Rusinowa Polana i Gęsia Szyja w Tatrach – opis szlaku z Wierchu Poroniec

Rusinowa Polana i Gęsia Szyja to dwa bardzo ciekawe miejsca w Tatrach Wysokich. Pierwsza to urokliwa polana, do której bardzo łatwo można dotrzeć trasą turystyczną podczas krótkiej wycieczki. Tam wiele osób kończy już swoją wycieczkę, ale może iść dalej po schodach na Gęsią Szyję. 

Szczyt mierzy tylko 1489 m n.p.m. i znajduje się nad Polaną Rusinową. Potrafi zauroczyć nawet wytrawnego górskiego piechura. My byliśmy tam pierwszy raz kilka lat temu, a niedawno w 2021 roku z dzieckiem. Trafiła nam się pogoda idealna, więc widoki także nas zachwyciły. W 2018 roku byliśmy także na Rusinowej Polanie zimą. To miejsce idealne na wycieczki z dziećmi.

Najważniejsze informacje przed szlakiem na Rusinową Polanę

  • Rusinowa Polana to urokliwe miejsce w Tatrach Wysokich,
  • Poniżej opisany szlak na Rusinową Polanę polecamy rodziną z dziećmi. Bez problemów można zabrać tam wózek,
  • Najłatwiejszy szlak na Rusinową Polanę prowadzi z parkingu Wierch Poroniec,
  • Na parking Wierch Poroniec bez problemów dojedziesz busem – kierunek Morskie Oko z Zakopanego,
  • Możesz zrobić ciekawą trasę z Wierchu Poroniec przez Rusinową Polanę do Palenicy Białczańskiej,
  • Szlak na Rusinową Polanę mierzy 3,2 km. Do przejścia szlaku będziesz potrzebował około 50 minut,
  • Po drodze widać Tatry Wysokie po polskiej stronie oraz Tatry Słowackie,
  • Z Polany rozciągają się jedne z najpiękniejszych widoków na Tatry Wysokie,
  • W pobliżu są bardzo popularne Wiktorówki, czyli Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach,
Gęsia Szyja w Tatrach

Analiza i omówienie szlaku w Górskich Szlakach Pod Lupą

Zobacz naszą analizę i omówienie szlaku na Rusinową Polanę i Gęsią Szyję. Znajdziesz tutaj wszystkie najważniejsze informacje.

Jak dojść na Rusinową Polanę i Gęsią Szyję? Mapa naszej wycieczki

Tak jak dobrze się domyślacie, jest to szczyt w Tatrach Wysokich w części reglowej. Co to za szczyt i czemu warto o nim wspomnieć? Szczyt jest mało wybitny jak na Tatry Wysokie, ale wystarczający, aby oglądać dookolne widoki. W zależności od wybrania początku szlaku mamy różną odległość do przemierzenia, ale bardzo podobna ilość podejść, około 500 metrów w pionie.

Gęsia Szyja jest szczytem, przez który prowadzi szlak zielony, a do tego szlaku z różnych stron dołączają kolejne, tak jak to widać na mapach Tatr, więc można powiedzieć – do wyboru do koloru. Przed wyjściem na szlak warto sprawdzić darmowe mapy turystyczne w wersji online dostępne u nas na blogu. Poniżej zobacz mapę naszego szlaku turystycznego, którym szliśmy.

Rusinowa Polana – jak dojechać z Zakopanego? Parking Wierch Poroniec

Z Zakopanego kierujemy się w stronę Morskiego Oka i za rondem parking mamy po prawej stronie. Jadąc z Nowego Targu w stronę Morskiego Oka, warto zatrzymać się przy Polanie Głodówka i obejrzeć panoramę Tatr. 

  • Współrzędne parkingu przy szlaku na Gęsią Szyję w Tatrach: 49.2849, 20.1126,
  • W sezonie po godzinie 7 już może nie być miejsca,
  • Przy parkingu zatrzymują się autobusy kursujące z Zakopanego nad Morskie Oko.

Rozpoczęliśmy na płatnym parkingu Wierch Poroniec przy drodze z Zakopanego do Morskiego Oka. Gdy przyjechaliśmy na miejsce, to już był parkingowy i pobrał od nas opłatę – 30 złotych za postój i po 7 złotych za biletów wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Opis szlaku górskiego na Rusinową Polanę Gęsią Szyję z dzieckiem z parkingu Wierch Poroniec

Szliśmy najpierw zielonym szlakiem na Rusinową Polanę. Tam trasa prowadzi cały czas po prostym, więc nawet można zabrać dziecko w wózku. Czas przejścia z Wierchu Poroniec na Rusinową Polanę zajmuje około 50-60 minut. Trasa liczy ponad 3 kilometry. Jest to bardzo łatwy szlak, na który bez problemu można wybrać się z dzieckiem.

Tym szlakiem można rozpocząć wspólne zwiedzanie Tatr. Jest to łatwa trasa na wycieczkę letnią i odpowiednia na wycieczkę zimową. Po opłaceniu parkingu ruszamy w drogę. Na początku przez około 15 minut podchodzimy lekko w górę. Ten odcinek pokonujemy łatwo i wychodzimy na małą polanę, z której widać Tatry Wysokie i Tatry Bielskie. 

Gęsia Szyja w Tatrach
Gęsia Szyja w Tatrach
przewodnik
Gęsia Szyja w Tatrach
Gęsia Szyja w Tatrach
Gęsia Szyja w Tatrach

Rusinowa Polana w Tatrach – możesz iść dalej na Wiktorówki lub do Doliny Pięciu Stawów

Po godzinie drogi dotarliśmy na Rusinową Polanę 1210 m n.p.m. Widoki były wspaniałe. Pierwsze co zauważamy to porozrzucane po całej polanie kamienie. Są także ławki i drewniana bacówka, w której w okresie letnim można spróbować wyrobów z owczego mleka. Kilkaset metrów dalej na niebieskim szlaku w stronę Doliny Filipka znajduje się Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach.

Skąd wzięła się nazwa Rusinowa Polana? -> od nazwiska Rusinów, sołtysów z Gronia

Na Rusinowej Polanie znajduje się węzeł szlaków. Oprócz niebieskiego koloru idącego do doliny jest także droga do Palenicy Białczańskiej, a także zielony szlak na Gęsią Szyję, również polecany dla początkujących. Zawsze lubimy tutaj wracać, chociaż jeszcze nigdy nie byliśmy zimą. 

Na niej zrobiliśmy sobie 20 minut przerwy, a potem już ruszyliśmy prosto pod górę. My szliśmy na Gęsią Szyję, ale można iść np. na Wiktorówki niebieskim szlakiem lub np. do Doliny Pięciu Stawów. My kiedyś zrobiliśmy taki wariant. Najlepiej spojrzeć na mapę i zaplanować wycieczkę. 

Gęsia Szyja w Tatrach
Gęsia Szyja w Tatrach

Sesja ślubna na Rusinowej Polanie w Tatrach

Bardzo chętnie chodzimy na sesje ślubne na Rusinową Polanę. To łatwo dostępne miejsce, dlatego tak wiele Par Młodych wybiera to miejsce na plener zdjęciowy. Zobacz więcej na naszej firmowej stronie AMGrzegorzek.

Sesja ślubna na Rusinowej Polanie w Tatrach

Niekończące się schody i strome podejście na szczyt

Wejście z Rusinowej Polany na Gęsią Szyję w Tatrach zajęło nam ponad godzinę. Średnio wejście zajmuje około 60 minut, ale Maja cały czas szła na nóżkach. Mijało nas sporo ludzi, którzy mieli lepsze tempo marszu. My dodatkowo podziwialiśmy wspaniałe panoramy widokowe. Wejście na szczyt to niekończące się schody. Podejście jest dość strome, więc można się tam zmęczyć. To odcinek zaledwie 1,3 kilometra, więc bardzo krótki. Warto się jednak wdrapać na szczyt i usiąść na skałach.

Gęsia Szyja
Gęsia Szyja
Gęsia Szyja
Gęsia Szyja
Gęsia Szyja
Gęsia Szyja
Gęsia Szyja
Gęsia Szyja
Gęsia Szyja
Gęsia Szyja
Tatry

Szlaki na Gęsią Szyję – polecamy także dojście z Zakopanego, Brzezin i Palenicy Białczańskiej

  1. Palenica Białczańska parking (niebieskim) – Rusinowa Polana (zielonym)| długość 5 kilometrów – czas przejścia 2 godziny
  2. Palenica Białczańska parking (czerwonym) – Rówień Waksmundzka (zielonym) | długość 8 kilometrów – czas przejścia 3 godziny
  3. Wierch Poroniec – parking (zielonym, Siedlarską Drogą przez Goły Wierch) – Rusinowa Polana (zielonym)| długość 5 kilometrów – czas przejścia 2 godziny
  4. Dolina Filipka (niebieskim, Doliną Złotą) – Rusinowa Polana (zielonym) | długość 4 kilometry – czas przejścia 2 godziny
  5. Brzeziny parking (czarnym) – Psia Trawka (czerwonym) – Rówień Waksmundzka (zielonym)| długość 7 kilometrów – czas przejścia 2 godziny
  6. Brzeziny parking (czarnym) – Schronisko PTTK Murowaniec (zielonym) – Rówień Waksmundzka (zielonym) | długość 13 kilometrów – czas przejścia 4 godziny i 30 minut
  7. Kuźnice (niebieskim) – Schronisko PTTK Murowaniec (zielonym) – Rówień Waksmundzka (zielonym) | długość 11 kilometrów – czas przejścia 5 godziny.

Najkrótsza trasa i czas wejścia

Najkrótsza trasa na Gęsią Szyję prowadzi kolorem niebieskim i zielonym z parkingu w Palenicy Białczańskiej. Poniżej zamieszczam mapę tej trasy. Czas wejścia najkrótszym szlakiem wynosi około 1 godziny i 45 minut.

Co widać z Gęsiej Szyi? Panorama widokowa na Tatry Wysokie

My polecamy podejście od Rusinowej Polany i spędzenie tam więcej czasu. 🙂 Zapytacie, jakie widoki są z Gęsiej Szyi? Oczywiście panoramy otwierają się na Rysy, Giewont, Kasprowy Wierch, Gerlach, Małą Wysoką, Baranie Rogi, Jagnięcy Szczyt czy Hawrań.

Dalej można zobaczyć Beskidy od Beskidu Śląskiego po Beskid Niski i szczyty bardziej znane jak: Rycerzowa Wielka (oddalona o 73.4 km), Muńcuł (73,7 km), Pilsko, Skrzyczne, Szyndzielnia, Babia Góra, Polica, Turbacz, Mogielica, Radziejowa, Lackowa, Busov. Najdalej można zobaczyć punkt bez nazwy o wysokości 370 m n.p.m., oddalony jest o 147,2 km. Bliżej troszkę jest Żelatowa na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej oddalona o 106 km.

Tatry
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.