5 najpiękniejszych szlaków w Beskidzie Sądeckim

Szlaki Beskidu Sądeckiego znamy dobrze w 95 procentach. Można powiedzieć, że byliśmy już na każdym, dlatego postanowiliśmy stworzyć taki mały ranking dla osób, które nie znają tego pasma, dopiero się w nie wybierają i nie wiedzą, którymi trasami iść, żeby sporo zobaczyć. Mamy kilkadziesiąt wycieczek z Beskidu Sądeckiego opisanych tutaj na blogu, więc zachęcamy do zagłębienia się w lekturę i do obejrzenia naszego subiektywnego rankingu.   

1. Szczawnica – Dzwonkówka – Błyszcz – Koziarz – Łącko

To bez wątpienia numer 1 w Beskidzie Sądeckim. Przepiękne polanki, schronisko, drewniane domostwa, widoki na Tatry, Kotlinę Sądecką czy Gorce . To wszystko spotkamy na odcinku 20 kilometrów. Wszystko zaczyna się w pienińskiej Szczawnicy, gdzie żółty szlak idzie w stronę Schroniska pod Bereśnikiem mijając pod drodze krzyż na Bryjarce. Dalej wychodzi na szczyt Dzwonkówka i kieruje się w stronę ołtarza na Błyszczu, a później na nową wieżę widokową na Koziarzu. Na końcu czeka każdego przeprawa promowa małą drewnianą łódką do Łącka. Zobaczcie jak ta trasa prezentuje się na MAPIE.

2. Piwniczna-Zdrój – Hala Pisana – Jaworzyna Kokuszczańska – Wilcze Doły – Nawojowa

Numerem 2 jest szlak żółty z Piwnicznej-Zdroju na Halę Pisaną, a potem na Jaworzynę Kokuszczańską i przez Wilcze Doły do Nawojowej. Na samym początku niemal przez cały czas obracając się za siebie możemy oglądać Tatry. Pięknie prezentuje się sama Piwniczna. Najciekawsze widoki są jednak na Polanie Jesionowej obok Szałasów Jarzębackich. Dalej po wyjściu na Halę Pisaną skręcamy na czerwony szlak w stronę Jaworzyny. Mijamy kapliczkę i po dojściu do węzła szlaków skręcamy na zielony szlak na Wilcze Doły. Tam odbijamy w prawo na kolor niebieski i schodzimy do Nawojowej. Zobaczcie jak ta trasa prezentuje się na MAPIE.

3.  Jaworki – Przełęcz Obidza – Radziejowa – Przehyba – Rytro

Zaczynamy w Pieninach, a kończymy w Beskidzie Sądeckim. Z Jaworek szlakiem czerwonym zmierzamy na Przełęcz Obidza przez przyjemne polanki i szczyt Ruski Wierch należący do Korony Ziemi Sądeckiej. Powyżej przełęczy odbijamy w stronę najwyższego szczytu Beskidu Sądeckiego – Radziejowej. Zmieniamy szlak na niebieski i obserwując Tatry i Pieniny docieramy na Wielki Rogacz. Wracamy znowu na szlak czerwony i wychodzimy na Radziejową. Z niej kierujemy się na Przehybę. Od schroniska idziemy niebieskim szlakiem w stronę Rytra. Przed Polaną Paszkowa skręcamy na ścieżkę żółtą. Przechodzimy przez Połom i schodzimy do miejscowości. Zobaczcie jak ta trasa prezentuje się na MAPIE. Na mapie poszliśmy do końca szlakiem niebieskim, bo niestety nie ma na niej oznaczonej ścieżki żółtej.

4. Szczawnik – Wyżnie Młaki – Bacówka PTTK nad Wierchomlą – Runek – Jaworzyna Krynicka – Krynica-Zdrój

Numer 4 to szlak w Paśmie Jaworzyny Krynickiej. Startujemy w Szczawniku za Muszyną i żółtym szlakiem idziemy na Wyżnie Młaki, gdzie znajduje się kapliczka i cudowne widoki. Dalej szlakiem niebieskim mijamy jedno z przyjemniejszych schronisk w górach, czyli Bacówkę PTTK nad Wierchomlą, szczyt Runek i idziemy w stronę Jaworzyny Krynickiej, po drodze wchodząc na szlak czerwony. Szlakiem zielonym obok Schroniska na Jaworzynie Krynickiem docieramy do Przełęczy Krzyżowej. Następnie szlakiem żółtym przez wzniesienie Krzyżowa schodzimy do Krynicy-Zdroju. Zobaczcie jak ta trasa prezentuje się na MAPIE.

5. Piwniczna-Zdrój – Niemcowa – Kordowiec – Rytro

Ostatnim szlakiem jest trasa z Piwnicznej przez Niemcową i Kordowiec do Rytra. Najpierw szlakiem żółtym wychodzimy ponad Piwniczną-Zdrój i dochodzimy do klimatycznej chatki pod Niemcową. Nie spotkamy tam luksusów, jednak jest to chyba najbardziej magiczne miejsce w Beskidzie Sądeckim. Nad chatką jest polana, z której czerwonym szlakiem przejdziemy przez Kordowiec do Rytra. Zobaczcie jak ta trasa prezentuje się na MAPIE.

To oczywiście nie wszystkie piękne szlaki w Beskidzie Sądeckim. Zobaczcie na mapy tego pasma jak wiele ich tam jest. Przeczytajcie także o Głównym Szlaku Beskidu Sądeckiego. Jak przejdziecie go całego, czyli 200 kilometrów to przekonacie się jak cudowny jest nasz Beskid. A jakie są Wasze ulubione szlaki w tym paśmie?. W ogóle bywacie tutaj, czy wybieracie popularniejsze miejsca?.

Bardzo dziękujemy za przeczytanie artykułu. Serdecznie zachęcamy do odwiedzin naszych stron na Facebooku, Twitterze i Google+ i do powracania na www.mynaszlaku.pl. Komentujcie, lajkujce, polecajcie znajomym. Może akurat ktoś wybierze się w Beskid Sądecki.

Do zobaczenia na szlaku!

Może Ci się spodobać:

10 pomysłów na wakacyjną wycieczkę w góry
Wyświetleń 707
Wakacje trwają, a Ty nie masz pomysłu na wycieczkę w góry? Oto 10 naszych propozycji na wędrówkę w różnej części gór. Zakładamy, że jesteś w takim miejscu, że znajdziesz coś dla siebie. Są to wycieczk...
Beskid Sądecki: Jaworzyna Krynicka i Wierchomla
Wyświetleń 186
Ruszamy w Beskid Sądecki. 70 kilometrów, żeby dojechać na miejsce, gdzie mamy zaczynać, czyli do miejscowości Szczawnik, znajdującej się u stóp górującej Jaworzyny Krynickiej. W planach mamy zrobienie...
Beskid Sądecki: Łomnica-Zdrój – Hala Łabowska – Hala Pisana – Łomnica-Zdrój
Wyświetleń 183
W poniedziałkowy poranek 10 lipca 2017 wybieramy się w Beskid Sądecki do Łomnicy-Zdroju, żeby razem z Justyną i Dominikiem - naszymi nowymi znajomymi zdobyć Halę Łabowską i upolować jakiegoś pieroga w...
Niesamowite Tatry ze szlaku na Radziejową w Beskidzie Sądeckim
Wyświetleń 117
Niedawno przedstawialiśmy Wam 10 najpiękniejszych miejsc w Beskidzie Sądeckim, z których zobaczymy Tatry. Na pierwszym miejscu ustawiliśmy wtedy widoki z okolic Małego i Wielkiego Rogacza. Niedaw...
Beskid Sądecki: Łabowiec – Hala Łabowska i jak zawsze pusto w schronisku
Wyświetleń 165
Na wycieczkę, na wycieczkę czas. Przyszedł lipiec, pół roku za pasem, więc wybraliśmy się w góry. Chcemy chociaż kilka dni w miesiącu spędzić na górskim szlaku, ale z tym bywa różnie. To wszystko zale...

12 komentarzy

 1. Czy mozecie polecic jakies szlaki w Beskidzie Sadeckim dla kobiety w ciazy? Na pewno Wierchomla ze Szczawnika (tu mieszkamy). Co jeszcze nie nazbyt forsownego? Trasa do maks 15 20 km? (bez polskich znakow, z gory przepraszam). Pozdrawiam.

  1. Jeśli chodzi o szlaki w Beskidzie Sądeckim to ja wybrałabym się na każdy, bo nie są zbyt trudne. Trzeba pamiętać, że nic na siłę. Jeśli zaczyna się tracić siły to należy zmienić go na krótszy wariant. Polecam więcej odpoczynku podczas wędrówek, brak pośpiechu i mniej przemęczania się noszeniem plecaka. Najlepiej z niego zrezygnować jeśli idzie się w towarzystwie. Przed wybraniem się na trasę ważne, abyś była zorientowana czy z ciążą jest ok i nie ma przeszkód do wędrówek.

 2. Ja to bym chcial jakies kolko na 3-4 dni ‚od schroniska – do schroniska’. Tzn., przyjezdzam, zostawiam samochod, robie takie koleczko i wracam do samochodu po 4 dniach (oprocz odcinkow GSB bo go juz robilem). Bede czytal te opisy tych waszych tras, ale mielibyscie cos do zaproponowania? Dzieki.

 3. Jak wygląda komunikacja publiczna w rejonie Beskidu Sądeckiego? Pytam, bo żadna z Waszych propozycji nie jest pętlą, więc jakoś do miejsca startu lub pozostawienia auta trzeba powrócić.

  1. Nowy Sącz – Piwniczna-Zdrój
   Nowy Sącz – Wierchomla
   Nowy Sącz – Krynica-Zdrój
   Nowy Sącz – Muszyna
   Co kilkanaście minut. Tutaj nie ma żadnego problemu.
   Gorzej na trasie Nowy Sącz – Szczawnica.

 4. 5. Obidza – Eliaszówka – Chata Na Magórach – Piwniczna
  4. Moszczenica – Prehyba – Radziejowa – Rogacze – Obidza
  3. Wielka Roztoka – Wietrzne Dziury – Prehyba – Wdsp. Zaskalnik
  2. Wierchomla Mała – Bacówka Nad Wierchomlą – Runek – Hala Łabowska – Cyrla – Rytro
  nr 1 i koniec:
  Łomnica Zdrój – Piekiełko – Szlak 77 zakrętów – Hala Stokarska – Hala Łabowska

  zapasowo:
  – Jaworki – Skałka Bazaltowa – Ruski Wierch – Obidza
  – Wielka Roztoka – Skałka – Przełęcz Żłobki
  – Wierchomla Wlk. – Dolinia Potaszni – Hala Łabowska

 5. Mnie tam przekonywać nie trzeba, ale miałaym duży problem, gdybym chciała wybrać najpiękniejszy, czy najciekawszy szlak. Chyba wszystkie przedreptałam i to wielokrotnie, ale mimo, że wciąż staram się poznawać nowe miejsca, lubię wracać do tych dobrze znanych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *