Jak dobrze zaplanować dzień na górskim szlaku?

Pierwszym krokiem, który musimy wykonać przed wyjściem na górski szlak jest odpowiednie zaplanowanie dnia. Robimy to przede wszystkim dla bezpieczeństwa, a nawet dla atrakcji na trasie, które czasem można przegapić nie znając dobrze danego terenu. Musimy określić jak będzie wyglądała nasza wędrówka: czy zdołamy w ten dzień przejść wyznaczoną ilość kilometrów, czy pogoda będzie nam sprzyjać od początku do końca, czy jesteśmy odpowiednio przygotowani pod względem zabranego ekwipunku.

Gdy planujemy dzień w górach to pierwsze co robimy to wybieramy szczyt, który chcemy zdobyć.

Idziemy na Giewont! 

Trzeba się zastanowić czy idziemy sami czy w większej grupie, gdzie każdy może mieć inne tempo marszu i jak wiemy musimy przystosować szybkość przejścia do „najsłabszego” uczestnika wycieczki. Pod uwagę musimy wziąć długość trasy, ilość przewyższeń, porę roku, a nawet pogodę. Nie chcemy przecież, żeby coś nas zaskoczyło, gdy będziemy wysoko w górach. Plan nie zawsze wypali w 100 procentach, jednak lepiej być przygotowanym. Wybierając się w góry powinniśmy wyposażyć się w mapę – my uznajemy tylko mapę papierową – jednak jeśli jesteś związany z mapami na smartfona lub inne to nie ma problemu. Ważne, żeby była ona dokładna, najlepiej z oznaczonymi ścieżkami gminnymi, przyrodniczymi, a nawet zwykłymi drogami leśnymi.

Będę w schronisku lub nie będę 

Zobacz czy na Twojej trasie jest jakieś schronisko, ewentualnie gospodarstwo, w którym dla przykładu będzie można poprosić o wodę lub jedzenie lub zapytać o drogę. W naszych górach nie powinno być problemu z uzyskaniem pomocy od mieszkańców. Czas, który możemy znaleźć na mapach lub na tabliczkach przy rozpoczęciu szlaku jest tylko orientacyjny. Z własnego doświadczenia wiemy, że jest on zawyżony o jakieś 10-15 minut, a my do rekordzistów nie należymy. Warto skorzystać z przewodników, blogów turystycznych lub for internetowych, na których inne osoby dzielą się swoimi doświadczeniami. Jeśli nie jesteś pewny warunków na trasie, a w pobliżu jest schronisko to warto do niego zadzwonić. Jeśli wybieramy się do Parku Narodowego to na stronie internetowej znajdziemy aktualne warunki na szlaku.

START 6:00

Planując całodniową wycieczkę podlicz czas potrzebny Ci do przejścia danej trasy, wyznacz godzinę, która będzie oznaczała koniec Twojej wycieczki i odliczaj do tyłu dodając do tego +/- 1 godzinę przewidzianą na przerwy czy robienie zdjęć. Na przykład: chcemy zakończyć wycieczkę o godzinie 13:00, bo wtedy ma zacząć się burza. Nasza trasa trwa 6 godzin + 1 godzina przerwy. Dlatego liczymy do tyłu i wychodzi nam, że wycieczkę powinniśmy rozpocząć o godzinie 6:00. Z tym dodawaniem godziny możemy się spotkać jeszcze wtedy, gdy planujemy zatrzymać się np. dłużej w schronisku lub nie jesteśmy w najlepszej formie.

Odpoczynek dobra rzecz

Gdy odpoczywasz na szlaku to rób to w osłoniętym od wiatru i deszczu miejscu. Jeśli jest słońce to również schowaj się gdzieś do cienia. Jeśli siedzisz w danym miejscu dłuższą chwilę to załóż na siebie coś ciepłego. Planując trasę weź pod uwagę, że coś może w górach się stać. Zobaczmy wcześniej jak wygląda trasa, gdzie można ewentualnie ją skrócić, albo zejść inną drogą. Lepiej jest zawrócić niż narażać swoje zdrowie.

Złota zasada: najdłużej idzie się skrótami!

Bardzo często przekonujemy się, że najszybciej idzie się za główną, a najdłużej na skróty, dlatego nie warto zbaczać ze szlaku, nawet jeśli wiemy, gdzie się znajdujemy. Zapamiętaj – zrezygnowanie z dalszej wędrówki to nie hańba i porażka. Lepiej wrócić w dane miejsce w odpowiedniejszych warunkach.

Aplikacje na smartfona, które używamy w górach

Dziękujemy, że jesteś z nami!!!

Zachęcamy Cię do odwiedzin naszych stron na FacebookuInstagramieTwitterze i Google+, śledzenia kanału na YouTubie, a także do powracania na www.mynaszlaku.pl. Komentuj i polecaj znajomym. Niech oni również dowiedzą się o naszym blogu.

Z górskimi pozdrowieniami!
Angelika i Mateusz :)

Może Ci się spodobać:

Kalendarz Góromaniaka 2018 – 12 miesięcy z widokiem na góry
Wyświetleń 215
  Również w tym sezonie mamy dla Was kalendarz na następny rok z naszymi autorskimi zdjęciami. Tym razem liczba jest ograniczona, bo mamy tylko kilkanaście sztuk. Mieliśmy go w ogóle nie robić...
Nasza prelekcja o górach w Centrum Kultury i Promocji Gminy Łososina Dolna – 7 lipca o godzini...
Wyświetleń 83
Już 7 lipca o godzinie 16:00 w Centrum Kultury i Promocji Gminy w Łososinie Dolnej będzie można posłuchać o naszych górskich podróżach. Spotkanie będzie trwało od godziny 16:00 do godziny 18:00. Podcz...
5 celów podróżniczych, które musimy zrealizować w 2019 roku
Wyświetleń 1137
2019 rok rozpoczął się kilka dni temu. Przywitaliśmy go podczas górskiej wycieczki pod Beskidzie Sądeckim. Znasz już nas trochę i wiesz, że nasze wycieczki są spontaniczne i w większości planowane na ...
Diabelski Most w Czernej
Wyświetleń 379
22.01.2019 | Diabelski Most w Czernej to jedna z atrakcji Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Już sama nazwa wskazuje, że warto się tym miejscem zainteresować. Ja dowiedziałem się o tym miejscu całkiem ni...
Poradnik: Jak upolować tanie kwatery w górach?
Wyświetleń 187
Podczas planowania górskich podróży naszym głównym mankamentem zawsze jest znalezienie odpowiedniej kwatery do odpoczynku po całym dniu marszu. Oprócz namiotu czy schronisk trzeba czasem skorzystać z ...

Jeden komentarz

  1. Dziękuję za wszystkie dobry rady. Wszelkie uwagi z ust tak wytrawnych i doświadczonych piechurów jak Wy, to wiedza bezcenna! Szczególnie dla totalnego laika zakochanego w górach choć mieszkającego niestety na dalekiej północy Polski. Dlatego tak uwielbiam Waszego bloga i te fantastyczne zapierające dech w piersiach zdjęcia oddające prawdziwą magię gór. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *