Podaruj dziecku wspaniałe dzieciństwo – zabierz je w góry i pokaż to co w życiu jest najpiękniejsze

Podaruj dziecku wspaniałe dzieciństwo - zabierz je w góry i pokaż to co w życiu jest najpiękniejsze

Na górskim szlaku, czy to w Beskidach czy to w Tatrach coraz częściej możemy spotkać młodych rodziców, którzy starają się wędrować z dzieckiem i pokazywać mu piękno gór już od najmłodszych lat. Jedni robią to lepiej, inni gorzej. Rodzice – pasjonaci wędrówek, zabierają swoje pociechy na każdy szlak i każdą podróż, żeby w przyszłości tak jak oni przemierzały tysiące kilometrów, zdzierały buty na beskidzkich kamieniach, wiedziały, że nie zawsze przychodzi żyć w luksusach i czasem trzeba wiele poświęcić, żeby osiągnąć zamierzony cel, spełnić swoje marzenia, a nawet opiekować się drugą osobą podczas wędrówki, gdy zdanym się jest tylko na towarzysza i samego siebie. Dzieci dziedziczą w genach nutkę wędrowcy, włóczęgi, wspinacza, ale to od rodziców zależy czy dzieciak ruszy w świat zdobywać szczyty czy zajmie się czymś zupełnie innym, a o górach dowie się tylko z książek czy telewizji. 

Wielkim skarbem jest jak dziecko zabierane jest w góry przez rodziców od najmłodszych lat. Obcuje z przyrodą, poznaje nowe miejsca i odczuwa wszystko co się dzieje wokół niego na swój sposób. Są rodzice, którzy na szlak zabierają szkraby nie mające jeszcze roku. Jedni to pochwalają inni ganią za nieodpowiedzialność i narażanie życia dziecka. Są to rodziny, które najczęściej wybierają drogę asfaltową z wózkiem do Morskiego Oka czy wyjazd kolejką na Palenicę w Szczawnicy. W większości przypadków spotkamy się z reakcjami negatywnymi; „po co tam idą, niech w domu siedzą”, „ledwo urodziła, a już się pcha nie wiadomo gdzie”. Najczęściej takie słowa wypowiadają osoby, które nie mają nic wspólnego z wychowaniem dzieci. Nie wiem jaki problem jest, żeby zabrać dzieciątko we wózku na spacer po asfalcie do jakiegoś pięknego miejsca – nawet do Morskiego Oka, czy dokładnie owinięte w specjalną chustę. Było kiedyś takie zdjęcie jak mama stoi z wózkiem przy schronisku i oczywiście sensacja na całe Internety, że co ona wyprawia.

Wiele ciekawych rzeczy dowiecie się obserwując stronę „Góry z dzieckiem„. Jest to dość popularny fanpage na portalu społecznościowym, który został stworzony przez młodych rodziców w celu zachęcenia wszystkich do wyjścia z dzieckiem poza piaskownicę. Każdy chętny może podesłać do nich zdjęcie swojej pociechy, dzielić się z swoimi wspólnymi, rodzinnymi wędrówkami i oglądać jak czas z dziećmi spędzają inni. Na mnie i Angelikę przyjdzie jeszcze czas odnośnie takich wędrówek po górach, dlatego skupię się tutaj na innych wspaniałych rodzicach, którzy pokazują młodym to co jest najpiękniejsze, czyli góry. Dodam tylko, że liczymy na to, że nasze dziecko od samego początku będzie z wielką chęcią przemierzać górskie szlaki, najpierw na pewno noszone na rękach jak król czy królowa, a potem o własnych siłach.

Od razu mówię – góry z dzieckiem to niezapomniane chwile. To całkiem inna wędrówka niż podczas samotnej wyprawy. To co możesz przejść sam w 2 godziny, z dzieckiem przechodzisz w ciągu całego dnia, po drodze zatrzymując się co kilka minut, żeby coś zjeść, napić się czy poprawić skarpetkę albo buta, bo kamyczek wpadł. Mamy maleńkie doświadczenie w tej kwestii ponieważ czasem wędrują z nami dzieci siostry Angeliki, dlatego możemy co nieco o tym powiedzieć i wiemy co mogą przeżywać rodzice podczas takich wędrówek, zwłaszcza na początku :). Dlatego trzeba czasu, żeby się do tego przyzwyczaić i nie zaprzestawać w drodze do wpajania miłości do gór swoim pociechom.

Dzieci Wam jeszcze w przyszłości za te wszystkie eskapady podziękują. Kiedy przypomną sobie, że już tutaj były, a przypomną na pewno. Czy będzie to przez super zabawę w jakimś tam miejscu, czy w schronisku, czy podczas jedzenia buły z szynką i popijania kubusiem. Nie ważne czy będzie to w Tatrach, Bieszczadach, Pieninach, Pogórzach czy na różnych ścieżkach przyrodniczych. Ważne, że będziesz tam razem ze swoją żoną, mężem i swoimi dzieciakami, które bez wątpienia potrafią umilić każdą wędrówkę i uczynić ją niezapomnianą.

„Góry z dzieckiem”

Kapitalnym sposobem na przekazywanie dzieciom miłości do gór są wspólne zdjęcia, ale nie takie na dysku C,B czy kartach pamięci tylko te w rodzinnym albumie, do którego będzie można zawsze zajrzeć, obejrzeć zdjęcie, przeczytać opis pod nim – gdzie to było, kiedy, jak wtedy było, bo przecież pod każdą fotografią można sobie zapisać różne ciekawostki. Pamięć przecież jest ulotna, a warto czasem wrócić do tamtych chwil.

Wiatr we włosach
Wiatr we włosach

Wędrówka z dzieckiem to wędrówka z plecakiem pełnym pyszności :). Ciastka, czekolada, soki, woda itp. Plecak ciężki od samego jedzenia :). Jednak nie to cieszy dzieci najbardziej. Najważniejsza jest mapa. Niby nic nadzwyczajnego dla zwykłego turysty. Dla dzieciaków jest jednak czymś więcej. Co chwilę sprawdzanie gdzie idziemy, dokąd, tutaj jest jakiś ciekawy punkt, tam jezioro, jakiś zwierzak. Wszystko to ciekawi i zachęca do dalszej wędrówki.

Jeśli chcecie podzielić się swoimi rodzinnymi fotkami, lub obejrzeć jak na górskim szlaku radzą sobie inni rodzice, a może boicie się zabrać swoje pociechy w górską podróż to koniecznie zajrzyjcie na „Góry z dzieckiem” na Facebooku. Przekonacie się, że wszystko jest możliwe, nawet od najmłodszych lat. Podarujcie dzieciom wspaniałe dzieciństwo, pokażcie dziecku to co w życiu jest najpiękniejsze – zabierzcie je w góry, a w przyszłości Wam za to podziękuje

Jeden komentarz

  1. W stu procentach zgadzam się, że dzieciom trzeba dać tę możliwość, żeby pokochały góry od najmłodszych lat. Z dziećmi można aktywnie spędzać czas praktycznie wszędzie i nie należy ich traktować, jak kuli u nogi.
    Trzeba na nie jednak szczególnie uważać, a w górach jeszcze bardziej, niż na co dzień.

    Góry hartują ducha i ciało. Góry kształtują charakter. Góry dają odpoczynek dla zmęczonego codziennością umysłu. Bez gór nie byłoby sensu istnienia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *