Jak dobrze zaplanować dzień na górskim szlaku?

Jak dobrze zaplanować dzień na górskim szlaku?

Pierwszym krokiem, który musimy wykonać przed wyjściem na górski szlak jest odpowiednie zaplanowanie dnia. Robimy to przede wszystkim dla bezpieczeństwa, a nawet dla atrakcji na trasie, które czasem można przegapić nie znając dobrze danego terenu. Musimy określić jak będzie wyglądała nasza wędrówka: czy zdołamy w ten dzień przejść wyznaczoną ilość kilometrów, czy pogoda będzie nam sprzyjać od początku do końca, czy jesteśmy odpowiednio przygotowani pod względem zabranego ekwipunku.

Gdy planujemy dzień w górach to pierwsze co robimy to wybieramy szczyt, który chcemy zdobyć.

Idziemy na Giewont! 

Trzeba się zastanowić czy idziemy sami czy w większej grupie, gdzie każdy może mieć inne tempo marszu i jak wiemy musimy przystosować szybkość przejścia do „najsłabszego” uczestnika wycieczki. Pod uwagę musimy wziąć długość trasy, ilość przewyższeń, porę roku, a nawet pogodę. Nie chcemy przecież, żeby coś nas zaskoczyło, gdy będziemy wysoko w górach. Plan nie zawsze wypali w 100 procentach, jednak lepiej być przygotowanym. Wybierając się w góry powinniśmy wyposażyć się w mapę – my uznajemy tylko mapę papierową – jednak jeśli jesteś związany z mapami na smartfona lub inne to nie ma problemu. Ważne, żeby była ona dokładna, najlepiej z oznaczonymi ścieżkami gminnymi, przyrodniczymi, a nawet zwykłymi drogami leśnymi.

Będę w schronisku lub nie będę 

Zobacz czy na Twojej trasie jest jakieś schronisko, ewentualnie gospodarstwo, w którym dla przykładu będzie można poprosić o wodę lub jedzenie lub zapytać o drogę. W naszych górach nie powinno być problemu z uzyskaniem pomocy od mieszkańców. Czas, który możemy znaleźć na mapach lub na tabliczkach przy rozpoczęciu szlaku jest tylko orientacyjny. Z własnego doświadczenia wiemy, że jest on zawyżony o jakieś 10-15 minut, a my do rekordzistów nie należymy. Warto skorzystać z przewodników, blogów turystycznych lub for internetowych, na których inne osoby dzielą się swoimi doświadczeniami. Jeśli nie jesteś pewny warunków na trasie, a w pobliżu jest schronisko to warto do niego zadzwonić. Jeśli wybieramy się do Parku Narodowego to na stronie internetowej znajdziemy aktualne warunki na szlaku.

START 6:00

Planując całodniową wycieczkę podlicz czas potrzebny Ci do przejścia danej trasy, wyznacz godzinę, która będzie oznaczała koniec Twojej wycieczki i odliczaj do tyłu dodając do tego +/- 1 godzinę przewidzianą na przerwy czy robienie zdjęć. Na przykład: chcemy zakończyć wycieczkę o godzinie 13:00, bo wtedy ma zacząć się burza. Nasza trasa trwa 6 godzin + 1 godzina przerwy. Dlatego liczymy do tyłu i wychodzi nam, że wycieczkę powinniśmy rozpocząć o godzinie 6:00. Z tym dodawaniem godziny możemy się spotkać jeszcze wtedy, gdy planujemy zatrzymać się np. dłużej w schronisku lub nie jesteśmy w najlepszej formie.

Odpoczynek dobra rzecz

Gdy odpoczywasz na szlaku to rób to w osłoniętym od wiatru i deszczu miejscu. Jeśli jest słońce to również schowaj się gdzieś do cienia. Jeśli siedzisz w danym miejscu dłuższą chwilę to załóż na siebie coś ciepłego. Planując trasę weź pod uwagę, że coś może w górach się stać. Zobaczmy wcześniej jak wygląda trasa, gdzie można ewentualnie ją skrócić, albo zejść inną drogą. Lepiej jest zawrócić niż narażać swoje zdrowie.

Złota zasada: najdłużej idzie się skrótami!

Bardzo często przekonujemy się, że najszybciej idzie się za główną, a najdłużej na skróty, dlatego nie warto zbaczać ze szlaku, nawet jeśli wiemy, gdzie się znajdujemy. Zapamiętaj – zrezygnowanie z dalszej wędrówki to nie hańba i porażka. Lepiej wrócić w dane miejsce w odpowiedniejszych warunkach.

Aplikacje na smartfona, które używamy w górach

Dziękujemy, że jesteś z nami!!!

Zachęcamy Cię do odwiedzin naszych stron na FacebookuInstagramieTwitterze i Google+, śledzenia kanału na YouTubie, a także do powracania na www.mynaszlaku.pl. Komentuj i polecaj znajomym. Niech oni również dowiedzą się o naszym blogu.

Z górskimi pozdrowieniami!
Angelika i Mateusz :)

One thought on “Jak dobrze zaplanować dzień na górskim szlaku?

  1. Dziękuję za wszystkie dobry rady. Wszelkie uwagi z ust tak wytrawnych i doświadczonych piechurów jak Wy, to wiedza bezcenna! Szczególnie dla totalnego laika zakochanego w górach choć mieszkającego niestety na dalekiej północy Polski. Dlatego tak uwielbiam Waszego bloga i te fantastyczne zapierające dech w piersiach zdjęcia oddające prawdziwą magię gór. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Cześć! Na MyNaSzlaku.pl witają Cię Angelika i Mateusz
Dołącz do grona naszych czytelników i wybierz się z nami w niezwykłą podróż. Pamiętaj! Robisz to na własną odpowiedzialność. :) Zapisz się i otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach.