Pustynia Błędowska – punkty widokowe | Dąbrówka i Róża Wiatrów

Pustynia Błędowska to bardzo ciekawe miejsce znajdujące się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, kilka kilometrów nad Olkuszem. Położona jest przy granicy dwóch województw: śląskiego i małopolskiego. Co ciekawe, jest ona największą w Europie, ale nie jedyną w Polsce. W tym roku w celu ochrony terenu utworzono taras widokowy, zwany „Różą Wiatrów”. Ma on powstrzymać ludzi przed chodzeniem po piasku. 

Pustynia Błędowska – największa w Europie

Okazuje się, że nie trzeba wyjeżdżać z Polski aby znaleźć się na pustyni. Jura Krakowsko-Częstochowska daje nam taką możliwość. Nie zobaczymy na niej jednak wielbłądów czy karawany rodem z powieści przygodowej „W pustyni i w puszczy”. Mimo to potrafi zachwycić i przynajmniej raz w życiu warto się na nią wybrać. Na przełomie lat została oczyszczona z niewybuchów. Wykarczowano również drzewa. Przez pustynię prowadzi szlak pustynny oznakowany w terenie kolorem żółtym.

Punkty widokowe

Przy Pustyni Błędowskiej znajdują się trzy punkty widokowe. Każdy ma swoją nazwę i pokazuje piaskowy teren z różnej perspektywy. Dąbrówka ukazuje nam tę część pustyni, na której znajduje się poligon wojskowy. Róża Wiatrów to najnowszy taras widokowy stworzony w marcu 2018 roku. Czubatka to świetny punkt obserwacyjny na pustynię górujący nad miejscowością Klucze. 

Róża Wiatrów

Róża Wiatrów to innowacyjny pomysł mający na celu ochronę terenu i powstrzymanie ludzi przed wchodzeniem na piasek. Drewniana platforma powstała kilka miesięcy temu i wyglądem zachęciła nas do odwiedzin. Obok niej stanął kompleks altan, molo, podest oraz tablice z informacjami o bogactwie przyrodniczym pustyni. Dojechać można samochodem prawie pod sam obiekt. Znakiem zostało oznaczone miejsce postoju. 

Dąbrówka – punkt obserwacyjny z II wojny światowej

Punkt mieści na wzgórzu Dąbrówka w miejscowości Chechło. Dojazd do niego wskaże nam brązowy znak, którego będziemy mieli okazję mijać jadąc z Chechła w stronę Kluczy. Na miejscu znajdują się tablice informacyjne i edukacyjne. Pustynia wygląda stąd przepięknie. 

Czubatka

To do tej pory chyba najpopularniejszy punkt widokowy na Pustynię Błędowską. Dojechać można do niej samochodem kierując się za żółtymi znakami z miejscowości Klucze. Jest tam obszerny parking, altany, miejsce na ognisko i stoi wieża obserwacyjna, która została wzniesiona w celu ochrony okolicznych lasów przed pożarami. To miejsce odwiedziliśmy podczas wędrówki Szlakiem Orlich Gniazd w 2016 roku. 

Dziękujemy, że jesteś z nami!!!

Zachęcamy Cię do odwiedzin naszych stron na FacebookuInstagramieTwitterze i Google+, śledzenia kanału na YouTubie, a także do powracania na www.mynaszlaku.pl oraz wsparcia naszej pracy. Komentuj i polecaj znajomym. Niech oni również dowiedzą się o naszym blogu.

8 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *