Główny Szlak Świętokrzyski – nowa odznaka i zachęta do kilkudniowej wędrówki

Główny Szlak Świętokrzyski - nowa odznaka i zachęta do kilkudniowej wędrówki

Główny Szlak Beskidzki i Główny Szlak Sudecki zna pewnie 98% turystów wędrujących po górach. A jak to jest z Głównym Szlakiem Świętokrzyskim? No właśnie – niby jest, ale mało kto tam chodzi. Wszyscy mając do wyboru wiele górskich wariantów decydują się raczej na te większe wzniesienia. Góry Świętokrzyskie to przede wszystkim ich najwyższy szczyt, czyli Łysica i Łysa (Święty Krzyż) gdzie znajduje się słynne sanktuarium. Tym razem postanowiono postawić na większą promocję tego regionu i zaprosić turystów do zdobywania nowej odznaki Głównego Szlaku Świętokrzyskiego. Czy warto? O tym przekonamy się pewnie już niedługo, gdy będziemy obserwować jak kolejni turyści wędrują tym szlakiem. 

Kilka słów wstępu 

Sami wiemy, że Góry Świętokrzyskie są nieco zaniedbywane. Jak byliśmy kiedyś na kilka dni w tamtych okolicach to zdobyliśmy właśnie Łysicę, Łysą Górę i spotkaliśmy tam ogromne tłumy ludzi. Jeśli chodzi o Łysą Górę to akurat u jej podnóża trwały Dymarki Świętokrzyskie, dlatego turystów było bardzo dużo, a na dodatek była to niedziela i ludzie wędrowali z rana na Msze Święte do sanktuarium. Tam były tłumy. Później wybraliśmy się na wycieczkę objazdową po okolicy i wyszliśmy na Szczytniak, który jest najwyższym wzniesieniem Pasma Jeleniowskiego. Tam ludzi nie spotkaliśmy żadnych. Góry Świętokrzyskie łażą za nami od 2 lat i ciężko się w nie wybrać. Jedno jest pewne. Jeśli się uda to w roku 2016 na pewno je odwiedzimy. Powracając do odznaki. Stworzono ją niedawno i uczynił to kielecki oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Według nas jest to pomysł trafiony. Podobno odznaka ma kosztować, aż 25 złotych. Dodatkowo turysta, który przejdzie szlak zostanie wpisany na listę zdobywców.

Trochę historii

Główny Szlak Świętokrzyski mierzy 92 kilometry i znakowany jest kolorem czerwonym. Jeszcze do niedawna wszystkie źródła przyznawały mu 105 kilometrów długości. Po dokładnych obliczeniach okazało się, że jest on o 13 kilometrów krótszy i mierzy 92 kilometry. Historia szlaku sięga 1926 roku, kiedy to lokalni działacze wyznaczyli pierwszy szlak turystyczny na ziemiach świętokrzyskich. Prowadził on wtedy z Kielc do Nowej Słupi. Na dzień obecny rozpoczyna się w Gołoszycach – miejscowości przy trasie 74, a kończy w Kuźniakach u podnóża Góry Perzowej. W 1983 roku nadano mu imię Edmunda Massalskiego, który jako krajoznawca i popularyzator turystyki na terenie Ziemi Kieleckiej angażował się w rozwój swoich ojczystych terenów. Szlak prowadzi przez Jeleniowski Park Krajobrazowy, Świętokrzyski Park Narodowy, Pasmo Masłowskie i Pasmo Oblęgorskie. Trasa szlaku przebiega przez największe atrakcje Gór Świętokrzyskich – między innymi Święty Krzyż, Łysicę i Świętą Katarzynę.

Jak zbierać?

Tradycyjnie dokumentować będziemy wszystko w książeczce GOT PTTK, którą zakupimy za kilka złotych w oddziałach PTTK, sklepach podróżniczych, schroniskach górskich, ewentualnie księgarniach. W niej będziemy kolekcjonować pieczątki i potwierdzenia z przebytej trasy, które zdobędziemy w sklepach, obiektach turystycznych czy noclegach. Zawsze można prowadzić własny dzienniczek, w którym będziemy dokumentować swoje przejścia, wstawiać zdjęcia i krótkie opisy. Polecamy drugą opcję, ze względu na estetykę. Potem przyjemnie jest spojrzeć na dziennik i obejrzeć zdjęcia z wędrówki. Zdjęcia można wywołać tradycyjnie albo wydrukować w nieco gorszej jakości.

Do zdobycia złotej odznaki potrzebne jest pokonanie trasy Gołoszyce-Kuźniaki, odwiedzając każde miejsce na szlaku. Mniej wytrwali turyści mogą pokusić się o uzyskanie odznaki w stopniu srebrnym, do której trzeba zebrać minimum 50 punktów GOT w trakcie dowolnej liczby wycieczek czerwonym szlakiem turystycznym.

Co po drodze?

Dzięki wędrówce Głównym Szlakiem Świętokrzyskim turyści mogą zwiedzać cenne rezerwaty przyrody oraz zobaczyć wiele świętokrzyskich zabytków i atrakcji, takich jak opactwo na Łysej Górze, Osada Średniowieczna, Święta Katarzyna czy ruiny wielkiego pieca w Kuźniakach. Jednak to nie wszystkie atrakcje. Jeśli chcecie się przekonać o możliwościach Gór Świętokrzyskich to ruszajcie na szlak.

Pełny regulamin

Pełny regulamin odnoszący się do szlaku, odznaki, warunków jej zdobycia znajdziecie na stronie Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK. Kliknijcie TUTAJ, a znajdziecie się u nich na stronie.

Słowo na koniec

Bardzo dziękujemy za przeczytanie wpisu. Więcej zdjęć znajdziecie poniższej w galerii. Serdecznie zachęcamy do odwiedzin naszych stron na Facebooku, Twitterze i Google+ i do powracania na www.mynaszlaku.pl. Komentujcie, lajkujce, polecajcie znajomym i…

Do zobaczenia na szlaku!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *