Świetna wiadomość! Beskid Mały doczeka się nowych szlaków. Góra Żar i Kiczera wyróżnione

Świetna wiadomość! Beskid Mały doczeka się nowych szlaków. Góra Żar i Kiczera wyróżnione

Wczoraj w mediach pojawiła się świetna wiadomość. Beskid Mały doczeka się nowych szlaków turystycznych. Mają zostać wyznaczone 3 trasy w obrębie gminy Porąbka nad Jeziorem Międzybrodzkim, na Kiczerę, Żar i szlak dojściowy do koloru niebieskiego na wzniesienie Trzonka.

Te tereny znane są przede wszystkim z tego, że przebiega tędy Mały Szlak Beskidzki, który schodzi kolorem czerwonym z Chrobaczej Łąki (Hrobacza Łąka – używane są obie nazwy) do popularnej zapory i idzie dalej na Górę Żar. Byliśmy tutaj kiedyś właśnie wędrując najdłuższym szlakiem w tym okolicach, czyli MSB, o którym pisaliśmy TUTAJ i napisaliśmy przewodnik po całych 137 kilometrach. Dodatkowo spaliśmy na Kiczerze, do której teraz zostanie wyznaczony nowy szlak. Fajnie jest to sobie przypomnieć.

Na zaporze
Wiata na Kiczerze. Nasz nocleg podczas Małego Szlaku Beskidzkiego

Warto tutaj pokierować ludzi chociażby ze względu na magiczne wschody słońca, które możemy oglądać właśnie z powyższej wiaty. Teraz turyści będą mieć więcej możliwości dotarcia na miejsce. To będzie szlak koloru niebieskiego. Zostanie on wytyczony od centrum Porąbki. Będzie się ciągnął wałami korony zapory, przejdzie ul. Bystrą, a  następnie ul. Beskidzką. Będzie prowadził na Kiczerę przez Trzonkę i Wielką Puszczę. Z Kiczery zejdziemy do centrum Porąbki przez Kozubnik.

Poranek na Kiczerze

Kolejnym będzie szlak dojściowy do szlaku niebieskiego, który  zostanie wytyczony z Czańca z ul. Wodnej koło gimnazjum na Trzonke. Tam z Porąbki prowadzi już zielony szlak turystyczny. Najciekawszym będzie pewnie kurs na Górę Żar z Kozubnika. Szlak istniał już kiedyś, a teraz po prostu zostanie odtworzony. Jego trasa będzie przebiegała po starym śladzie i może to być najszybsze wyjście na szczyt.

Na Górze Żar

Inicjatorem wytyczenia szlaków jest zapalony turysta Piotr Trojak, znakarz górskich szlaków turystycznych Kaczmarczyk Marek oraz zastępca wójta gminy Porąbka Paweł Zemanek. Szlaki zostaną oddane do użytku w II / III kwartale bieżącego roku. Gmina Porąbka wyda nowe wydawnictwa poświęcone szlakom – przewodniki, broszury, mapy, dzięki którym mieszkańcy gminy Porąbka oraz odwiedzający turyści dowiedzą się o ciekawych miejscach, które warto zobaczyć. Gmina poczyni starania w celu pozyskania środków zewnętrzne na budowę punktów informacyjnych, widokowych oraz na budowę wiat wypoczynkowych. Więcej informacji znajdziecie na stronie gminy Porąbka, a mapę Beskidu Małego na stronie wydawnictwa Compass.

Do zobaczenia na szlaku!

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *