Borowa – najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich z wieżą widokową

Jeszcze niedawno Borowa słynęła z tego, że jest najwyższym szczytem Gór Wałbrzyskich. Teraz dodatkowo poszczycić się może widokami z wieży widokowej, która znajduje się tam od kilku miesięcy. Można powiedzieć, że budowla na tym szczycie to strzał w dziesiątkę. Widać bardzo wiele i to w cztery strony świata. Oprócz wieży na Borowej zbudowano również wiatę, która niestety jest już poniszczona, a także ławeczki. Pieczątka, która znajduje się w skrzyneczce do niczego już tam nie posłuży, bo została rozebrana na części. Zacznijmy jednak od początku.

Jest 11.06.2018. Z domu wyjeżdżamy po godzinie 3:00. Do przejechania mamy ponad 500 kilometrów. W planach wędrówki po Karkonoszach, Górach Izerskich i innych pasmach górskich w Sudetach. Sporo czasu spędzamy na autostradzie, gdzie są roboty drogowe, a potem bramki przed Wrocławiem. Zaliczamy godzinę straty. Jeszcze w Szczawnie-Zdroju wpadamy do sklepu sportowego i kupujemy kilka potrzebnych rzeczy. Ja kupuję niskie buty, Angelika nastawia się na spodenki, a Maja na kapelusz. Decydujemy, że na rozgrzewkę zdobędziemy Borową – najwyższy szczyt w Górach Wałbrzyskich. 

dystans: 7 kilometrów | czas trwania: 2g:39m:32s | w górę: 419 m | w dół: 548 m

Jak dojść na Borową? Szlak z Jedliny-Zdroju

Rozpoczynamy wycieczkę w Jedlinie-Zdroju na ulicy Ogrodowej przy szlaku żółtym około godziny 11. Prognozy pogody kolejny raz się nie sprawdziły i mamy słoneczną pogodę. Miało padać, a przynajmniej miał wystąpić przelotny deszcz. Zatrzymujemy się na końcu ulicy, gdzie kończy się asfalt. Jest tam zakaz dalszego ruchu, a także opuszczony dom. Spokojnie tam można zostawić samochód. Ruszamy szlakiem żółtym lekko pod górę. Na początku nie dzieje się nic szczególnego. Maszerujemy lasem po szerokiej drodze, która pod koniec zmienia się w nieco węższą ścieżkę. Drogą przechodzimy między dwoma szczytami: Kątną 663 m n.p.m. i Tarnicą 581 m n.p.m.

Wychodzimy po kilkunastu minutach na Przełęcz pod Borową. Szlaki prowadzą nas w dwóch kierunkach. Możemy iść przez Przełęcz Kozią do Wałbrzycha lub przez Rodroże pod Borową na szczyt. Wybieramy drugi wariant i idziemy kilka minut szlakiem koloru czerwonego. Cały czas nasza trasa wygląda jak spacer. Schody zaczynają się dopiero przed samą Borową. Ostre podejście takie jak na Lackową w Beskidziie Niskim. Jak jest deszczowo to można pomóc sobie wychodząc na czworaka. Takie ostre podejście trwa 15 minut. Można małymi zakosami przejść z lewej strony.

Wieża widokowa na Borowej 

Borowa – najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich zachęca do odwiedzin. Teraz po budowie wieży jest co oglądać. Okoliczne góry, ale także te dalsze pasma przy dobrej widoczności prezentują się bardzo ciekawie. Może już niedługo powstaną na wieży także panoramy widokowe. Wiele się w tym miejscu zmieniło od naszej ostatniej wizyty. Tak naprawdę Borowej nie poznaliśmy. Odcinek od samochodu na szczyt zajmuje nam 90 minut na długości 3 kilometrów.

Schodzimy do rozdroża szlakiem czerwonym, a potem skręcamy w prawo. Prowadzi nas kolor niebieski i ścieżka rowerowa. Ta druga będzie prowadzić nas na parking. Robimy lekkie obejście, trawersujemy zbocza Borowej i odbijamy w lewo na pierwszą drogę rowerową. W dół idziemy po kamieniach, dlatego musimy uważać. Dochodzimy na parking po 6 kilometrach i prawie 3 godzinach marszu.

Aktywnie rozpoczynamy nasze sudeckie wędrowanie, chociaż forma nienajlepsza po tak długiej jak dla nas jeździe. Góry Wałbrzyskie zyskały na wartości i teraz tylko czekać na kolejne inwestycje. A jak to jest z Koroną Gór Polski? Borowa jest najwyższym szczytem Gór Wałbrzyskich, a przecież na liście KGP widnieje Chełmiec. No cóż. Teraz więcej walorów turystycznych ma Borowa.

Dziękujemy, że jesteś z nami!!!

Zachęcamy Cię do odwiedzin naszych stron na FacebookuInstagramieTwitterze i Google+, śledzenia kanału na YouTubie, a także do powracania na www.mynaszlaku.pl. Komentuj i polecaj znajomym. Niech oni również dowiedzą się o naszym blogu.

Może Ci się spodobać:

„Góry z dzieckiem” – pięknych relacji z pociechami nie buduje się przed telewizore...
Wyświetleń 234
W dzisiejszym tekście chcemy się z Wami podzielić wrażeniami ze spotkania z książką "Góry z dzieckiem" autorstwa Marleny Woch. Bliżej znanej jako autorki strony o tej samej nazwie. Jak to zwykle b...
Najpopularniejszy szlak z Krościenka n/Dunajcem na Trzy Korony
Wyświetleń 356
W polskich górach wiele jest miejsc, które potrafią zrobić wrażenie już przy pierwszej wizycie. Takim miejscem są właśnie Trzy Korony w Pieninach. Byliśmy pewni, że kuzynowi Krzyśkowi się to spodoba. ...
Gorce: Z Ochotnicy Dolnej niebieskim szlakiem na Lubań
Wyświetleń 500
Wybór miejsca dla nas staje się co chwilę trudniejsze. Byliśmy tu i tam i jeszcze tu. A jak przyjdzie gdzieś jechać to jest pytanie gdzie, gdzie, gdzie. Tym razem na wędrówkę zmotywowali nas nasi znaj...
Beskid Wyspowy: Wieża widokowa pod Jaworzem | pierwszy odcinek na YouTube
Wyświetleń 354
24 marca 2018 ruszamy w Beskid Wyspowy do wieży widokowej pod Jaworzem. Trafiła się wolna sobota, dlatego grzech byłoby jej nie wykorzystać. Na Kretówce, bo tak w języku miejscowych nazywa się to miej...
Roztocze: Szczebrzeszyn i Zamość | atrakcje i ten popularny chrząszcz
Wyświetleń 244
#objazdówka po Polsce - dzień III | 23.08.2018 | Kto w dzieciństwie chwalił się, że potrafi wypowiedzieć najtrudniejsze łamańce językowe, np.: "chrząszcz brzmi w trzcinie w Szczebrzeszynie"? U na...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *