Beskid Wyspowy: Kopiec, polana Mulowiec i walki AK

23 marca 2018. Wybieramy się w Beskid Wyspowy w celu zdobycia Kopca i dojścia do Polany Mulowiec, na której swoje walki stoczyli żołnierze Armii Krajowej. Znajdujemy się na granicach dwóch gmin – Iwkowej i Laskowej. Szlak żółty, który prowadzi grzbietem Pasmem Łopusza i Kobyły wytyczony został w terenie nie tak dawno. Również niedawno pojawił się na mapach, dlatego osoby, które dawno tutaj nie były to mogą być pozytywnie zaskoczone. 

Dojście na Kopiec mierzący 585 m n.p.m. zajmuje 10 minut. Po drodze można oglądać Pasmo Łososińskie w Beskidzie Wyspowym i to samo jest na całej trasie. Na szczycie Kopca stoi kamienny słupek z nazwą szczytu i wysokością. Dalej żółty szlak prowadzi nas łagodnie w stronę Kobyły. Cały czas idziemy przez las i dopiero pod koniec drugi raz na trasie widzimy pobliskie wzniesienia. Po 30 minutach jesteśmy na polanie pod szczytem Kobyła. 

Polana nosi nazwę Mulowiec, na której stoi jeden dom, jedno gospodarstwo rolne oraz pomnik. Ta zakamuflowana w lesie polana była podczas I i II wojny światowej miejscem dramatycznych wydarzeń. W 1914 roku rosyjskie wojska miały na polanie umocniony punkt obronny, które zostały zdobyte w krwawych walkach przez wojska austriacko-niemieckie w czasie bitwy pod Limanową. Na stoku północnym, powyżej ostatnich domostw przysiółka Kucek pozostał po tych walkach Cmentarz wojenny nr 300 – Rajbrot-Kobyła z I wojny światowej.

W listopadzie i grudniu 1944 stacjonował na polanie liczący 40 żołnierzy oddział II batalionu pp. Armii Krajowej, a także samodzielnego plutonu dywersyjnego porucznika Jana Gomoły ps. „Jawor” z I Batalionu „Barbara” oraz żołnierzy 12 pp AK z Bochni. W czasie walk stoczonych z niemiecką dywizją SS Galizien na polanie Mulowiec zginęło czterech żołnierzy AK i gospodarz. W 2008 odsłonięto w tym miejscu pomnik, na którym znajduje się napis:

Z rąk faszystów dywizji SS Galizien w tym miejscu zginęli:
szer. Marian Komorowski z Kutna lat 19
szer. Henryk Mars z Mogiły lat 22
szer. Bolesław Wala z Mogiły lat 19
szer. NN ze Lwowa lat 19
szer. NN ze Lwowa lat 19
gospodarz Wawrzyniec Odroniec lat 64 z Mulowca

Dziękujemy, że jesteś z nami!!!

Zachęcamy Cię do odwiedzin naszych stron na FacebookuInstagramieTwitterze i Google+, śledzenia kanału na YouTubie, a także do powracania na www.mynaszlaku.pl. Komentuj i polecaj znajomym. Niech oni również dowiedzą się o naszym blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *