Beskid Żywiecki: Babia Góra doczeka się kolejki linowej? Ma to być sposób na przyciągnięcie turystów

Babia Góra doczeka się kolejki linowej? Ma to być sposób na przyciągnięcie turystów

Radni z Zawoi chcą zbudować w masywie Babiej Góry kolejkę linową podobną do tej, którą turyści wjeżdżają na Kasprowy Wierch w Tatrach. Ich zdaniem taka inicjatywa spowoduje, że do Zawoi przyjedzie więcej turystów, a sama wioska zacznie zarabiać. Chociaż są to tylko plany, to  już dziś sprzeciwiają się temu obrońcy przyrody.

Taki pomysł był już kilka lat temu w 2007 roku. Myślano o budowie kolejki i różnorakich trasach narciarskich, jednak ten plan wiązałby się z masową wycinką drzew i sporą ingerencją w przyrodę. Teraz ma być podobno łatwiej wszystko zrealizować, ponieważ linki mają być puszczone ponad drzewami. Na razie nie ma zielonego światła na realizację pomysłu. Przeciwni takiemu działaniu są obrońcy przyrody.

Na Małej Babiej

Górna stacja kolejki miałaby stanąć na Małej Babiej, czyli około 3 kilometry od Diablaka – najwyższego punktu Babiej Góry. Nie ma co mówić, ale na szczyt jest kawałek i ciekawe czy tak wszystkim by się chciało iść. My osobiście polecamy wyjście na Babią Górę bardzo widokowym czerwonym szlakiem z Przełęczy Krowiarki. My podchodzimy z pewnym dystansem do całej sytuacji, jednak nie wyobrażamy sobie, żeby na Babią Górę można było wyjechać kolejką.

Na Babią Górę

Do tej pory byliśmy 6 razy na Babiej Górze. W tym 3 razy na wschodzie słońca. 2 razy w okresie letnim i 4 w okresie zimowym. Możecie to zobaczyć poniżej. Każde wyjście na Babią Górę to pewnego rodzaju przeżycie wewnętrzne. Nie zawsze zobaczymy cuda. Często będziemy musieli pokornie opuścić głowę i czekać na kolejny raz.

1. Piątkowy poranek na Babiej Górze 10.05.2013r

2. Beskidzka granica z niebem – Babiogórska bajka 17.12.2013

3. Wschód słońca na Babiej Górze 24.11.2014

4. Nocna wędrówka i poranek na Babiej Górze 09.03.2015

5. Zimna i wietrzna Babia Góra, a Mała Babia nie lepsza 27.07.2015

6. Do trzech razy Babia – A miało być tak pięknie, czyli Babia Góra i mroczny „wschód słońca” 19.01.2016

Zejście z Babiej Góry

A co Wy o tym myślicie? Kolejka w Masywie Babiej Góry to dobry pomysł? Czekamy na Wasze odpowiedzi w komentarzach.

Do zobaczenia na szlaku!

Jeden komentarz

  1. Są dwie najlepsze góry Babia Góra i Pilsko obie lubie. Moje zdanie jest takie Babia Góra powinna zostać tak jak jest a Pilsko gdzie i tak już są wyciągi powinno się trochę unowocześnić czyli latem kolejka na Hale Miziowa a zimą porządny ośrodek narciarski ze sztucznym naśnieżaniem i porządnymi wyciągami ale do wysokości takiej jak jest teraz czyli około 1480 m npm nie wyżej tak aby kopuła szczytowa pozostała nietknięta infrastrukturą wyciągowa tak jak jest teraz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *