Korona Gór Świętokrzyskich: Miedzianka

Miedzianka to szczyt w Górach Świętokrzyskich mierzący 354 m n.p.m. Zaliczany jest do Korony Gór Świętokrzyskich i jest jednym z ciekawszych wzniesień w całym paśmie. Każdy kto go zdobędzie to na pewno nie pożałuje. Nazwa związana jest z występowaniem rudy miedzi. Zbocza podziurawione jest licznymi szybami. 

29.11.2018 | Budzimy się w naszej kwaterze. Dziś opuszczamy jej gościnne progi i jedziemy dalej na Jurę Krakowsko-Częstochowską. Przedpołudnie chcemy przeznaczyć na zdobycie Miedzianki, a potem Zamku Królewskiego w Chęcinach. Pogoda od samego rana zachęca do wyruszenia w teren. Słońce wstaje o prawidłowej godzinie – równo 7:20. Na polu kilka stopni mrozu i delikatny wiaterek. Skrobanie szyb w samochodzie obowiązkowe, dlatego wychodzę kilka minut wcześniej, żeby to zrobić. Jedziemy po godzinie 8 na parking, znajdujący się między miejscowościami Miedzianka i Zajączków. Stamtąd będziemy wyruszać na podbój Miedzianki. 

Miedzianka w Górach Świętokrzyskich 

Całe wzniesienie zostało w 1958 roku objęte ochroną poprzez ustanowienie rezerwatu przyrody Góra Miedzianka. Tym sposobem chronione są powierzchniowe formy skalne, zwierzęta, roślinność, a także ślady prac górniczych oraz zjawiska krasowe. Góra kryje w sobie około 4 kilometry korytarzy górniczych i 10 jaskiń. Można je zwiedzać po uzyskaniu zezwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody w Kielcach. Na Miedziankę możemy dostać się żółtym szlakiem, a wyjście z przydrożnego parkingu zajmuje 10 minut.

Z Miedzianki sporo można zobaczyć. Głównie są to widoki na Pasmo Łysogór, a szczęśliwcy, którzy trafią na świetną widoczność ujrzą odległe o ponad 180 kilometrów Tatry. Ciekawie także prezentuje się zarys Zamku Królewskiego w Chęcinach. Zachęcamy do obejrzenia filmu przygodowego „Tajemnica dzikiego szybu”, którego zrealizowana na zboczach Miedzianki.  

Dziękujemy, że jesteś z nami!!!

Zachęcamy Cię do odwiedzin naszych stron na FacebookuInstagramieTwitterze i Google+, śledzenia kanału na YouTubie, a także do powracania na www.mynaszlaku.pl oraz wsparcia naszej pracy. Komentuj i polecaj znajomym. Niech oni również dowiedzą się o naszym blogu.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *