Tatry: Gęsia Szyja idealnym pomysłem dla początkujących

Pytacie nas o jakieś ciekawe miejsce z pięknymi widokami w Tatrach niebędące Morskim Okiem, Doliną Chochołowską i Doliną Kościeliską, które będzie odpowiednie dla osób początkujących. Od razu do głowy przychodzi Gęsia Szyja mierząca „tylko” 1489 m n.p.m. znajdująca się nad Polaną Rusinową. 

Tak jak dobrze się domyślacie jest to szczyt w Tatrach Wysokich w części reglowej. Co to za szczyt i czemu warto o nim wspomnieć? Szczyt jest mało wybitny jak na Tatry Wysokie, ale wystarczający aby oglądać dookolne widoki. W zależności od wybrania początku szlaku mamy różną odległość do przemierzenia, ale bardzo podobna wielkość podejść, około 500 metrów w pionie. Gęsia Szyja jest szczytem, przez który prowadzi szlak zielony, a do tego szlaku z różnych stron dołączają kolejne, tak jak to widać na mapach Tatr, więc można powiedzieć – do wyboru do koloru.

  1. Palenica Białczańska parking (niebieskim) – Rusinowa Polana (zielonym) – Gęsia Szyja
  2. Palenica Białczańska parking (czerwonym) – Rówień Waksmundzka (zielonym) – Gęsia Szyja
  3. Wierch Poroniec parking(zielonym, Siedlarską Drogą przez Goły Wierch) – Rusinowa Polana (zielonym) – Gęsia Szyja
  4. Małe Ciche parking (niebieskim, Doliną Złotą) – Rusinowa Polana (zielonym) – Gęsia Szyja
  5. Brzeziny parking (czarnym) – Psia Trawka (czerwonym) – Rówień Waksmundzka (zielonym) – Gęsia Szyja.
  6. Brzeziny parking (czarnym) – Schronisko PTTK Murowaniec (zielonym) – Rówień Waksmundzka (zielonym) – Gęsia Szyja
  7. Kuźnice (niebieskim) – Schronisko PTTK Murowaniec (zielonym) – Rówień Waksmundzka (zielonym) – Gęsia Szyja

Polecamy podejście od Rusinowej Polany i spędzenie tam więcej czasu. 🙂 Zapytacie jakie widoki są z Gęsiej Szyi? Oczywiście krajobrazy otwierają się na Rysy, Giewont, Kasprowy Wierch, Gerlach, Małą Wysoką, Baranie Rogi, Jagnięcy Szczyt czy Hawrań. Dalej można zobaczyć Beskidy od Beskidu Śląskiego po Beskid Niski i szczyty bardziej znane jak Rycerzowa Wielka (oddalona o 73.4 km), Muńcuł (73,7 km), Pilsko, Skrzyczne, Szyndzielnia, Babia Góra, Polica, Turbacz, Mogielica, Radziejowa, Lackowa, Busov. Najdalej można zobaczyć punkt bez nazwy o wysokości 370 m n.p.m., oddalony jest o 147,2 km. Bliżej troszkę jest Żelatowa na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej oddalona o 106 km.

Dziękujemy, że jesteś z nami!!!

Zachęcamy Cię do odwiedzin naszych stron na Facebooku, InstagramieTwitterze i Google+, śledzenia kanału na YouTubie, a także do powracania na www.mynaszlaku.pl. Komentuj i polecaj znajomym. Niech oni również dowiedzą się o naszym blogu.

Z górskimi pozdrowieniami!
Angelika i Mateusz :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *