Miało być jak zawsze… Było fantastycznie ! – Lubań

To miała być wycieczka jak każda inna. Wiadomo, każda wyprawa z Angeliką jest czymś więcej , niż zwykłym spędzeniem wolnego czasu. Po ostatnich czterech dniach na szlaku, gdzie pogoda codziennie płatała nam figle, liczyliśmy, że środa 4 grudnia będzie dniem, który wynagrodzi nam wszystkie ostatnie widokowe braki. Po bardzo słonecznej wtorkowej pogodzie, wiedziałem, że następnego dnia może być jeszcze ładniej. Dokładnie przeglądałem różne prognozy pogody. Gdy napisałem do Angeliki, że jedziemy w góry, to ona już wiedziała, że będziemy podziwiać piękno polskich gór na gorczańskim szlaku, z jednego z naszych ulubionych szczytów – z Lubania (1225 m).

Do tej pory podchodziliśmy na szczyt z różnych stron. Tym razem wybraliśmy wyjście na Lubań od tyłu, czyli z Ochotnicy Dolnej. Z tej miejscowości wychodzą dwa szlaki – niebieski i zielony. Pierwszym postanowiliśmy wyjść, a drugim wrócić.

Z Angeliką spotkaliśmy się dopiero w Nowym Sączu. Była godzina 5.45. Szybko przejechaliśmy trasę do Ochotnicy (42 kilometry) i zaparkowaliśmy na parkingu pod kościołem. Jeszcze wstąpiliśmy do sklepu po coś słodkiego do jedzenia i sok.

Weszliśmy na niebieski szlak biegnący początkowo obok kościoła. Idzie się prawie cały czas przez las. Wychodziliśmy wyżej i zaczynało mocniej wiać. Gdy doszliśmy do pierwszego widokowego miejsca, naszym oczom ukazało się pasmo Gorców, Beskidu Wyspowego i zaśnieżona w oddali Babia Góra.

Trasa nie jest wymagająca i wielu osobom może się spodobać. Dopiero męczarnia jest po złączeniu ze szlakiem czerwonym i zielonym. Tutaj zaczyna się końcowy atak na nasz ustalony cel. Jeszcze przed stromym podejściem rozejrzałem się i mówię do najlepszej na świecie podróżniczki.

–  To się zdziwisz. Popatrz…

Angelika już wiedziała o co chodzi. Za drzewami, wyłaniały się majestatyczne Tatry, i trudno było myśleć o czymś innym, niż tylko o tym, żeby jak najszybciej dotrzeć na Lubań. Przecież z tego szczytu można podziwiać fantastyczne krajobrazy. Dotarłem do szczytu jako pierwszy. To co zobaczyłem… Normalnie mnie zatkało.

Spojrzałem do tyłu. Angeliki jeszcze nie było widać. Wróciłem szybko do niej i kazałem zamknąć oczy. Gdy doprowadziłem ją i je otworzyła  to tak jak ja, była w szoku. Stwierdziliśmy, że pogoda nam wynagrodziła ostatnie wycieczki i to w dwustu procentach.

Dobra… Było fantastycznie… Ci co wiedzą co się czuje w takich chwilach nie potrzebują wytłumaczenia, a ci co nie wiedzą jak to jest to muszą tego spróbować. Byliśmy tam chyba ponad godzinę, uwzględniając jeszcze przerwę śniadaniową w bazie pod szczytem.

Przez 20 minut po opuszczeniu szczytu, wracaliśmy taką samą drogą. Potem zmieniliśmy szlak na zielony. Tutaj mieliśmy widoki na Kudłoń (1274 m) i Gorc (1228 m). Odbiliśmy w prawo w stronę Ochotnicy Dolnej. Szybko upłynął nam czas przy stromym zejściu. Po około 50 minutach byliśmy już przy pierwszych gospodarstwach. Dwadzieścia minut musieliśmy jeszcze iść drogą asfaltową, żeby dotrzeć do drogi głównej, a potem nią wrócić do samochodu (2 kilometry od szlaku zielonego). W drodze powrotnej mogliśmy jeszcze podziwiać zachód słońca nad Tatrami z miejscowości Ubiad, niedaleko Nowego Sącza.

Do zobaczenia na szlaku !

Trasa

Ochotnica Dolna – Lubań (1225 m) – Ochotnica Dolna

Czasy przejść

Ochotnica Dolna – Lubań 2 godziny 10 minut / szlak niebieski
Lubań – Ochotnica Dolna 2 godziny 20 minut / szlak zielony

Punkty do książeczki GOT PTTK – 19

* Ochotnica Dolna – Lubań 13 punktów
* Lubań – Ochotnica Dolna 6 punktów

Dodatkowe informacje

* Data wycieczki 04.12.2013

* Rozpoczęcie podróży – 6.40
* Przebyte kilometry – 14
– Suma podejść – 770 m
– Suma zejść – 760 m
* Parking pod kościołem

Galeria

Może Ci się spodobać:

Gorce: Z Ochotnicy Dolnej niebieskim szlakiem na Lubań
Wyświetleń 542
Wybór miejsca dla nas staje się co chwilę trudniejsze. Byliśmy tu i tam i jeszcze tu. A jak przyjdzie gdzieś jechać to jest pytanie gdzie, gdzie, gdzie. Tym razem na wędrówkę zmotywowali nas nasi znaj...
Gorce bardzo kochałem, a na Lubaniu wiele razy byłem
Wyświetleń 279
Wreszcie przyszedł czas na to, aby wybrać się na jakąś wyprawę w Gorce. Postanowiliśmy, że będzie to Lubań - najwyższy szczyt Pasma Lubania. // Wędrówkę na szczyt zaplanowaliśmy szlakami czerwo...
Majowy wyjazd w Gorce. Z Przełęczy Snozka na Lubań i dalej do Tylmanowej
Wyświetleń 307
Drugi dzień na gorczańskim szlaku, rozpoczęliśmy od dotarcia na Przełęcz Snozka, przełęczy łączącej pasmo Gorców z pasmem Pienin. Tak jak wspomniałem w poprzednim wpisie, na drugi dzień zaplanowane by...
Nocna wędrówka ciemnym lasem bez szlaku i rekompensujące widoki na wstające słońce z wieży widokowej...
Wyświetleń 227
To, że byliśmy na wschodzie słońca na Lubaniu, to pewnie Wam się gdzieś rzuciło w oczy na naszym Facebookowym profilu. Nie wiecie jednak do końca, co się nam podczas nocnego wyjścia przydarzyło...
Niebieski szlak na Lubań z Przełęczy Snozka
Wyświetleń 672
08.02.2019 | Planując dzień wcześniej wyjście w góry, nie mogliśmy sobie przypomnieć kiedy ostatnio szliśmy na Lubań z Przełęczy Snozka. Z pomocą przyszedł nam blogowy wpis. Okazało się, że ostatni ra...

5 komentarzy

  1. Widoki zapierają dech w piersiach. My wybieramy się na Lubań w sobotę. Jesteśmy początkującymi, jeżeli chodzi o wycieczki w góry, więc mam nadzieję, że sobie poradzimy. Planujemy wyjście właśnie z Ochotnicy Dolnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *