Poleski Park Narodowy: Ścieżka przyrodnicza „Spławy”

#objazdówka po Polsce – dzień III | 23.08.2018 | Poleski Park Narodowy obfituje w ścieżki przyrodnicze. To dzięki nim i przy odrobinie szczęścia możemy zaobserwować wiele gatunków zwierząt, znajdujących się pod ochroną. Samochód zostawiamy przy Ośrodku Dydaktyczno – Muzealnym Poleskiego Parku Narodowego w miejscowości Stare Załucze o godzinie 14. Udajemy się do kasy w celu zakupu biletu na ścieżkę. Ta oraz ścieżki, które mamy w planach przejść („Dąb Dominik”, „Obóz Powstańczy”, „Perehod”) są płatne. Każda płatna 6 zł, a bilet całodniowy kosztuje 12 zł i w całym dniu można odwiedzić każdą ze ścieżek.

My kupujemy po jednym bilecie za sześć i uprosiliśmy też Pana, który kasował, żeby sprzedał nam bilet już na następny dzień (po 12 zł na osobę), ale tylko ze względu na to, że chcemy mieć już w kieszeni z samego rana. Dla Mai nie trzeba było biletu i przez kilka następnych lat też nie trzeba będzie, więc tutaj zachęcają, aby z tego też powodu odwiedzać i spacerować ścieżkami Poleskiego Parku Narodowego. Kasa Muzeum czynna jest od 8 i to jest zbyt późno jak dla nas. Cali zadowoleni ruszamy na podbój naszej kolejnej perełki.

Najpierw skręcamy w lewo i chwile maszerujemy asfaltem, następnie skręcamy w prawo i kierujemy się na Bagno Spławy. Kładki są o wiele węższe, także tutaj nie wybralibyśmy się z wózkiem. Dobrze, że Maję nosimy w chuście, z tego tytułu jest wiele zalet. Nie musimy planować tylko tras na czterech kółkach. Trasa, którą zmierzamy liczy 8 stanowisk, z których dowiadujemy się ciekawych rzeczy i ścieżka staje się bliska naszym sercom. Po kolei poznajemy tablice o nazwach: użytkowane łąki kośne, łoziny, łąka turzycowa, las bagienny, torfowisko przejściowe, staw śródleśny, Jezioro Łukie.

Ogólnie maszerujemy i mijamy torfowiska oraz lasy bagienne. Nieuniknione też jest wędrowanie obok łąk. Po przejściu blisko 4 kilometrów docieramy do rozejścia się kładek. Jeśli ktoś jest zainteresowany zobaczeniem Jeziora Łukie to musi w tym miejscu odbić. My chcieliśmy i poszliśmy troszkę szerszą kładką. Mijamy po drodze miejsce na ognisko z wiata turystyczną i dochodzimy do pływającego pomostu. Uczucie jest co najmniej dziwne. Wolałabym jednak, żeby to było mniej ruszające się.

W popołudniowych godzinach przy pięknej pogodzie wybornie się przedstawia największe jezioro Poleskiego Parku Narodowego. Wokół przy brzegu możemy się napatrzeć na pałki wodne i inną roślinność nawodną. Robimy pamiątkowe zdjęcie i maszerujemy dalej. Wracamy do rozejścia się kładek i zmierzamy w wyznaczonym kierunku. W połowie gdzieś spostrzegamy, że już jest dość późno, a co z parkingiem. A co będzie z samochodem jeśli Panowie wyjdą o 16 i zamkną bramę. Bardzo śpieszyliśmy się przez ponad 2 kilometry dawaliśmy z siebie wszystko. Po dojściu do kasy Muzeum zapytałam, do której jest parking. Oni poinformowali, że cały czas jest otwarte, a po zamknięciu bramy wystarczy ją przesunąć. Ścieżka kończy się wraz z kładkami po dojściu do czerwonego szlaku. Trochę szkoda, bo jednak ludzie chcą sobie zrobić pętle. My uwielbiamy robić trasę dookoła, a ostatnie dwa kilometry to chyba były najszybsze w całej karierze. Jakiś maraton. Dobrze, że dotarliśmy na czas na parking.

Cennik i godziny otwarcia poboru opłat za wstęp na ścieżki w Poleskim Parku Narodowym

Turyści, którzy chcą skorzystać z atrakcji Poleskiego Parku Narodowego jakimi są ścieżki przyrodnicze: „Spławy”, „Dąb Dominik” oraz „Perehod”, a także ścieżkę przyrodniczo-historyczną „Obóz Powstańczy” muszą uiścić opłatę za każdą z nich lub opłatę całodniową. Możemy to zrobić tylko w dwóch miejscach: Ośrodku Dydaktyczno-Administracyjnym w Urszulinie oraz w Ośrodku Dydaktyczno-Muzealnym w Starym Załuczu. W tym pierwszym można się zgłosić przez cały rok, w drugim tylko przez kilka miesięcy. 

Ośrodek Dydaktyczno-Administracyjny w Urszulinie, ul. Lubelska 3a:

 • od 1 kwietnia do 31 października otwarte codziennie w godzinach: 8:00-20:00
 • od 1 listopada do 31 marca otwarte (dni robocze) w godzinach: 7:00-15:00

Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny w Starym Załuczu:

w terminie: 1 kwietnia do 31 października:

 • od poniedziałku do piątku: 8:00-16:00
 • w soboty, niedziele i święta: 9:00-17:00

BILETY JEDNORAZOWE NA ŚCIEŻKI PRZYRODNICZE

Ścieżka „Dąb Dominik”, „Spławy”, „Perehod”, „Obóz Powstańczy” :

 • bilet normalny: 6,00 zł
 • bilet ulgowy: 3,00 zł

BILETY OKRESOWE I RODZINNE

 • bilet normalny jednodniowy: 12 zł
 • bilet ulgowy jednodniowy: 6 zł
 • bilet normalny trzydniowy: 16 zł
 • bilet ulgowy trzydniowy: 8 zł
 • bilet normalny tygodniowy: 20 zł
 • bilet ulgowy tygodniowy: 10 zł
 • bilet rodzinny jednorazowy (max 6 osób): 14 zł

BILETY DO MUZEUM

 • bilet normalny: 6 zł
 • bilet ulgowy: 3 zł
 • bilet rodzinny (max 6 osób): 14 zł

Dziękujemy, że jesteś z nami!!!

Zachęcamy Cię do odwiedzin naszych stron na FacebookuInstagramieTwitterze i Google+, śledzenia kanału na YouTubie, a także do powracania na www.mynaszlaku.pl oraz wsparcia naszej pracy. Komentuj i polecaj znajomym. Niech oni również dowiedzą się o naszym blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *