Beskid Sądecki i Radziejowa po raz piąty

Radziejowa

Poniedziałkowy dzień zarezerwowaliśmy na wyjazd w Beskid Sądecki, na najwyższy szczyt pasma. Było to już nasze piąte wyjście na Radziejową, lecz za każdym razem wrażenia są inne. Wędrowaliśmy z naszymi przyjaciółmi z miejscowości Korzenna. Pogodny dzień zaprowadził turystów na szlak, a jak wiemy te strony należą do najchętniej odwiedzanych.

Spotkaliśmy się z pozostałymi uczestnikami wycieczki w Rytrze, przy drodze głównej. Wędrowali z nami Karolina, Aneta, Paulina i ks. Tadeusz. Wyszliśmy z miejscowości Rytro po godzinie 8, ścieżką koloru żółtego. Wizyta na Radziejowej miała być już piątą w naszej karierze górskiego łazikowania.

Ścieżka najpierw biegnie pomiędzy gospodarstwami. Od samego początku nabiera wysokości. Po kilkunastu minutach zaczynają się piękne widoki na Dolinę Popradu.

Dolina Popradu
Dolina Popradu

Przechodzimy kilka kroków dalej i na osiedlu Wilkówka widzimy olbrzymi wiatrak, a tuż obok niego jednostrzelnicowy polski schron bojowy z września 1939 roku.

Góra Połom i osiedle Wilkówka
Schron bojowy

Dalej czeka na nas przejście przez dużą polanę grzbietową – Kanarkówkę (671 m) i wejście na zielony szlak wiodący z Barcic.

Na szlaku

Żółta ścieżka należy do przyjemniejszych. Wędrujemy bez większych podejść z widokami w każdym kierunku. Po wejściu na szlak zielony zaraz docieramy na Paszkową, z której rozciągają się piękne panoramy na Kotlinę Sądecką, Beskid Wyspowy i zachodnią część Pasma Jaworzyny.

Widok z Paszkowej

Polana Paszkowa to idealne miejsce na krótki odpoczynek. Znajdują się tam ławeczki i stolik. Dalej po wejściu na szlak niebieski, docieramy do zapadliska  i pomnika przyrody „Wietrzne Dziury”. Pomnik jest dla większości turystów dobrze znany.

Pomnik przyrody „Wietrzne Dziury”
Zapadlisko Wietrzne Dziury (Diabli Garnek)

Podobno podczas II wojny światowej  instruktor sportowy Julian Zubek (ps. „Tatar”) wykorzystywał te zapadliska do ukrywania broni dla partyzantów. Kiedy już dotarliśmy do rozejścia szlaków pod Wielką Przehybą (1191 m) to udało się zobaczyć Tatry.

Tatry we mgle

Silnie wiejące wiatry zrobiły swoje, a najlepszym na to przykładem są okolice Małej Radziejowej (1072 m).

Wiatrołomy w okolicach Małej Radziejowej (1072 m)

Odpoczęliśmy tutaj kilka minut i ruszyliśmy na największy szczyt Beskidu Sądeckiego. Po szlakach spacerowało tego dnia sporo turystów, a na wieżę widokową ciężko było się dostać. Jakoś nie ciągnęło nas, żeby być kilkanaście metrów wyżej, ale jednak poszliśmy sprawdzić czy coś widać. Okazało się, że widoczność była słaba.

Z wieży w kierunku Przehyby (1175 m)
Radziejowa (1262 m) zdobyta po raz piąty
Radziejowa (1262 m) zdobyta po raz piąty

Schodziliśmy do Rytra znaną już nam ścieżką. Na Przełęczy Żłobki odbiliśmy właśnie na nią i przez Jaworzyny (1068 m) wędrowaliśmy ku Rytrze. Po drodze czekało na nas jeszcze ognisko i pieczenie kiełbasy. Wiadomo, ogniskowa smakuje najlepiej. Byliśmy na dole przed godziną 6, tak więc przez około 2 godziny szliśmy z latarkami.

Na koniec zapraszam do obejrzenia naszych wizyt na Radziejowej.

Radziejowa 01.08.2012r.
Przehyba i Radziejowa 29.04.2013r.
Przehyba i Radziejowa 25.01.2014r.
Wschód słońca – Radziejowa 02.08.2014r.

O trasie 

Trasa piękna widokowo w początkowej części szlaku, na Polanie Paszkowa, przed samą Radziejową i przy schodzeniu w stronę Wielkiego Rogacza. Pod względem kondycyjnym, w skali 1-6 dałbym jej 4, ze względu na sporą liczbę podejść i jednak ponad 25 kilometrów drogi. Czasowo, z kilkoma przerwami wychodzi około 8 godzin, tak więc lepiej wyjść nieco wcześniej. Na naszej trasie nie podchodziliśmy do schroniska na Przehybie, a na to trzeba doliczyć dobre 30 minut. Oznakowanie szlaków jest na dobrym poziomie, a utrudnień nie zauważyliśmy. Jedynie podczas wędrówki ścieżką żółtą z Przełęczy Żłobki na początku gorsze znakowanie.

Atrakcyjność 4+/6
Wymagania kondycyjne 4/6
Oznakowanie szlaków 5/6

Mapka poglądowa

Rytro - Kanarkówka - Paszkowa - Wdżary - Wielka Przehyba - Radziejowa - Przełęcz Żłobki - Jaworzyna - Rytro
Rytro – Kanarkówka – Paszkowa – Wdżary – Wielka Przehyba – Radziejowa – Przełęcz Żłobki – Jaworzyna – Rytro

Punkty do książeczki GOT PTTK – 32 punkty
Rytro – Przehyba 18 punktów
Przehyba – Radziejowa 5 punktów
Radziejowa – Rytro 9 punktów

Informacje
* Data wycieczki 10.11.2014
* Dystans 26 km
* Czas trwania 7g:30m:52s
* Średnia prędkość 3.5 km/h
* Łącznie w górę 1060 m
* Łącznie w dół 914 m

Do zobaczenia na szlaku !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *