Powstał Główny Szlak Beskidu Sądeckiego

Główny Szlak Beskidu Sądeckiego (GSBS) to szlak turystyczny mierzący około 200 kilometrów, poprowadzony po całym paśmie Beskidu Sądeckiego. Szlak rozpoczyna i kończy się w miejscowości Piwniczna-Zdrój. Prowadzi wieloma szlakami, ścieżkami przyrodniczymi, a nawet ścieżkami rowerowymi, chociaż tych ostatnich jest tylko kilka kilometrów. Szlak przechodzi przez najważniejsze szczyty i miejscowości Beskidu Sądeckiego, pomija jednak takie miasta jak Nowy Sącz i Stary Sącz. Wędrowcy odwiedzą między innymi Krynicę-Zdrój, Muszynę, Rytro, Szczawnicę czy Piwniczną-Zdrój, 4 schroniska PTTK, chatki górskie i zobaczą sporo atrakcji Ziemi Sądeckiej. Zachwyć się Beskidem Sądeckim.

Po naszym projekcie Korona Ziemi Sądeckiej (Korona Beskidu Sądeckiego), który wszedł w życie pod koniec 2014 roku, zachęcający do poznawania gór oraz uprawiania turystyki na terenie Ziemi Sądeckiej, wprowadziliśmy nasz drugi projekt, który opracowywaliśmy od kilku miesięcy.

Główny Szlak Beskidu Sądeckiego (GSBS) to szlak turystyczny mierzący ponad 200 kilometrów, poprowadzony po całym paśmie Beskidu Sądeckiego, utworzony przez nas – Angelikę i Mateusza. Za początek, a zarazem koniec szlaku wybraliśmy turystyczną miejscowość Piwniczną-Zdrój, do której bez problemu dostaniemy się autobusami z Nowego Sącza, które kursują na tej trasie co kilkanaście minut.

Tak jak w naszym pierwszym projekcie, tak i tutaj nie ma żadnych odznak za przejście szlaku. Warto mieć jedynie mały dzienniczek – na przykład zeszyt lub kartę potwierdzeń, którą można pobrać na dole artykułu i wydrukować w odpowiedniej ilości egzemplarzy. Będzie nam to potrzebne do dokumentowania przebytych wycieczek, zbierania pieczątek czy dodawania zdjęć. Nie możemy zaproponować żadnych gratyfikacji za przejście Głównego Szlaku Beskidu Sądeckiego, jednak stworzymy na naszym blogu zakładkę „Zdobywcy”, w której będziemy dokumentować nazwiska śmiałków, którzy odważą się podjąć wyzwanie i przejdą się szlakami Beskidu Sądeckiego. Nie będą obowiązywać tutaj żadne rygorystyczne terminy, przejścia szlaku w 10 czy 15 dni. Będzie można to zrobić, albo podczas kilku czy kilkunastu wycieczek, albo za jednym zamachem. Według nas – narzucanie terminu, w którym trzeba się zmieścić, żeby coś za to otrzymać mija się z celem. Lepiej iść spokojnie i zobaczyć więcej. Za początek zdobywania GSBS uważa się 01.01.2015r.

Szlak tylko w dwóch miejscach musieliśmy poprowadzić na tym samym odcinku – obok Przehyby i Rytra. Razem są to jakieś 4 kilometry. Zahaczyliśmy jeszcze o Pieniny schodząc szlakiem z Przehyby do Szczawnica. Będzie można zobaczyć wtedy Wodospad Zaskalnik jak i samą Szczawnicę.

Główny Szlak Beskidu Sądeckiego jest to idealna propozycja na dłuższy urlop. Podróżnik przeżyje niesamowitą przygodę, nocując w schroniskach, w namiocie, budząc się gdzieś na łące razem z wschodzącym słońcem, ogrzewając się przy ognisku czy zawierając nowe znajomości. Będzie można zobaczyć wiele ciekawych rzeczy – od popularnych miejscowości turystycznych i uzdrowiskowych po wodospady, rezerwaty i fantastyczne widoki na tatrzańskie wierzchołki.

Trasa została wytyczona różnymi szlakami, ścieżkami przyrodniczymi i ścieżkami rowerowymi. Wiadomo, że szlaków turystycznych jest najwięcej, natomiast ścieżki to tylko mała część, dodana, żeby połączyć ze sobą ważniejsze szlaki i pokazać walory przyrodniczo-krajoznawcze pasma. Do projektu zastosowaliśmy najnowsze wydanie mapy Beskidu Sądeckiego, wydawnictwa Compass.

Główny Szlak Beskidu Sądeckiego jest naszym projektem autorskim, do którego posiadamy wyłączne prawa.

Punkty orientacyjne ze szlakami – > Główny Szlak Beskidu Sądeckiego

Karta potwierdzeń – > Karta potwierdzeń

Lista zdobywców – > Lista

Mapa w dużej rozdzielczości

Główny Szlak Beskidu SądeckiegoGSBS
Mapa

Do zobaczenia na szlaku !

19 komentarzy

 1. Witam!
  Możesz mi polecić jakiś dobry płatny i bezpłatny GPS na telefon z androidem. Szczególnie chodzi mi o to, abym mógł zaznaczyć swoją trasę, a po wyłączeniu i ponownym włączeniu mógł sprawdzić swoją aktualną pozycję na tej trasie oraz żeby ta trasa nie została usunięta po wyłączeniu GPSa.
  Dzięki 🙂

 2. Hello 😉
  W jednym z tematów pisał Pan, że poruszył na zebraniu PTTK temat w sprawie dokładniejszego oznaczenia wierchu nad kamieniem/czarciej skały (1084m). Byłem tam w tamtym roku i gdybym był sam nigdy bym tam nie trafił. Wiadomo coś w tej sprawie? Jest to piękne miejsce i warto by lepiej je oznakować…

  1. Zawsze jak jesteśmy na jakimś szlaku i widzimy złe oznaczenie to zgłaszamy to. Jak to jest w Beskidzie Sądeckim to do naszego oddziału, a jak gdzieś indziej to poprzez e-mail. Tylko najczęściej jest tak, że takie zgłoszenia są przez oddziały PTTK lekceważone. Mamy w planach pójście na ten szlak i zamontowanie tabliczki, w którym momencie należy skręcić itp. :).

 3. Witam. Super pomysł. Ja już prawie wszystkie te miejsca już zaliczyłam „zaliczyłam”. Jedynie z Przehyby do Szczawnicy nie miałam okazji, ale to jest do nadrobienia.
  Mam zamiar też „skopiować” Wasz pomysł z nockami na wieżach widokowych. Myślałam pierwotnie o nockach w czatowniach, ale z tym chyba było by więcej problemu. Pozdrawiam i gratuluję pasji, tym bardziej, że jest podobna do mojej……….

  1. To jest nasz pomysł na szlak prowadzący przez Beskid Sądecki, który przechodzi przez najważniejsze miejsca w paśmie. Stworzony po to, żeby pokazać turystom piękno Ziemi Sądeckiej.

  1. To są w miarę najlepsze odcinki na rower: Szczawnica – Dzwonkówka – Błyszcz – Jazowsko / Makowica – Wilcze Doły – Hala Łabowska – Runek – Krynica

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *