Przez Dolinę Kościeliską do Schroniska PTTK na Hali Ornak

Schronisko PTTK na Hali Ornak

Mimo deszczowego dnia na szlaku w Dolinie Kościeliskiej był prawdziwy wysyp ludzi. Zdziwiło nas to trochę ponieważ w taką pogodę turyści najczęściej siedzą w knajpach, a nie chodzą po górach. Pozytywne zaskoczenie trwało przez całą wycieczkę. Tego dnia przeszliśmy trasę z Kir do Schroniska PTTK na Hali Ornak, ale nie posiedzieliśmy tam zbyt długo bo nie było gdzie. 

Startowaliśmy z Kir, które są osiedlem podhalańskiej wsi Kościelisko. Jest to dość popularny punkt początkowy do górskich wędrówek.

Kiry (927 m)

Trasa na Halę Ornak prowadzi bo ubitej drodze. Mija się na niej między innymi Cudakową Polanę, szlak do Jaskini Mroźnej, Jaskini Mylnej czy Smoczej Jamy. Idąc szlakiem możemy odbić w stronę Doliny Chochołowskiej, Ciemniaka (2096 m) i na Smreczyński Staw.

Hala Ornak (1098 m)

Dotarliśmy na Halę Ornak (1098 m) i do schroniska PTTK.

Schronisko PTTK na Hali Ornak

W środku było tyle ludzi, że ciężko się było przedostać do pieczątek. Tego jeszcze nie widzieliśmy.

W drodze powrotnej

Dolina Kościeliska tworzy długi i głęboki wąwóz skalny, ściany którego w trzech miejscach zwanych bramami zbliżają się blisko do siebie. Są to: Niżnia (Brama Kantaka), Pośrednia (Brama Kraszewskiego) i Wyżnia Kościeliska Brama (Brama Raptawicka). Cała trasa jest dość płaska chociaż na całej jej długości zdobywa się około 200 metrów wysokości. W kształtowaniu doliny główny udział miał płynący jej dnem Kościeliski Potok oraz płynące szczelinami we wnętrzu skał wody podziemne. Efektem ich działalności są skały o fantastycznych kształtach, strome ściany i liczne jaskinie, a także rozległe rozszerzenia, jak Stara Polana, Polana Pisana, Stare Kościeliska, Wyżnia Kira Miętusia.

Potok Kościeliski

Punkty do książeczki GOT PTTK – 12 punktów

Kiry – Schronisko PTTK na Hali Ornak 7 punktów
Schronisko PTTK na Hali Ornak – Kiry 5 punktów

Informacje

* Data wycieczki 23.09.2014
* Dystans 13 km
* Czas trwania 2g:41m:10s
* Średnia prędkość 4,7 km/h
* Łącznie w górę 167 m
* Łącznie w dół 191 m

Do zobaczenia na szlaku !

2 komentarze

  1. Kościelisko – zawsze zatrzymuję się tam na noc w sprawdzonym pensjonacie na kilka dni. Sądzę, że Dolina Kościeliska dostarcza prawdopodobnie najwięcej atrakcji ze wszystkich dolin tatrzańskich. Polecam i pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *