Beskid Wyspowy: Dworek Sławików w Kątach

Przejeżdżając przez gminę Iwkowa i Beskid Wyspowy warto podjechać do małej miejscowości Kąty, w której mieszkam i zobaczyć dworek z 1900 roku, wzniesiony przez ówczesnego właściciela tamtejszego majątku – Sławika. Przy dworku znajduje się niewielki staw oraz ruiny kamiennego spichlerza z XVI wieku. Niedawno wybudowano tam ławeczkę Jana Karskiego i postawiono tablicę informacyjną. 

Kilka miesięcy temu przyłączyliśmy się do wyznaczenia szlaku Jana Karskiego z Marcinkowic do Kątów, który zaczyna/kończy się właśnie pod dworkiem Sławików. Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej o tej ścieżce to kliknijcie TUTAJ. Dodam jeszcze, że nie ma jej zaznaczonej na mapach i w terenie. Jest tylko kilka początkowych znaków. W tym roku ma się to zmienić i cała około 22-kilometrowa ścieżka edukacyjna ma zostać oznakowana. Dla przypomnienia, Jan Karski był to kurier i emisariusz władz Polskiego Państwa Podziemnego w stopniu porucznika. Przebywał on w Kątach około 6 miesięcy i pracował jako ogrodnik.

Dworek Sławików w Kątach
www.mynaszlaku.pl
Początek/koniec ścieżki
Ławeczka Karskiego
www.mynaszlaku.pl
www.mynaszlaku.pl
Widoki z dworku
Po ciężkiej wędrówce 🙂

Bardzo dziękujemy za przeczytanie tego wpisu. Serdecznie zachęcamy do odwiedzin naszych stron na Facebooku, TwitterzeGoogle+, a także do powracania na www.mynaszlaku.pl. Komentujcie i polecajcie znajomym.

Do zobaczenia na szlaku !

Może Ci się spodobać:

Między Kątami a Michalczową na pobliskim wzgórzu
Wyświetleń 64
Niedaleko mojego domu, na granicy dwóch gmin - Łososiny Dolnej i Iwkowej i dwóch miejscowości - Michalczowej i Kątów jest wspaniałe miejsce do oglądania wschodów słońca. Wzgórze to widzę codziennie ...
Beskid Wyspowy: Obchody Konstytucji 3 Maja w Kątach w gminie Iwkowa
Wyświetleń 71
Pierwszy maja był bardzo obfity w wyjścia w teren. Z rana udaliśmy się na Pogórze Wiśnickie i wędrowaliśmy na Bukowiec 494 m n.p.m. i Machulec 483 m n.p.m., a w godzinach popołudniowych byliśmy uczest...

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *