Odkrywamy Polskę: Most Stacha w Znamirowicach nad Jeziorem Rożnowskim

Kilkanaście kilometrów od miejsca, gdzie mieszkamy znajduje się kamienna budowla wznoszona w latach 1968-1971 przez rolnika Jana Stacha nad głębokim jarem w Znamirowicach. Jest to największy kamienny most zbudowany przez jednego człowieka bez użycia ciężkiego sprzętu. Ma 13 metrów wysokości, 20 metrów długości i 7,5 metra szerokości. 

Most Stacha zwany jest także „Mostem Mocarza”. Gospodarz Jan Stach samodzielnie budował go, aby zapewnić dojazd do swojego gospodarstwa, znajdującego się w przysiółku Zapaść. Najpierw po budowie zapory w Rożnowie szerokie wody zaczęły zalewać drogi i grunty niszcząc teren niemiłosiernie. Rodzina Stachów została odcięta od świata. Od tamtej pory rodzina jeździła przez pole sąsiada, jednak ten po kłótni zabronił im tamtędy przejeżdżać. Dlatego Stach zbudował najpierw własną drogę, a następnie most. Przez 3 lata w wolnym czasie zwoził końmi kamienie i układał z nich most. Kamienne ściany po obu stronach mostu są poprowadzone na linii łuku, zapewniając konstrukcji odpowiednią sztywność i wytrzymałość. Szerokość drogi szutrowej poprowadzonej przez most umożliwia swobodne mijanie się pojazdów. Brzegi drogi są zabezpieczone murkami o wysokości niecałego metra. W 1971 roku nakręcono film o samym budowniczym i moście o nazwie „Wznoszę Pomnik”. Reżyserem był Jerzy Jaraczewski.


Dziękujemy, że jesteś z nami!!!

Zachęcamy Cię do odwiedzin naszych stron na Facebooku, InstagramieTwitterze i Google+, śledzenia kanału na YouTubie, a także do powracania na www.mynaszlaku.pl. Komentuj i polecaj znajomym. Niech oni również dowiedzą się o naszym blogu.

Z górskimi pozdrowieniami!
Angelika i Mateusz :)

Jeden komentarz

  1. Wspaniała historia budowniczego i mega klimatyczne miejsce (zwłaszcza w wąwozie, nad strumieniem). Gdy stoi się na moście, wygląda on niepozornie (zwykła droga z kamiennym murkiem, tylko ukształtowanie terenu wskazuje, że to tu), dopiero po zejściu na dół widać ogrom wykonanej pracy.
    Do tego zero turystycznej stonki 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *