Tatry na nartach. Przewodnik skiturowy – RECENZJA

Tatry na nartach. Przewodnik skiturowy - RECENZJA

„Tatry na nartach” Wojciecha Szatkowiskiego to kompletny, bogato ilustrowany przewodnik skiturowy, przeznaczony dla narciarzy turystów, ale i także zapalonych skiturowców, których interesują piękne widoki i prawdziwa przygoda. Tak jak przeczytałam: „Ten przewodnik powstał właśnie z myślą o wszystkich miłośnikach tych form aktywności, przede wszystkim jednak – o amatorach”, bo „współcześni narciarze szukają w górach kontaktu z przyrodą pozbawionego ułatwień i urządzeń technicznych. Ciszy i spokoju. W to poszukiwanie narciarskiego eldorado idealnie wpisuje się turystyka narciarska”.

Tatry na nartach. Przewodnik skiturowy

Informacje

Tytuł: „Tatry na nartach” – Przewodnik skiturowy
Rok wydania: wydanie I – 2014 r.
Ilość stron: 372
Rodzaj okładki: miękka ze spiralą
Ilustracje: tak – kolorowe
Średnia cena: 36,46 – 59 zł (informacja na dzień 08.12.2015. )
Wydawnictwo: Wydawnictwo Tatrzańskiego Parku Narodowego
Wymiary książki: 13×20 (cm)
Numer ISBN: 978-83-61788-87-4

Tatry na nartach. Przewodnik skiturowy

Na pierwszych stronach zapoznałam się narciarstwem wysokogórskim, przeczytałam kilka słów o przepisach i jak oznakowane są szlaki narciarskie, a także zasady i zalecenia zachowywania się podczas uprawiania turystyki narciarskiej, których powinniśmy się trzymać i do nich stosować. Jest ich wiele, ale przedstawię Wam wybrane:

– Część szlaków narciarskich jest jednokierunkowa. Należy zatem poruszać się zgodnie z określonym kierunkiem.
– Na szlakach turystycznych obowiązuje ruch prawostronny.
– Przed wejściem w Tatry w okresie zimowym należy zawsze sprawdzić aktualny stopień zagrożenia lawinowego.

Tatry na nartach. Przewodnik skiturowy
Tatry na nartach. Przewodnik skiturowy

Kolejnym bardzo pomocnym rozdziałem jest „Narciarzu – nie zostawiaj śladów w Tatrach!”, bo „chyba każdy narciarz przyzna, że założenie własnego śladu na nietkniętym jeszcze śnieżnym zboczu to wielka przyjemność”. W tym rozdziale dowiedziałam się na temat planowania i przygotowania do wyprawy. Jak przemieszczać się po odpornym podłożu czy jak usunąć odpadki we właściwy sposób.

Tatry na nartach. Przewodnik skiturowy
Tatry na nartach. Przewodnik skiturowy

Czytając kolejne karty przewodnika znalazłam dużo rad dla początkujących narciarzy wysokogórskich. Przede wszystkim są to porady techniczne, a zarazem praktyczne, na przykład: o co muszę zadbać, o czym muszę pamiętać, co mam zrobić przed wyjazdem, od czego zacząć, w jaki sposób się spakować i co zabrać. W jaki sposób dobrać odpowiedni sprzęt do skituringu i dlaczego kurniawa może być niebezpieczna. „Tatry na nartach. Przewodnik skiturowy” odpowie na setki podobnych pytań. Zawiera on naprawdę dużo rad co w znacznym stopniu pozwoli mi dobrze czuć się na wyprawie. Z nim dobrze się przygotuję. Teraz mogę śmiało powiedzieć, że po przeczytaniu, dowiedziałam się kilku ważnych informacji i uchronię się przed zrobieniem głupich błędów, które mogłyby być dla mnie nawet zagrożeniem życia.

Tatry na nartach. Przewodnik skiturowy
Tatry na nartach. Przewodnik skiturowy

Na kolejnych kartach Wojciech Szatkowski świetnie przedstawił mi historię narciarstwa wysokogórskiego w Tatrach Polskich, gdzie mogłam dowiedzieć się wielu ciekawych informacji, poznać jak rozwijała się turystyka narciarska. Poznamy historyczne trasy pionierów narciarstwa turystycznego w Polsce jeszcze z początków XX wieku takie jak z Zawratu, Krzyżnego czy Szpiglasowej Przełęczy, przejście na nartach przez Czerwone Wierchy czy zjazd z Lodowej Przełęczy, Czerwonej Ławki czy Koziego Wierchu. Dzięki książce mogę podążać narciarskim śladem przodków. Chociaż narciarstwo wysokogórskie ma w polskich Tatrach ponad stuletnią tradycję, dopiero w połowie lat 90. moda na skituring odżyła na dobre. Piękne widoki, swoboda, atrakcyjne zjazdy i dzikość gór decydują o wzroście liczby polskich skiturowców.

Tatry na nartach. Przewodnik skiturowy

Dalsze około 300 stron to świetnie przedstawione opisy tras, propozycje wycieczek w Paśmie Reglowym, w Dolinie Chochołowskiej, Kościeliskiej, Bystrej, w okolicach Hali Gąsienicowej czy Dolinie Pięciu Stawów Polskich, Roztoki i wielu innych. Przy czytaniu przewodnika na pewno się nie będziecie nudzić. Sytuacje przedstawione Was rozbawią jak i mnie, a czasem się zastanowicie jak Wy postąpiliście będąc i zjeżdżając już tam kiedyś. Znajdziecie cenne wskazówki dotyczące nieznajomego Wam terenu. Opis tras jest ogólnie bardzo ciekawy, a w jednym miejscu znajdziecie informacje o maksymalnym nachyleniu, przewyższenie, czas podejścia, czas zjazdu, długość trasy, czas całej wycieczki, jakim szlakiem i dowiemy się jaki stopień trudności ma ta trasa.

Tatry na nartach. Przewodnik skiturowy
Tatry na nartach. Przewodnik skiturowy

Przewodnik, który ukazał się 23 października zawiera szczegółowe mapy ułatwiające zaplanowanie tras narciarskich. Tak jak wspomniałam wyżej, przewodnik uzupełniają informacje historyczne i fragmenty tekstów pionierów narciarstwa, a ponad 200 barwnych fotografii najpiękniejszych zakątków Tatr przeniesie Was w marzenia o zimowych zjazdach, które na Was czekają. W przewodniku znajdziemy liczne praktyczne rady, wskazówki dla początkujących, aktualne adresy schronisk i przydatnych serwisów internetowych. Okażą się one pomocne dla tych, którzy chcą dopiero rozpocząć swoją przygodę z narciarstwem wysokogórskim.

Tatry na nartach. Przewodnik skiturowy
Tatry na nartach. Przewodnik skiturowy
Tatry na nartach. Przewodnik skiturowy
Tatry na nartach. Przewodnik skiturowy
Tatry na nartach. Przewodnik skiturowy

Chciałabym dodatkowo tak na koniec, abyście poznali trochę informacji o samym autorze tego przewodnika „Tatry na nartach. Przewodnik skiturowy”, Wydawnictwa TPN. Jest nim Wojciech Szatkowski, polski historyk sportu urodzony w 1966 roku w Zakopanem. Jest autorem książek poświęconych narciarstwu, między innymi „Pionierzy narciarstwa w Tatrach Polskich” z 1994 roku oraz „Od Marusarza do Małysza: polscy skoczkowie 1924-2002” z roku 2003. Regularnie publikuje także w polskiej prasie.

Z górskimi pozdrowieniami !

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *