Otwarte Wrota Pogórza 2015; Ty decydujesz w co się pakujesz !

Otwarte Wrota Pogórza; Ty decydujesz w co się pakujesz !

Zapraszamy na trzecią edycję akcji Otwarte Wrota Pogórza. Tegoroczna impreza odbędzie się w dniach 8 i 9 sierpnia. Rezerwujcie terminy i przybywajcie, a na pewno nie będziecie się nudzić, wspomnienia pozostaną, a Pogórza staną się miejscem, na które będziecie wracać jeszcze nie raz.

Otwarte Wrota Pogórza to akcja bezpłatnego zwiedzania atrakcji Pogórza przez turystów. Cały czas poszukuje się osób do współpracy w ramach akcji Otwarte Wrota Pogórza. Przyjmowane są zgłoszenia osób do oprowadzania (np. przewodników, przyrodników, geologów, historyków, etnografów) oraz instytucji, które zostaną uruchomione w tym roku. Akcja jest bezpłatna dla turystów, również osoby które oprowadzają nie zarabiają na akcji. Przyświeca nam chęć promocji ciekawych miejsc na Pogórzu Karpackim. Razem możemy pokazać, że Pogórze Karpackie warte jest odwiedzania. W zeszłym roku w samym Skamieniałym Mieście w akcji wzięło udział ponad 150 osób, ponad 60 osób zwiedzało Biecz i Tarnów, a to pokazuje, że zapotrzebowanie na naszą akcję jest duże.

9 sierpnia odbędą się doroczne „Żniwa w Paryi”

Plan imprezy
13:00 – powitanie przybyłych gości chlebem, solą i przygotowanie do żniw (omówienie sprzętów i ubiorów, klepanie i ostrzenie kosy).
14:00-15:00 – wyjście w pole do żniwa i sianokosów. Prezentacja w polu: koszenia sierpem i kosą, kręcenia powróseł, odbierania zboża, wiązania snopów, stawiania, wiązania i chocholenia kop (mendli, panienek), zagrabywanie i zazbierywanie ścierni ze źdźbeł i kłósek. W dalszej części zadania konkursowe (grupy złożonej z kosiarza, odbierającej i dzieci robiących powrósła) oceniane przez ekspertów i gospodarza. Przy koszeniu trawy oceniana będzie wielkość i wygląd pokosów, jakość rozbijania, ogólna logistyka pracy. Preferowane przedstawicielstwa gmin lub sołectw. Czekają atrakcyjne nagrody.
14:00-19:00 – warsztaty zajęć około rolniczych: odwiewanie wiejadłem i młynkiem, kręcenie kicorek, kręcenie powrozów, prezentacja pracy kieratu, zawody w młóceniu cepami i wiązaniu słomy, warsztaty rękodzieła ludowego, pokaz mody Paryjskiej, wybory najbardziej urodziwej i robotnej żniwiarki.
19:00 – zakończenie warsztatów.
19:30 – wieczorna biesiada z muzyką, ogniskiem i śpiewem (wstęp otwarty – jednak zabezpiecz sobie grosz na odgrywki i jadło).

Ze względu na warunki pogodowe, program imprezy może ulec zmianie.

Uwagi ogólne:
* Wstęp na warsztaty od 14:00 do 19:00.
* Parking na polach nieutwardzonych 150 m od chałupy;
* Spanie po poddaszach (40zł/os.);
* Spanie we własnym namiocie – zalecane (20zł/os.);
* Spanie z gospodarzem zarezerwowanie wyłącznie dla gospodyni;
* Spanie w chałupie „Paryja” cena za osobę: 90 zł/os. (1 nocleg).
* Do nabycia, wybijana na miejscu, okolicznościowa moneta.
* Grupy zorganizowane (powyżej 20 os.) mogą również odpłatnie wziąć udział w żniwach w terminie 3-8.08.2015 r. Cena zależy od długości trwania warsztatów, ilości osób, atrakcji. Cena ustalana jest indywidualnie.
* Dodatkowe, (za pore grosy) atrakcje:
* Przejażdżki wozem drabiniastym lub bryczką;
* Zwiedzanie skansenu gospodarstwa pogórzańskiego;
* Samodzielne wykonanie „paciary” (podstawowe danie chłopskie Ołpin) z ekologicznej pszenicy orkiszowej uprawianej na terenie gospodarstwa „Paryja”.

Masz pytania, prosimy o kontakt:
Informacje organizacyjne, cuttravel@gmail.com

Właściciel Gospodarstwa „Paryja” w Ołpinach – Gospodarz imprezy:
Mieczysław Solarz, solarz_m@wp.pl, tel. 692-756-540 – rezerwacja noclegów

Organizatorzy:
Gospodarstwo Agroturystyczne i Stajnia Koni „Paryja” w Ołpinach
Nieformalna grupa sympatyków gospodarstwa „Paryja”

Więcej informacji znajdziecie na stronie PiotrFirlej.com

Może Ci się spodobać:

„Broad Peak. Niebo i piekło” – patronat medialny
Wyświetleń 18
W lutym Wydawnictwo Poznańskie wznawia jedną z najpopularniejszych polskich książek o górach "Broad Peak. Niebo i piekło" autorstwa Bartka Dobrocha i Przemysława Wilczyńskiego. Jest to opowieść, która...
Nocne Skamieniałe Miasto i wschód w Bruśniku w ramach Otwartych Wrót Pogórza
Wyświetleń 16
8 i 9 sierpnia miłośnicy Pogórzy mieli swoje małe święto. Od Wieliczki aż po Przemyśl trwały bowiem Otwarte Wrota Pogórza, na których turyści z całej Polski, ale i świata, bo ze Stanów Zjednoczonych...
Rok 2016 w górach Waszymi oczami. Byłeś na szlaku? Podziel się z innymi swoimi zdjęciami
Wyświetleń 12
Chcielibyśmy przedstawić Wam pewien pomysł. Planujemy zrobić na naszym blogu galerię górską stworzoną z Waszych zdjęć wykonanych na szlaku w 2016 roku. Jest tak wiele pięknych miejsc w naszych górac...
Podaruj dziecku wspaniałe dzieciństwo – zabierz je w góry i pokaż to co w życiu jest najpiękni...
Wyświetleń 57
Na górskim szlaku, czy to w Beskidach czy to w Tatrach coraz częściej możemy spotkać młodych rodziców, którzy starają się wędrować z dzieckiem i pokazywać mu piękno gór już od najmłodszych lat. Jedn...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *