Tatry dla początkujących. Gdzie iść zimą i latem?

Wielu z Was szuka pomysłu co robić w górach w Nowy Rok. Pytacie nas o łatwe szlaki i propozycje jednodniowych wycieczek po Tatrach, bo przeważnie tam kierujecie się w przerwie świątecznej. Jedni planują wcześniej, drudzy trochę później, ale tak w sumie każdy jakoś ten czas spędza aktywnie. W ostatnie dni grudnia, a także na początku nowego roku mamy wiele czasu, aby go przyjemnie spożytkować. Jedni te najważniejsze spędzają z rodziną, a inni mają już zaplanowaną każdą godzinę. Może narty, może basen i zjeżdżalnie, albo nawet lodowisko. 

Jestem początkującym. Gdzie mam iść w Tatry? 

Jeśli jeszcze nie masz planów to mamy dla Ciebie 5 pomysłów wędrówek po Tatrach. Zestawienie przeznaczone jest dla początkujących turystów, którzy dopiero zaczynają swoje górskie podróże, a zaczynający się rok 2018 jest do tego idealną motywacją. Należy jednak pamiętać, żeby nie lekceważyć nawet tych najprostszych szlaków. Do każdej wycieczki trzeba się odpowiednio przygotować, sprawdzić pogodę, warunki na szlaku i mieć odpowiednie wyposażenie, np. latarkę jakby miało się zrobić ciemno.

Tak, więc zapraszamy w podróż po Tatrach. Zachęcamy do kliknięcia linku i wybrania według swojego uznania strony z darmowymi mapami w celu obejrzenia trasy, którymi zdecydujecie się wędrować. 

1. Kiry – Dolina Kościeliska – Schronisko PTTK na Hali Ornak – Smreczyński Staw

Wycieczka tym wariantem na pewno będzie należeć do bardzo przyjemnych. Do samego parkingu przy Dolinie Kościeliskiej dotrzemy z Zakopanego autobusem, taksówką, busikiem lub prywatnym samochodem. Wędrówka z parkingu będzie po utwardzonej drodze, ale można też skorzystać z przejazdu saniami, które docierają do Polany Pisanej.

Dalej powędrujemy wzdłuż Potoku Kościeliskiego. Od zielonego szlaku jest wiele odłamów do jaskiń różnymi kolorami szlaków, np. do Jaskini Mroźnej, Mylnej czy Smoczej Jamy. Należy pamiętać, że nie wszystkie są otwarte zimą. Wędrówka do Schroniska PTTK na Hali Ornak zajmie około dwóch godzin. Nad Smreczyński Staw trzydzieści minut czarnym szlakiem zaczynając przy schronisku. Zobacz szczegółowy opis wycieczki do Doliny Kościeliskiej.

2. Palenica Białczańska – Wodogrzmoty Mickiewicza – Dolina Rybiego Potoku – Morskie Oko

Bardzo popularna trasa może zostać wybrana przez większość turystów, którzy mają ochotę przemierzyć niecałe 10 kilometrów trasy w jedną stronę. Większość wybiera wędrówkę z parkingu w Palenicy Białczańskiej, do której dotrzemy busikiem czy samochodem prywatnym, ale przy braku miejsc na parkingu właściciele samochodów zmuszeni są o pozostawienie go wzdłuż drogi do Palenicy bądź po słowackiej stronie.

Od samego parkingu można skorzystać z góralskich fasiągów, którymi turyści dotrą do Włosienicy. Po drodze na pewno atrakcją będą Wodogrzmoty Mickiewicza, które zwłaszcza po opadach są bardzo głośne. W tym miejscu ze szlakiem nad Morskie Oko krzyżuje się kolor zielony, który kieruje się do Schroniska PTTK w Roztoce i w drugą stronę Doliną Roztoki do Schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

Od Włosienicy coraz bardziej będą ukazywać się wysokie szczyty Tatr. Niedaleko od schroniska zauważymy po lewej stronie jeziorka: Małe Żabie Oko i Żabie Oko. Sprawdź opis wycieczki i informacje praktyczne o Morskim Oku. Doświadczeni mogą iść dalej na Rysy.

3. Kuźnice – Dolina Bystrej – Hotel Górski PTTK „Kalatówki” – Dolina Kondratowa – Schronisko PTTK na Hali Kondratowej

Wycieczkę rozpoczniemy od ronda w Zakopanem, jadąc od centrum ulicą T. Chałubińskiego. Parking jest po prawej stronie. Zostawiając tutaj samochód możemy zacząć wędrówkę, dreptając do Kuźnic ulicą Przewodników Tatrzańskich lub skorzystać z busików. Kontynuując Doliną Bystrej za Drogą Brata Alberta, niebieskim szlakiem dojdziemy do Hotelu Górskiego „Kalatówki„.

W międzyczasie jest odbicie żółtym szlakiem do Klasztoru OO Albertynów, gdzie podejście trwa 10 lub 15 minut. W pobliżu hotelu rozciąga się piękna Polana Kalatówki, z której będzie można oglądać tatrzańskie zbocza szczytów, ale też wagoniki zmierzające na Kasprowy Wierch. Dalej wędrując w niecałą godzinę, dojdzie się Doliną Kondratową do Schroniska PTTK na Hali Kondratowej. Można też spokojnie odpocząć na Kondratowej Polanie, ale też skorzystać z uprzejmości schroniska i usiąść w środku lub na zewnątrz obiektu. Sprawdź opis szlaku na Halę Kondratową, a dalej na Giewont (szczyt dla bardziej zaawansowanych).

przewodnik

4. Siwa Polana – Polana Huciska – Dolina Chochołowska – Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej

Wycieczkę możemy rozpocząć z parkingu przy Siwej Polanie i wybrać się pieszo za utwardzoną drogą w towarzystwie płynącej Siwej Wody i Chochołowskiego Potoku lub kolejką, która dowiezie nas do Polany Huciska. Jest jeszcze wersja przemierzenia tego odcinka góralską bryczką do Polany Chochołowskiej przy schronisku. Jaki byśmy wariant nie wybrali, to zobaczymy rozlegające się obok nas po prawej i po lewej stronie stoki szczytów.

Naprawdę w tym krajobrazie można się zakochać i odpocząć od świątecznych przygotowań. Zwłaszcza jeśli byłaby słoneczna, piękna pogoda, a dodatkowo rześkie, tatrzańskie powietrze doda nam energii, aby Nowy Rok zacząć na pełnym gazie. Sprawdź opis wycieczki do Doliny Chochołowskiej z małym dzieckiem.

5. Zazadnia – Dolina Złota – Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach – Rusinowa Polana

Rusinowa Polana przyciąga turystów widokami, jednak dojście do niej nie jest widokowe. Zaczynamy od parkingu poniżej leśniczówki Zazadnia szlakiem niebieskim przez Dolinę Filipka i Dolinę Złotą. Dochodzimy do bardzo popularnego Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr, wybudowanej na pamiątkę objawienia się w tym miejscu Matki Boskiej. Do tego miejsca przybywa każdego roku bardzo dużo turystów i pielgrzymów. Dalej kierując się za tym samym szlakiem do Rusinowej Polany mamy rzut beretem, ale widoki z niej są naprawdę przepiękne, oczywiście na szczyty Tatr Wysokich. Sprawdź opis wycieczki na Rusinową Polanę od strony Wierchu Porońca.

Inne polecane szlaki w Tatrach

A jeśli te szlaki masz już za sobą i poszukujesz nowych tras turystycznych, to sprawdź naszą zakładkę dotyczącą Tatr. Tam znajdują się szlaki, którymi już wędrowaliśmy – TATRY.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.