„FIVA. Przekroczyć granicę strachu”, Gordon Stainforth – RECENZJA

Na naszą półkę trafiła kolejna książka o tematyce górskiej. Tym razem jest to: „FIVA – przekroczyć granicę strachu” autorstwa Gordona Stainfortha opowiadająca o najwyższej próbie, szczęściu, umiejętnościach i wspinaniu się na najwyższą ścianę skalną w Europie, na norweską ścianę Trolli. 

Informacje

Autor: Gordon Stainforth
Tytuł: FIVA
Typ okładki: oprawa zintegrowana
Wydawca: Wydawnictwo Poznańskie
Wymiary: 14×21 cm
EAN: 9788379766680
Ilość stron: 276
Data wydania: 2017-05-24

„FIVA. Przekroczyć granicę strachu” to książka, która została napisana przez jednego ze wspinających się – Gordona Stainfortha na najwyższą ścianę skalną w Europie, na norweską ścianę Trolli. Autor po 40 latach spisał na karty tej książki wszystko co się wydarzyło podczas tamtej eskapady, która miała trwać jedno popołudnie. Przygoda trwała ponad 50 godzin i była walką o życie, testem sprawności fizycznej, a także prawdziwą próbą charakteru i zaufania. Bracia Gordon i John Stainforth zachęceni przez ekspertów w 1969 roku spróbowali swoich umiejętności z niewielkim prowiantem i słabym sprzętem. Wybrali się drogą zwaną „Fiva”. Młodzi wspinacze zlekceważyli warunki pogodowe i groźną, bezwzględną naturę gór. Mogli zapłacić swoim życiem, ale pomimo wszystko wyszli z tej sytuacji zwycięsko. Mała być fantastyczna pogoda, a był dramat, w którym uczestnikom doskwierało zimno, głód i zmęczenie, a także powrót nieznaną im drogą. Jeden z braci miał poważną kontuzję. Podczas czytania tej książki nasuwa się na nasze myśli, że obaj wspinacze byli mało odpowiedzialnymi młodymi chłopakami, którzy mieli kupę szczęścia, aby uratować siebie i opowiedzieć to co się tam wydarzyło. Może sami sobie stworzyli tą sytuację, ale wybrnęli z niej szczęśliwie. Teraz tylko nam na myśl przychodzi co w górach jest kluczowe: czy umiejętność przywidywania i unikania niebezpiecznych sytuacji, czy raczej szczęście, które pomoże nam wyjść z niebezpieczeństwa. Książkę polecamy każdemu do przeczytania. Nowicjusz na pewno wyniesie stąd wnioski jak unikać błędów, a ten który już jest ‚doświadczony’ zwróci uwagę na to, że każdy z nas te błędy robi. „FIVA” to pisarstwo najwyższej próby; nie tylko wpisuje się w nurt najlepszych książek alpinistycznych, lecz także dotyka tematów uniwersalnych, ogólnoludzkich. Książka podzielona jest na kilka części. Zawiera przedmowę, rozdziały pt.: Niedziela, Poniedziałek, Wtorek, a dalej są kolejno: posłowie, słowniczek, przydatne lektury i spis ilustracji. Wydruk jest czarno – biały i zawiera mało ilustracji.

Dziękujemy, że jesteś z nami!!!

Zachęcamy Cię do odwiedzin naszych stron na Facebooku, InstagramieTwitterze i Google+, śledzenia kanału na YouTubie, a także do powracania na www.mynaszlaku.pl. Komentuj i polecaj znajomym. Niech oni również dowiedzą się o naszym blogu.

Z górskimi pozdrowieniami!
Angelika i Mateusz :)

Może Ci się spodobać:

„Himalaistki”, Mariusz Sepioło – RECENZJA
Wyświetleń 133
Dzięki wydawnictwu 'Znak' ukazała się na półkach książka "Himalaistki - opowieść o kobietach, które pokonały każdy szczyt", której autorem jest Mariusz Sepioło. U nas na półkę zawitała w zeszłym miesi...
„Od marzenia do przygody. Wszystko o wędrowaniu – TREK”, Mateusz Waligóra – ...
Wyświetleń 175
W ostatnim tygodniu na naszej półce górskich książek znalazła się nowa pozycja autorstwa Mateusza Waligóry o nazwie "TREK", ukazująca jak marzenia wraz z biegiem czasu zmieniają się w przygodę, w któr...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *