Ptaki Tatr i Podtatrza – RECENZJA

Ptaki Tatr i Podtatrza - RECENZJA

Bardzo dużo wiemy już o kozicach górskich, tatrzańskich niedźwiedziach czy pozujących do zdjęć świstakach. Słyszymy o nich w mediach, oglądamy wspaniałe fotografie, którymi ludzie chwalą się w Internecie. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że najczęściej spotykanymi zwierzętami podczas naszych górskich wędrówek są ptaki. Ich śpiewy wpadają do naszego ucha prawie cały czas. Co chwila przed oczami widzimy jakiś cień szybującego nad nami ptaka. Tutaj mamy przed sobą dość obszerną publikację autorstwa Włodzimierza Cichockiego pod tytułem „Ptaki Tatr i Podtatrza”. 

Informacje

Tytuł: „Ptaki Tatr i Podtatrza”
Autor: „Włodzimierz Cichocki”
Rok wydania: Zakopane 2015
Ilość stron: 421
Rodzaj okładki: twarda
Ilustracje: tak – kolorowe
Średnia cena: 98 – 110 zł (informacja na dzień 10.01.2016r)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Tatrzańskiego Parku Narodowego
Wymiary książki: 28×26 (cm)
Numer ISBN: 978-83-61788-33-1

Ptaki Tatr i Podtatrza

Niedawno otrzymaliśmy świetną publikację z rejonu Podhala, przedstawiającą świat ptaków w uproszczonym wydaniu. „Ptaki Tatr i Podtatrza” to 421-stronicowa księga pokazująca nam ptaki występujące na obszarze najwyższych gór w Polsce i kilkaset metrów pod nimi, czyli na Podhalu, Spiszu, Liptowie i Orawie. Jest to na pewno propozycja przeznaczona dla wszystkich, których zadziwia przyroda tatrzańska jak i dla tych, którzy chcą lepiej poznać ten niezwykły świat.

Spis treści

Przejdźmy jednak do tego co zobaczymy po otwarciu tego przewodnika po świecie ptaków. Na sam początek w oczy rzuca nam się spis treści. Widać, że cała książka podzielona jest na 8 dużych rozdziałów. Tutaj znajdziemy krótkie informacje na wstępie, ptaki plejstocenu i wczesnego holocenu, ptaki gniazdujące i niegniazdujące w Tatrach, ptaki przelotne, zalatujące i zimujące na tym obszarze, ptaki, których obecność nie została w Tatrach potwierdzona, ptaki w relacjach z człowiekiem i dodatek zawierający różne tabele, czy wykaz gatunków, które zostały w książce opisane. Przeczytamy także kilka słów od wydawcy i autora Włodzimierza Cichockiego.

Ptaki Tatr i Podtatrza

Jak rozpoczniemy już właściwe czytanie to dowiemy się ogólnie o ptakach – jak są zbudowane, jak się zachowują, co jedzą i jakim sposobem potrafią przetrwać w tym niebezpiecznym świecie. Przeczytamy o ptakach mieszkających w reglu dolnym, na polanach, nad wodami i jeziorami, w górnej granicy lasu czy tam wysoko pośród tatrzańskich skał i turni.

Rodowód ptaków
Kolejny rozdział

Każdy rozdział jest oznaczony specjalnym kolorem w prawym dolnym rogu. Już w trzeciej części od 36 strony zacznie się to na co wszyscy czekali, czyli prezentacja każdego ptaka na osobnej stronie. Jest to ogromna gratka, ponieważ możemy sobie zobaczyć jakiego ptaka już spotkaliśmy wędrując po Tatrach. Nam się udało spotkać na Sarniej Skale w 2014 roku jednego z najpopularniejszych ptaków – sójkę. Pozowała nam dobre 15 minut domagając się okruchów chleba.

Sójka
Sójka na Giewoncie
Sójka na Giewoncie

Każde zdjęcie jest kolorowe i dostrzeżemy na nim wiele interesujących nas szczegółów. Zobaczymy między innymi makolągwe, czeczotkę, dziwonie, kulczyka, jemiołuszkę, wrończyka, jastrzębia, perkoza, kormorana, kwiczoła, rudzika, podróżniczka, dudka, zimorodka, lelka,derkacza, skowronka, orła, czy kopciuszka.

Na kolejnych stronach
Orzeł przedni
Głuszec
Pójdźka
Album

Na sam koniec zobaczcie jeszcze na kilka słów o samym autorze. Włodzimierz Cichocki urodził się w 1952 roku w Poznaniu. Od małego interesował się przyrodą, a zwłaszcza ptakami. Od kilkunastu lat pracuje na stanowisku kierownika Działu Przyrodniczego w Muzeum Tatrzańskim imienia Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. W swoich obserwacjach zajmuje się przede wszystkim ptakami szponiastymi, kurakami leśnymi i bocianami. Jest autorem lub współautorem ponad 100 prac naukowych i popularnonaukowych, w tym „Polskiego nazewnictwa świata ptaków”.

Z górskimi pozdrowieniami !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *