Wieża widokowa na Ślęży w Sudetach zamknięta

ŚlężaNadleśnictwo Miękinia postanowiła na jakiś czas zamknąć poważnie zniszczoną i wymagającą remontu wieżę widokową na Ślęży. Turyści na razie mogą zapomnieć o fantastycznych widokach, które się z niej rozciągają. Dobra przejrzystość powietrza pozwalała na oglądanie Wrocławia, Karkonoszy, Gór Sowich, Masywu Śnieżnika i Gór Opawskich.

Ślęża – najwyższy szczyt Masywu Ślęży i całego Przedgórza Sudeckiego, wznoszący się na wysokość 718 m n.p.m. Mimo niewielkiej wysokości bezwzględnej, masyw ma imponujący wygląd ze względu na znaczną wysokość względną (ponad 500 metrów). Ślęża należy do Korony Gór Polski, Korony Sudetów Polskich i Korony Sudetów.

Konstrukcja wieży najpewniej pochodzi z początku XX wieku i liczy około 12 metrów wysokości. Składa się z trzech kondygnacji i najprawdopodobniej została wybudowana jako wieża do pomiarów triangulacyjnych dla geodetów. Jednak najczęściej była wykorzystywana turystycznie. W sezonie na wieżę chcą wejść tłumy. Teraz jest tam tablica „wstęp wzbroniony”, a pierwsza drabinka prowadząca na górę została zdemontowana.

Nadleśnictwo informuje, że w planach jest remont wieży i zleciło wykonanie wyceny prac.

Niestety ze względu na stan wieży i wynik ekspertyzy, którą zleciliśmy Politechnice Wrocławskiej, obiekt musieliśmy zamknąć. Ekspertyza była także po to, aby odpowiedzieć na pytanie, czy wieżę można odbudować, czy nadaje się już tylko do wyburzenia. Na szczęście okazało się, że można ją odnowić. Dopiero po wycenie podejmiemy decyzję, co dalej. Jednocześnie myślimy już o pozyskaniu środków na remont. Jednym z pomysłów jest dofinansowanie z Unii Europejskiej. Chcemy również rozmawiać z gminą i władzami Ślężańskiego Parku Krajobrazowego o ewentualnym wsparciu – mówi nadleśniczy Waldemar Zaremba.

Do momentu remontu wieży na szczycie Ślęży w masywie tej góry pozostanie tylko jedna wieża widokowa i to dużo niżej. Jest ona na szczycie góry Wieżyca (na szlaku z Przełęczy pod Wieżycą na Ślężę). Jednak tam wstęp jest płatny, a obiekt otwarty jest tylko w weekendy.

Źródło: www.wroclaw.pl

2 komentarze

  1. Będąc jeszcze dzieckiem, pamiętam jak wiele emocji i strachu wzbudziła we mnie ta wieża, podczas pokonywania jej metalowych drabinek. Dobrze, że zamknęli zanim miałaby wydarzyć się jakaś tragedia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *