Szklarska Poręba: atrakcje. 10 miejsc, które warto zobaczyć

Nasze największe atrakcje turystyczne Szklarskiej Poręby w Karkonoszach – sprawdź, co warto zobaczyć i zwiedzić w tym miasteczku na Dolnym Śląsku. Zacznijmy od początku. W miasteczku główną atrakcją są wodospady, trasy górskie, wysokie szczyty Karkonoszy czy muzeum. Niedaleko jest również Karpacz, do którego warto pojechać. Dzieci na pewno będą zadowolone z wyjazdu w to miejsce. Dla nich również znajdzie się sporo atrakcji.

Szklarska Poręba to małe miasteczko na Dolnym Śląsku z wieloma atrakcjami, będące świetnym punktem wypadowym w Karkonosze i Góry Izerskie. Nazwa pochodzi od niemieckiego słowa Schreiberhau. Jej lokalizacja daje możliwość dostania się w szybki sposób poza granicę Polski do Czech. To miasto bardzo lubimy i które często odwiedzamy. Uwielbiamy klimat tego miejsca i szlaki górskie, którymi można spacerować przez kilka dni. Jeśli zastanawiasz się, co warto zobaczyć w Szklarskiej Porębie, to trafiłeś idealnie. Podpowiemy Ci najciekawsze atrakcje.

Co warto zobaczyć w Szklarskiej Porębie i okolicy? Atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca na mapie

Co można zwiedzić w tym urokliwym miasteczku? Na poniższej mapie zaznaczyłem ciekawe miejsca, atrakcje turystyczne Szklarskiej Poręby. Sprawdź i zaplanuj wyjazd w serce Gór Izerskich i Karkonoszy. Poniżej znajdziesz opis atrakcji.

Wodospady: Wodospad Szklarki i Wodospad Kamieńczyka

Wodospad Szklarki i Wodospad Kamieńczyka to dwie wizytówki Szklarskiej Poręby w Karkonoszach. Każdy, kto chociaż raz odwiedzi to miasteczko, musi przejść się na krótką wycieczkę do tych pięknych miejsc. Oba wodospady znajdują się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Do wodospadu Szklarki wejście jest darmowe, natomiast obowiązują bilety wstępu do parku. Samochód najlepiej zostawić na parkingu przy drodze głównej ze Szklarskiej Poręby do Piechowic.

Można także wybrać się na dłuższą trasę z miasta. Przy wodospadzie znajduje się Schronisko PTTK Kochanówka. Schronisko Kamieńczyk znajduje się natomiast przy Wodospadzie Kamieńczyka. Do tej atrakcji wstęp jest płatny i jest konieczne założenie kasku, którego otrzymuje się w kasie biletowej. W sezonie możemy odstać swoje w kolejce, ponieważ to miejsce jest bardzo popularne.

Zobacz koniecznie zdjęcia i opis wycieczki do Wodospadu Szklarki, a także wszystkie informacje praktyczne, które pozwolą Ci zwiedzić Wodospad Kamieńczyka.

wodospad szklarki szklarska poreba
wodospad kamienczyka szklarska poreba

Bieg Piastów na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie – atrakcja zimowa

Bieg Piastów odbywający się w Szklarskiej Porębie na Polanie Jakuszyckiej to jedna z najpopularniejszych imprez narciarskich w Polsce. Organizowana jest corocznie od 1976 roku najczęściej w pierwszy weekend marca i ma charakter międzynarodowy. W jego skład wchodzą biegi główny na dystansie 50, 30 i 25 kilometrów w stylu klasycznym oraz biegi dodatkowe. Są także biegi dzieci, Rodzinna Dziesiątka czy Memoriał Stanisława Michonia. W 2020 roku Bieg Piastów rozpoczyna się 22 lutego, a kończy 1 marca.

bieg piastow

Złoty Widok – ciekawe miejsce i wspaniały punkt widokowy na góry

Jeśli zastanawiasz się, co robić w Szklarskiej Porębie, to koniecznie wybierz się na Złoty Widok. Jest to taras widokowy na góry, z którego można oglądać wspaniałe krajobrazy Karkonoszy. Dojście do niego jest bardzo proste i szybkie. Może być to kolejny punkt na mapie atrakcji turystycznych Szklarskiej Poręby.

Złoty Widok - atrakcje turystyczna Szklarska Poręba

Zakręt Śmierci

Zakręt Śmierci jest charakterystycznym miejscem na Drodze Sudeckiej ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa-Zdroju. Jest to bardzo niebezpieczny zakręt – 180 stopni, jednak przy bezpiecznej prędkości nie stanowi żadnego problemu. Punkt znajduje się na wysokości 775 m n.p.m., dlatego z tego miejsca rozciągają się przepiękne widoki na góry: szczyty Karkonoszy, miasto i Kotlinę Jeleniogórską. Za zakrętem znajduje się parking i szlak żółty na Wysoki Kamień w Górach Izerskich.

zakret smierci
przewodnik

Gdzie iść w góry? Szrenica i Śnieżne Kotły – atrakcja dla turystów pieszych o każdej porze roku

Szrenica i Śnieżne Kotły to dwa najpopularniejsze szczyty górujące nad Szklarską Porębą. Na oba wierzchołki dotrzemy z centrum miasta, ponieważ przez Karkonoski Park Narodowy poprowadzone jest wiele tras turystycznych. Szrenica i Śnieżne Kotły to również wspaniałe punkty widokowe na Karkonosze, Góry Izerskie po polskiej stronie, ale nie tylko. Bardzo dobrze widoczna jest również strona czeska i najwyższy szczyt Czech należący do Korony Europy, czyli Śnieżka 1602 m n.p.m. Na Szrenicę można wyjechać kolejką ze Szklarskiej Poręby. Jest to najłatwiejszy sposób dotarcia na miejsce, jednak my zachęcamy do wyruszenia na szlak naszymi śladami.

szrenica karkonosze

Hala Szrenicka i schronisko PTTK

Ze Szklarskiej Poręby można wejść trasą turystyczną na Halę Szrenicką. Jest to jedna z atrakcji, ponieważ znajduje się tam schronisko PTTK. Leży niedaleko Szrenicy, więc można oba miejsca zwiedzić podczas jednej wycieczki. Z polany pięknie widać Góry Izerskie.

Hala Szrenicka i schronisko PTTK

Skała Chybotek – ciekawe miejsce zimą i latem w Szklarskiej Porębie

Niedaleko centrum Szklarskiej Poręby znajduje się bardzo ciekawa formacja skalna zwaną Chybotkiem. Głaz znajdujący się najwyżej daje się rozkołysać. Legendy głoszą, że kamień blokował wejście do jaskiń, w których były ukryte ogromne skarby. Do Chybotka najlepiej dojść szlakiem od parkingu przy Wodospadzie Szklarki. Dojście zajmuje około 15 minut. To fajna opcja na trasę z dziećmi. Można wybrać dłuższy wariant od strony kościoła pod wezwaniem Matki Boskiej Różańcowej.

chybotek szklarska poreba

Huta szkła kryształowego Julia w Piechowicach – atrakcja w okolicy dla dzieci i dorosłych

W sąsiednich Piechowicach znajduje się huta szkła kryształowego Julia. Podczas zwiedzania obiektu z przewodnikiem można doświadczyć procesu wytwarzania kryształu, poznać historię i zobaczyć szklane arcydzieła. Huta Julia zaprasza 7 dni w tygodniu. Zwiedzanie trwa około 45 minut. Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące wizyty w hucie dostępne są na stronie internetowej „muzeum”. Z Piechowic można już ruszyć na zwiedzanie Karpacza.

huta szkla julia

Schronisko Wysoki Kamień – łatwy szlak na wycieczkę z dziećmi

Tego miejsca nie może zabraknąć na naszej liście atrakcji Szklarskiej Poręby. 1:30 to czas, jaki potrzebujemy, aby dotrzeć z miasta do schroniska, idąc szlakiem czerwonym – Głównym Szlakiem Sudeckim. Schronisko Wysoki Kamień to prywatny obiekt prowadzony z sercem, ale bez możliwości przenocowania. Głównym atutem tego miejsca jest wspaniała panorama Karkonoszy. W budynku można kupić pamiątki i zamówić jedzenie. Jest to bardzo przyjemna propozycja na wycieczkę dla dzieci.

wysoki kamien szklarska poreba

Muzeum Minerałów

Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie to obiekt dostępny dla każdego miłośnika minerałów i archeologii. Jest to pozornie małe muzeum w którym można obejrzeć prawie 3000 ciekawych eksponatów. W muzeum znajdziemy tam minerały i skamieniałości z całego świata, a nawet z kosmosu. Muzeum prowadzone jest przez pasjonatów, a takie miejsce są najlepsze. W muzeum można zakupić pamiątki. Wstęp do muzeum jest płatny.

muzeum mineralow szklarska poreba

Ski Arena, czyli na narty do Szklarskiej Poręby

Będąc w Szklarskiej Porębie, można skorzystać z wyciągu narciarskiego na Szrenicę. Nieważne czy sezon letni, czy zimowy. Kolejka na szczyt kursuje. W okresie zimowym Ski Arena będzie przeżywać prawdziwe oblężenie. Kilkanaście kilometrów oświetlonych tras, parkingi, obiekty gastronomiczne czekają na miłośników białego szaleństwa.

ski arena szklarska poreba

Liczne formacje skalne – piękne malownicze trasy

Szklarska Poręba słynie z licznych formacji skalnych. Wszystkie te miejsca stanowią atrakcje turystyczne warte odwiedzenia w okolicy centrum. Są to np. Sowiniec – Sowie Skały, Krzywe Baszty, Żółta Skała, Lisie Skały, Głazisko, Piekielnik, Końskie Łby, Borówczane Skały czy Kukułcze Skały.

Atrakcja Szklarskiej Poręby - skały

Szklarska Poręba to świetna baza wypadowa na górskie szlaki. Polecamy wejście na: Wysoki Kamień, Szrenicę i Śnieżne Kotły. Przez miasto przechodzi nawet Główny Szlak Sudecki. Szlaki są i trudne i łatwe, dlatego znajdą się trasy dla wprawionych turystów i dla dzieci. WIększość trasy wychodzi z centrum Szklarskiej Poręby. Piękna jest trasa Głównego Szlaku Sudeckiego ze Szklarskiej do Karpacza.

Szklarska Poręba – co jeszcze można zwiedzić? Kilka atrakcji turystycznych

Będąc w Szklarskiej Porębie, warto odwiedzić jeszcze: Łabski Szczyt, Chatkę Górzystów, Halę Szrenicką, Krucze Skały, Rodzinny Park Rozrywki Esplanada, Park Dinozaurów, Starą Chatę Walońską, Park Linowy Trollandia czy Wlastimilówkę – Dom Wlastimila Hofmana. A w mieście Szklarska Poręba noclegi od gospodarzy zarezerwujesz na noclegi.net.pl.

Jak najlepiej dojechać do Szklarskiej Poręby?

Stacja początkowa: Wrocław

Aby dojechać do Szklarskiej Poręby, możemy skorzystać z własnego środku transportu, autobusu lub pociągu. Najlepiej na miejsce dojechać jest z Wrocławia.

Dojazd samochodem

Z Wrocławia kierujemy się początkowo autostradą A4 i na węźle Kostomłoty skręcamy na drogę krajową numer 5. Dalej jedziemy na Jelenią Górę przez Strzegom i Wojcieszyce. Dojazd zajmuje około 2 godziny drogi.

Dojazd autobusem

Do Szklarskiej Poręby dostaniemy się z Wrocławia autobusem linii PKS TOUR Jelenia Góra z przesiadką w Jeleniej Górze. Dojazd zajmuje około 3-4 godziny w zależności od kursu. Rozkład jazdy dostępny jest na stronie przewoźnika. Cena biletu to około 30 złotych.

Dojazd pociągiem

Co chyba najważniejsze dla większości turystów to to, że do Szklarskiej Poręby możemy dostać się także pociągiem POLREGIO. Odjazd z dworca głównego we Wrocławiu jest o godzinie 9:24, a na miejscu jesteśmy po około 3 godzinach podróży. Cena biletu to coś około 30 złotych.

co warto zobaczyc w szklarskiej porebie

Szklarska Poręba – kamery

W Szklarskiej Porębie znajduje się kilka kamera, w której można sprawdzić aktualne warunki. Dwie z nich znajdują się przy dolnej stacji wyciągu narciarskiego Ski Arena. Kamery online to bardzo dobry pomysł na sprawdzenie aktualnej sytuacji w miejscu, do którego się wybieramy.

Miasto położone jest w dolinie rzeki Kamiennej, na wysokości 440 – 886 mn.p.m. Większą część miasta (poza centrum) zajmują obszary leśne – w tym lasy, gdyż aż 80% powierzchni, a w tym 6% użytki rolne. Jego sąsiednie gminy to: Mirsk, Piechowice, Stara Kamienica. Według najnowszych pomiarów – Szklarska Poręba z roku 2007 ma obszar 75,44 kilometra kwadratowego. Porównując sobie stare dane z roku 2011, powierzchnia mierzyła tyle samo kilometrów kwadratowych. Historycznie leży ona na Dolnym Śląsku. Miasto to weszło w życie już w 1959 roku, 31 grudnia, gdyż w tamtym momencie otrzymała prawa miejskie.

Szklarska Poręba

Niesamowity klimat – piękne miejsce na mapie Polski

Szklarska Poręba w Karkonoszach nie jest ciepłym miejscem, a klimat jest porównywalny do walorów alpejskich, położonych na wysokości 2000 mn.p.m. Ze względu na częste wiatry oraz ukształtowania terenu, dochodzi do bardzo szybkiej wymiany mas powietrza.

Jeżeli chodzi nam również o samo ciśnienie atmosferyczne, to średnio wynosi ono: 940,4 hPa. Rekord padł w latach 1891- 1930, we wrześniu, gdzie wynosiło ono 943 hPa, a najniższą w marcu 937,6 hPa. Najzimniej w Szklarskiej Porębie jest w styczniu i w lutym, gdzie średnie miesięczne wynoszą na temperaturach – -2,9 stopni Celsjusza, oraz -2,4 stopni Celsjusza. Szklarska Poręba kojarzy nam się również z regionem wilgotnym, a najmniej wilgoci występuje w maju, gdyż jest to 75%, natomiast najbardziej wilgotny jest grudzień, ponieważ wilgoć w tym miesiącu wynosi aż 86% wilgoci.

Szrenica to jedna z głównych atrakcji w Szklarskiej Porębie
Szrenica to jedna z głównych atrakcji w miasteczku

Duże znaczenie dla ochrony środowiska

Jest to miasto, które zwraca uwagę na ochronę przyrody, ponieważ w okolicach gminy znajduje się część rezerwatu przyrody Torfowiska Doliny Izery – ma on za zadanie chronić kompleks torfowisk w formie wysokiej i przejściowej, łącznie z różnorodną fauną i florą występującą na tym obszarze. Między innymi dlatego występuje taka duża ilość wilgoci w tym mieście.

Będąc w tej części województwa dolnośląskiego, można poznać wiele atrakcji, odkryć zabytki i spędzić czas na świeżym powietrzu. Kto raz przyjedzie do Szklarskiej Poręby, to chętnie będzie tam wracał. W pobliżu jest sąsiedni Karpacz i Świeradów-Zdrój – równie piękne i warte zobaczenia miasteczka.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.