Góry Wałbrzyskie: Wieża widokowa na Borowej już otwarta

Wieża widokowa na Borowej została dziś oficjalnie otwarta. Bez wątpienia jest to nowa atrakcja dla turystów, zwłaszcza, że szczyt ten jest najwyższym wzniesieniem Gór Wałbrzyskich i mierzy 853 m n.p.m. Konstrukcja ma 16,5 metra wysokości i będzie z niej widać między innymi Góry Sowie, Masyw Śnieżnika, Góry Orlickie, Góry Bystrzyckie, Góry Kamienne, Karkonosze, Góry Izerskie, a nawet Sky Tower we Wrocławiu, czyli najwyższy budynek w Polsce w kategoriach wysokość do dachu oraz wysokość do najwyżej położonego piętra.

Budowla oficjalnie została udostępniona turystom 14 grudnia 2017, chociaż mówiło się początkowo o połowie listopada. W jej budowę zaangażowana była Gmina Jedlina, Wałbrzych i Starostwo Powiatowe. Nigdy wcześniej nie było na tym szczycie wieży widokowej, dlatego Borowa jako zalesiony szczyt przegrywała z sąsiednim, popularniejszym Chełmcem. Wieża widokowa na Borowej jest konstrukcją stalową, skręcaną, tworzącą kształt hiperboloidy jednopowłokowej o przekroju szesnastokąta. Na wierzchołek dostaniemy się za pomocą 90 schodów, które są przykręcone do stalowego trzonu. Do budowy fundamentów wieży zużyto 50 metrów sześciennych betonu, a do wykonania jej konstrukcji 30 ton stali. Podczas oficjalnego przecięcia wstęgi było mgliście, dlatego zebrani nie mogli przekonać się o walorach widokowych. W przyszłości planowany jest także montaż lunet, dzięki którym będzie można lepiej podziwiać krajobraz, tablice z panoramami okolicy ułatwiające identyfikację widzianych miejsc oraz kamery monitoringu, docelowo montowane na maszcie wieńczącym wieżę. Pod budowlą będzie można odpocząć w specjalnie stworzonej do tego drewnianej wiacie. 

W 2015 roku we wrześniu byliśmy po raz pierwszy i jak dotąd jedyny raz na Borowej. Wtedy szczyt niczym szczególnym się nie wyróżniał. Teraz miejmy nadzieję przyciągnie turystów do wędrowania. Warto dodać, że wzniesienie należy do Korony Sudetów Polskich, czyli można kolekcjonować odznakę turystyczną. Poniżej można obejrzeć zdjęcia z tej wycieczki, a także kliknąć we wpis i zobaczyć nasze zdobycie Borowej. 

Korona Sudetów Polskich: Borowa – Góry Wałbrzyskie

Dziękujemy, że jesteś z nami!!!

Zachęcamy Cię do odwiedzin naszych stron na FacebookuInstagramieTwitterze i Google+, śledzenia kanału na YouTubie, a także do powracania na www.mynaszlaku.pl. Komentuj i polecaj znajomym. Niech oni również dowiedzą się o naszym blogu.

Z górskimi pozdrowieniami!
Angelika i Mateusz :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *