Beskid Żywiecki: Sidzina – Hala Krupowa – Polica – Judaszka – Sidzina

Dziś zabieramy Was na wycieczkę po Beskidzie Żywieckim i nie będzie to wycieczka na Babią Górę. Tym razem pokażemy Wam ciekawe miejsca jakimi są Schronisko na Hali Krupowej i szczyt Polica (1369 m n.p.m.). Oczywiście chyba każdy powinien kojarzyć pasmo Policy, który sąsiaduje z naszą królową Beskidów. Nie każdy może będąc na Babiej Górze spoziera w stronę Policy, bo przy dobrej widoczności najczęściej skupia naszą uwagę piękny łańcuch Tatr.

Wędrówkę rozpoczynamy w miejscowości Sidzina. Auto zostawiamy naprzeciwko Domu Wczasów Dziecięcych i obok MuzeumKultury Ludowej. Parking darmowy i jeszcze bezludny. Zabieramy spakowany plecak i ruszamy w drogę. Wybieramy taki wariant, aby zrobić tego dnia pętlę. Ruszamy za zielonymi szlakami. Najpierw udajemy się za drogą asfaltową w stronę przysiółka Binkówka, równolegle do Potoku Kamyckiego. Na rozwidleniu dróg przy kaplicy wybieramy drogę na prawo. Oczywiście warto się zatrzymać przy tej kaplicy na chwilę, bo jest urocza.

Nasza trasa:

Sidzina – Hala Krupowa – Polica – Hala Krupowa – Okrąglica – Judaszka – Sidzina
Długość: 21 kilometrów
Czas wycieczki: 6g:50m:31s
Suma podejść: 945 m
Suma zejść: 945 m

Po minięciu Polany Kojsowej idziemy już zalesionym terenem. Na początku dość odważnie zabieramy się do zdobywania wysokości. Atakujemy mocno nasze wzniesienie. Pierwszym poważnym jest Kordelka. Szczyt położony nad Polaną Pastwową. W masywie tego szczytu było wiele polan jednak teraz ze względów ekonomicznych polany zarastają i zanikają, na nich nie odbywa się wypas i nie są użytkowane rolniczo. Na pierwsze widoki musimy jeszcze chwile poczekać, aż dojdziemy na Halę Krupową. Od razu każdy zwróci uwagę na szczyt, na którym jest przekaźnik. Oczywiście mowa tutaj o Okrąglicy (1239 m n.p.m.). Ten szczyt każdy rozpoznaje i go wskazuje idąc do Schroniska PTTK na Hali Krupowej. Jest on charakterystyczny w tej okolicy. My oczywiście zostawiając go za sobą zmierzamy do najbliższych tabliczek na Pzełęczy Kucałowej.

Cóż za zaskoczenie, już widać schronisko i tabliczki wskazują kilka minut do niego. Hmm, no nie, nie… W tym schronisku pasuje nam zostać troszkę na jakiś obiad, więc świetnym rozwiązaniem jest pierwsze zaatakowanie wybitnego szczytu jakim jest Polica (1369 m n.p.m.), a następnie wrócenie do obiektu. Do szczytu według mapy dzieli nas do godziny drogi, a jeśli chodzi o tabliczki to połowa z tego. Z Przełęczy Kucałowej (1148 m n.p.m.) nie mamy takich widoków jakie można zobaczyć przy dobrej widoczności, ale i tak pięknie prezentują się słowackie i polskie szczyty. Przy dobrej widoczności widać małopolskie szczyty, a krajobraz sięga po Łysicę i Łysą Górę w Górach Świętokrzyskich, gdzie to jest najdalsza odległość jaką można zaobserwować (166,4 km). Można dostrzec Wawel oddalony o niecałe 52 km i Kopiec Kościuszki, piękny Beskid Mały i Makowski, ale też troszkę Wyspowego. Widoki te leżą mniej więcej po lewej stronie patrząc na Okrąglicę. Zaś po prawej zaczyna się piękny łańcuch Tatr, od bardzo wybitnych Tatr Bielskich i Wysokich po Zachodnie oraz Podhale i Spisz. Oczywiście widać także Policę, na którą zmierzamy obok wybitnego szczytu jakim jest Złota Grapa (1243 m n.p.m.). Pięknie też odsłonięty jest Czyrniec, który teraz należy do Polski. Jednak w czasie II wojny światowej przez jego szczyt biegła granica niemiecko- słowacka. Nawet teraz jeszcze można spotkać słupki graniczne naszych sąsiadów oznaczonych literami D i S. Nas tam jeszcze nie było, ale mamy zamiar się wybrać. Szlak przebiega po wschodniej części Czyrńca i nie wychodzi na szczyt, ale z niego też muszą być świetne widoki, bo szczyt jest dobrym punktem widokowym i co najważniejsze jest odsłonięty. I od tamtej strony można powędrować też na Policę bezpośrednio z Przełęczy Zubrzyckiej (876 m n.p.m.).

Zmierzamy do Złotej Grapy (1243 m n.p.m.), przy której jesteśmy za kilka minut i podążamy już bezpośrednio na Policę. Oczywiście widoki z Policy są również niebanalne. Tatry, Beskidy z królową Babią Górą. Nad szczytem znajduje się pomnik ofiar katastrofy lotniczej z 2 kwietnia 1969 roku. Siadamy tu na chwilkę i posilamy się kanapeczką i łykamy wodę mineralną. Przychodzą tu co jakiś czas kolejne grupy turystów.

My oddaleni o 2,5 km od schroniska zaczynamy wracać. Oczywiście powrót wydaje nam się szybszy i w niedługim czasie docieramy do niego i od razu ustawiamy się w kolejce. Tak, w kolejce, bo taka właśnie się utworzyła z kilku osób. Jedni siedzieli na tarasie, inni grali w karty pod ścianą, a my usiedliśmy obok nich i pokornie czekaliśmy. Było smaczne, żurek troszkę nietypowy, bo smakował jakby połączony z sosem czosnkowym. I tak przed schroniskiem robimy sobie fotkę i ruszamy przed siebie. Cel to wspominana Okrąglica z Kaplicą Matki Bożej Opiekunki Turystów i przekaźnikiem. Tam od szlaku czerwonego należy odbić w lewo, bo przez szczyt szlak nie został poprowadzony. Ale nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby samemu tam skręcić, ścieżka jest wydeptana. Tam zatrzymujemy się na moment i czytamy tabliczki, które są tam zawieszone. Ciekawe miejsce.

Kontynuując wracamy na szlak i idziemy dalej. Aby zrobić pętlę i wrócić do samochodu można spokojnie właśnie wybrać taki wariant, a kilometrażowo tak jak przedstawialiśmy Wam wyżej nie jest dużo. Przez ponad 6 km spacerujemy raczej zalesionymi terenami. Mijamy Urwanicę (1106 m n.p.m.), dalej ciut niższe Naroże (1046 m n.p.m.) i trzecia do kompletu wyższa Soska (1063 m n.p.m.). Teren w sumie jest dość przyjemny, jak by można było powiedzieć, raz się wznosi, raz obniża. Jak już się wyjdzie w miejsca widokowe to naprawdę jest na co popatrzeć.

Tak docieramy do Przełęczy Malinowe. Przy pomniku partyzantów AK i pacyfikacji os. Malinowe 13 października 1944 roku skręcamy w prawo za znakami koloru niebieskiego. Teraz już ostatnia prosta. Do celu niecałe 5 km. Przechodzimy kawałek drogi i na Polanie Malinowe natrafiamy na mauzoleum partyzantów AK zrobione z kamienia.

Wędrując już tym szlakiem nikogo nie spotykamy, nikt nie wychodzi na nocleg do schroniska, nikt nie wędruje w godzinach popołudniowych na szczyt. Przechodzimy przez Pański Potok, za kawałek czasu przez szerszą drogę i Flakowy Potok.

Mijamy kapliczusie i jesteśmy już w przysiółku Pod Lasem, a następnie kolejnym o nazwie Zagrody. Przechodzimy przez mostek nad Potokiem Kamyckim i docieramy do samochodu.

Dziękujemy, że jesteś z nami!!!

Zachęcamy Cię do odwiedzin naszych stron na Facebooku, InstagramieTwitterze i Google+, śledzenia kanału na YouTubie, a także do powracania na www.mynaszlaku.pl. Komentuj i polecaj znajomym. Niech oni również dowiedzą się o naszym blogu.

Z górskimi pozdrowieniami!
Angelika i Mateusz :)

Może Ci się spodobać:

Samochodem przez Pogórze Rożnowskie o 4 rano
Wyświetleń 71
Dzisiejszego dnia o godzinie 4:00 wybraliśmy się na Pogórze Rożnowskie. Wycieczka była o tyle inna, że w każde miejsce można podjechać samochodem. Wystarczy z niego wysiąść i zrobić zdjęcie. Dużo osób...
Tatry: Gęsia Szyja idealnym pomysłem dla początkujących
Wyświetleń 155
Pytacie nas o jakieś ciekawe miejsce z pięknymi widokami w Tatrach niebędące Morskim Okiem, Doliną Chochołowską i Doliną Kościeliską, które będzie odpowiednie dla osób początkujących. Od razu do głowy...
Jura Krakowsko-Częstochowska: Dolina Bolechowicka i Dolina Kobylańska
Wyświetleń 229
19 września mieliśmy przyjemność odwiedzić po raz kolejny w tym roku Jurę Krakowsko-Częstochowską. Tym razem były to dolinki podkrakowskie, a w nich przede wszystkim Dolina Bolechowicka i Dolina Kobyl...
Korona Gór Polski: Beskid Makowski – Lubomir
Wyświetleń 475
Lubomir w KGP jest zaliczony jako najwyższy szczyt Beskidu Makowskiego. Nie cieszy się on widokami, ale za to może się pochwalić dużą liczbą odwiedzających. Na wierzchołku zbudowano obserwatorium astr...
Korona Beskidu Niskiego: Izby – Przełęcz Beskid – Lackowa – Przełęcz Pułaskiego &#...
Wyświetleń 392
Lackowa, ach Lackowa! Można się nią zachwycać już podczas planowania wycieczki w Beskid Niski. A potem wędrówka na najwyższy szczyt Beskidu Niskiego po polskiej stronie jest tylko przyjemnością. Czy d...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *