Pytania od czytelników: Noclegi i sklepy na Szlaku Orlich Gniazd

Pytania-od-czytelnikow

Wydawać by się mogło, że wędrówka Szlakiem Orlich Gniazd to droga w pełnej cywilizacji, gdzie co chwilę będziemy napotykać ludzi, sklepy, czy kwatery prywatne, w których można zatrzymać się na nocleg. Tak jest tylko w kilkudziesięciu procentach i to wszystko owszem jest, ale akurat nie tutaj gdzie potrzeba. 🙂 Odpowiadając na pytanie Roberta postaramy się wskazać miejsca noclegowe, tutaj gdzie spaliśmy, czy warto w nich się zatrzymać i gdzie można uzupełnić zapasy.

Witam.
Tak czytam Waszą relacje ze Szlaku Orlich Gniazd i podziwiam normalnie. Właśnie szukam wszelakich informacji o samym szlaku, a najbardziej co mnie interesuje to koszt całej podróży. Nie wliczam dojazdu, czy też tego co zabrać na początek w plecak, a bardziej chodzi o koszt noclegów na trasie. A tak naprawdę ich dostępność, jakość i cenę ???? Dostępność jakichś nawet małych okolicznych sklepów tez ogromnie ważna, bo wiadomo, wszystkiego na kilka dni nie spakuje się do plecaka, a jak nawet to będzie ważył tonę ???? Jakbym planował cokolwiek to podejrzewam sierpień i szedłbym od Częstochowy do Krakowa, bo po prostu do Częstochowy mam bliżej.
Byłbym bardzo wdzięczny za nawet najmniejsze wskazówki, porady.
Pozdrawiam serdecznie ????

Bobolice

Dzięki Robert za wiadomość! Sami nie byliśmy pewni jak będzie wyglądała nasza wędrówka Szlakiem Orlich Gniazd. Szczerze to liczyliśmy na sklepy co kilometr, 90% trasy asfaltem i wszędzie pamiątki i restauracje. Okazało się, że jest inaczej. Koszty po podsumowaniu napiszemy na końcu tego wpisu.

* Częstochowa. Sklepów, a sklepów. Co ulica to sklep, więc nie ma co się martwić.

* Kusięta. Po skręcie w lewo przy drodze głównej jest mały sklepik.

* Olsztyn. Tutaj też dużo sklepów, marketów, restauracji. Spaliśmy w agroturystyce „Jurajskie Klimaty„. Cena – 40 zł/os. TV, Internet, łazienka, wyposażona kuchnia, blisko do rynku, strasznie czysto i bardzo ładnie. Tam jest sporo noclegów. W Olsztynie polecamy pizzę w knajpie „Basteja„. Mega dobra. Jak się idzie w stronę zamku to po lewo.

* Złoty Potok. To samo co Olsztyn, ale jeszcze więcej noclegów. Sklepik przy szlaku po skręcie w prawo na główną. Spaliśmy 300 metrów od szlaku, zaraz obok kościoła i ronda. Agroturystyka Kapral Małgorzata. Cena – 30 zł/os. TV, Internet, łazienka, wyposażona kuchnia, sztućce, talerze, czajnik w pokoju.

* Trzebniów. Mały sklepik.

* Niegowa. 2 sklepy w rynku, obok gminy. Była też reklama jakiegoś pensjonatu.

* Mirów. Maleńki sklepik zaraz pod zamkiem, noclegi nieco wcześniej.

* Podlesice. Kawałek schodzimy ze szlaku. Bardzo dużo noclegów. 2 sklepy: jeden koło GOPR-u otwarty od 7, a od 7:20 już nie ma chleba, a drugi na niebieskim szlaku idąc w stronę Morska, za główną. Oba małe i niewiele w nich jest. Spaliśmy w agroturystyce Helena i Paweł Krowiccy. Cena albo 25 albo 30 zł/os. TV w pokoju, Internet, łazienka na korytarzu. Cudów nie było, ale przespać noc można.

* Żerkowice. Sklep przy głównej. Dużo rzeczy do wyboru. Po godzinie 15 spokojnie kupiliśmy chleb.

* Podzamcze, Ogrodzieniec. Restauracje, sklepy, noclegi. Jest wszystko. 🙂

* Pilica. W rynku sklepy, apteki, piekarnie.

* Smoleń. Tutaj spaliśmy u bardzo miłej babci. Smoleń Ski. Cena – 30 zł/os. TV, Internet, łazienka, wyposażona kuchnia. Bardzo czysto i ładnie. W pokoju brak zasięgu, tylko przy oknie. 🙂 Nocleg 200 metrów od zamku w stronę Strzegowej.

* Golczowice. Kilka noclegów po drodze.

* Jaroszowiec. Market przy szlaku.

* Klucze. My odeszliśmy trochę ze szlaku, żeby zobaczyć Pustynię Błędowską. W Kluczach tylko 1 nocleg, „u Pawła„. Cena – 25 zł/os. TV, Internet, łazienka na korytarzu, wyposażona kuchnia. Jest OK :). W Kluczach kilka sklepów mniejszych i Biedronka. W drodze na pustynię sklep całodobowy.

* Rabsztyn. Nocleg pod zamkiem. Sklep obok noclegu.

* Dział I. Przy kościele 3 sklepy dość duże. Przy gminie 2 sklepy.

* Pieskowa Skała. Sklepów brak, a właściwie jest mini, drogi sklep pod zamkiem, ale tam tylko pamiątki, woda, ciastka, lody. Nocleg obok knajpy „Wernyhora”. Bardzo polecamy. 🙂 Cena – 30 zł/os. TV, Internet, łazienka, wyposażona kuchnia. Bardzo czysto i miła właścicielka. 🙂 Od rana nie jedliśmy nic, a właścicielka zrobiła nam zakupy, bo akurat jechała do sklepu. Także o 18 mogliśmy spokojnie coś zjeść. A to wszystko dlatego, że ani w Pieskowej Skale, ani w Ojcowie nie ma sklepów. Po drodze kilka noclegów.

* Ojców. Sklepów nie ma w sezonie. Jest jeden za Muzeum PTTK. Nie wiadomo kiedy tam jest według nich sezon. Noclegów jest kilka. Spaliśmy w pokojach gościnnych. Cena – 35 zł/os. Internet, łazienka na korytarzu, wyposażona kuchnia. Brak TV. Ogólnie już byśmy tam nie wrócili. Za kilka kilometrów jest kolejna kwatera.

* Prądnik Korzkiewski. Jest nocleg. Jak skręca się na niebieski szlak, żeby dojść do Zamku w Korzkwi to nad nim jest sklep.

* Giebułtów. Sklep obok kościoła.

* Kraków. Jest wszystko, a nawet więcej :).

Tak to mniej więcej wygląda. Nie ma tego za dużo, jednak jak się wszystko rozplanuje to będzie dobrze. My sobie poradziliśmy wędrując z Krakowa do Częstochowy i największe problemy mieliśmy w Ojcowie i Pieskowej Skale. Potem już było dobrze. Nie mamy, aż tak dobrej pamięci, żeby sobie wszystko przypomnieć, ale to co napisaliśmy to jest pewne. 🙂 Polecamy mapę wydawnictwa Compass -kliknij TUTAJ i obejrzyj mapę w wersji online. Koszty całej wyprawy dla 2 osób z noclegami, dojazdami, jedzeniem i wszystkim innym wyniosły około 1000 złotych na 8 dni.

Rabsztyn

Dziękujemy za przeczytanie. :) Serdecznie zachęcamy do odwiedzin naszych stron na Facebooku,TwitterzeGoogle+, śledzenia kanału na YouTubie, a także do powracania na www.mynaszlaku.pl. Komentujcie i polecajcie znajomym. Niech oni również dowiedzą się o naszym blogu. Jeśli macie jakieś pytania to czekamy :). Piszcie w komentarzach, na pocztę. W miarę możliwości odpowiemy, pomożemy.

Do zobaczenia na szlaku!

4 komentarze

  1. Witam.niedługo wybieram sie z rodziną na szlak.Chciałoby sie dużo zobaczyć ale czasu trochę mało bo z Mazur to kawałek drogi jest:-)Szukam jakiegoś fajnego miejsca żeby wypocząć i aby w okolicy były fajne, ciekawe miejsca(np skałki,góry,zamek)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *