Czernica z Bielic w Górach Bialskich. Szlak do wieży widokowej

Góry Bialskie zawsze zachwycają nas pogodą. Bielice, ta spokojna wioska na końcu świata znowu wita nas mocno grzejącym słońcem. Wszystko to zachęca jeszcze bardziej, żeby ruszyć w góry. Tym razem naszym celem jest zdobycie Czernicy 1083 m n.p.m. i dopisanie kolejnej wieży widokowej do swojego konta.

  • Najkrótszy szlak na Czernicę prowadzi z Bielic,
  • Na górę możesz dojść także z Nowego Gierałtowa.

Mapa trasy turystycznej na Czernicę do wieży widokowej

  • Długość naszej trasy to 10,3 km,
  • Na szlaku mieliśmy 480 metrów podejścia,
  • Wycieczka z przerwami zajęła nam 4 godziny.

Parking w Bielicach

Wyjeżdżamy na stałe ze Stronia Śląskiego. Żegnamy się z naszą kwaterą i jedziemy samochodem kilkanaście kilometrów. Stajemy na parkingu na końcu wsi przed znakiem zakazu wjazdu.

  • Współrzędne parkingu: 50.2643, 16.9967.

Jak dojść na Czernicę? Szlak żółty do wieży widokowej

Drewniane znaki wskazują nam drogę na Czernicę. Czernica to kolejne miejsce, w którym znajduje się wieża widokowa zaliczana do projektu o nazwie „Wieże Widokowe Ziemi Kłodzkiej„. Szlak żółty na szczyt jest bardzo krótki – 3 kilometry, mniej więcej godzinę drogi. Idziemy drogą przez kilka minut aż do tabliczek. Tuż przy nas słychać szum potoku Biała Lądecka.

Czernica z Bielic w Górach Bialskich. Szlak do wieży widokowej

Szlak na Kowadło – najwyższy szczyt Gór Złotych skręca w lewo. Przechodzimy przez most i skręcamy w prawo. Czuć bardziej jesień niż wiosnę, a to za sprawa pomarańczowych kolorów. Szlak zielony na Rudawiec biegnie prosto. My wspinamy się powoli do góry. Trawersujemy lewą stroną Szerokiej Kopy zwanej także Górą Krzemień.

Cały czas maszerujemy przez las, od czasu do czasu trafiając na płaty śniegu. Nasz żółty szlak zaczyna ostro piąć się w górę. Przekraczamy szeroką szutrową drogę i od razu odbijamy w prawo. Ostre podejście robi się coraz bardziej strome. Od razu widać, że podchodzimy pod Płoskę 1035 m n.p.m.. Ciekawostką jest to, że na wschodnim zboczu wzniesienia znajduje się Kresowe źródło, z którego bierze początek Kresowy Potok dopływ Białej Lądeckiej.

Czernica z Bielic w Górach Bialskich. Szlak do wieży widokowej

Płoska 1035 m n.p.m.

Teren się wyrównuje, czyli jesteśmy już na grzbiecie. Idziemy bez większych wzniesień. Między drzewami docieramy na szczyt. Płoska mierząca 1035 m n.p.m. niczym szczególnym się nie wyróżnia. Widoków z niej nie mamy żadnych, są tylko tabliczki. Teraz czeka nas ostatnia prosta na Czernicę. Wreszcie wychodzimy na otwartą przestrzeń. Tam zalega duża warstwa śniegu.

Nie jest do końca jasne, w których górach znajduje się Czernica. Czy w Górach Bialskich, czy w Górach Złotych? Według regionalizacji fizycznogeograficznej Polski J. Kondrackiego znajduje się w Górach Złotych. Wieża widokowa widoczna jest już z daleka. Bardzo okazała i przede wszystkim bezpieczna. Jest także bardzo młoda, ponieważ postawili ją w 2014 roku.

Czernica z Bielic w Górach Bialskich. Szlak do wieży widokowej
Czernica z Bielic w Górach Bialskich. Szlak do wieży widokowej
przewodnik
Czernica z Bielic w Górach Bialskich. Szlak do wieży widokowej

Wieża widokowa na Czernicy. Co widać?

Wychodzimy na ostatnie piętro wieży widokowej, z którego widoki po prostu zapierają dech w piersiach. Kotlina Kłodzka na wyciągnięcie ręki. Największe wrażenie robi chyba sąsiedni Masyw Śnieżnika z kopułą szczytową Śnieżnika pokrytą śniegiem. Oprócz tego Czarna Góra, Jawornik Wielki, Borówkowa Góra, Dolina Nysy Kłodzkiej, Wysoki Jesionik.

Czernica z Bielic w Górach Bialskich. Szlak do wieży widokowej
Czernica z Bielic w Górach Bialskich. Szlak do wieży widokowej

Jakimi szlakami można dojść na Czernicę?

Na Czernicę dojdziemy również szlakiem czerwonym z Nowego Gierałtowa, żółtym z Goszowa i czerwonym z Przełęczy Suchej, do której teraz będziemy zmierzali. Schodzimy z wieży i ruszamy dalej kolorem czerwonym.

W kilka chwil gubimy wysokość i dochodzimy do szerokiej drogi pokrytej śniegiem. Prowadzi ona z Nowego Gierałtowa do jednej z czeskich wiosek. Skręcamy w lewo i idziemy śniegowymi koleinami. Na Wielkim Rozdrożu ostro odbijamy w lewo i musimy mieć się na baczności. Niedługo powinna być droga, którą powinniśmy zejść bez szlaku – tak żeby było krócej. Przełęcz Sucha zostaje przed nami, a my schodzimy aż do Starojawornickiego Dołu.

Czarnobielski Dukt

Idziemy Czarnobielskim Duktem w towarzystwie małego potoku Bielawka. Zachwycamy się wszystkim, co nas otacza, bo ten odcinek robi naprawdę spore wrażenie. Po lewej na górce mijamy formację skalną Szarogłaz.

Wszędzie pozawieszane są tabliczki, że nie wolno wchodzić, bo zrywka drzewa. Najgorsze jest to, że prace leśne się kończą, a tabliczki zostają i mniej doświadczeni górołazi faktycznie mogą stwierdzić, że wchodzić nie można. Wychodzimy przy szlaku zielonym. Do samochodu jeszcze tylko 10 minut spokojnego marszu. Tego dnia kończymy wcześniej wycieczkę, bo musimy jeszcze wrócić do domu.

Niby mniej kilometrów niż podczas dojazdu do Karpacza w pierwszy dzień. Po godzinie 13 jesteśmy na miejscu. Opuszczamy spokojne Bielice. Po drodze zatrzymujemy się w sklepie i robimy większe zapasy jedzenia. Bezpiecznie dotarliśmy po kilku godzinach drogi… Tym sposobem kończymy wędrówki po Sudetach i wracamy do szarej codzienności w pracy.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.