Wodospad Kamieńczyka | ile kosztuje bilet wstępu, godziny otwarcia, dojście i gdzie zaparkować?

Wodospad Kamieńczyka jest najwyższym wodospadem w polskich Karkonoszach. Jego próg znajduje się na wysokości 843 m n.p.m. Spada trójstopniową kaskadą o wysokości 27 metrów do przepięknego Wąwozu Kamieńczyka. Ma około 100 metrów długości, jego pionowe, skalne ściany osiągają ponad 25 metrów wysokości, a szerokość na niektórych odcinkach nie przekracza 4 metrów. Odwiedziliśmy go pierwszy raz podczas wędrówki po Karkonoszach, a dokładniej podczas zejścia ze Szrenicy.

Wodospad Kamieńczyka – ile kosztuje bilet wstępu?

Idąc ze Szrenicy do Szklarskiej Poręby Głównym Szlakiem Sudeckim dochodzimy do Schroniska Kamieńczyk na wysokości 830 m n.p.m. i naprzeciwko niego słyszymy huk spadającej w dół wody. Podchodzimy na prawo od obiektu do kraty i ukazuje nam się część potężnego Kamieńczyka. Schodzimy nieco niżej i od razu znaki kierują nas do kasy biletowej. Podchodzimy do niej, kupujemy bilety i dostajemy dwa kaski. 1 bilet normalny kosztuje 6 złotych, a ulgowy 3. Dzieci do 7 lat mają za darmo. Maja w chuście wchodzi bez kasku.

Jak to wygląda od środka?

Idąc dalej trzeba mieć mocne nerwy i oczywiście nie mieć lęku wysokości, ponieważ idzie się cały czas po wiszących metalowych schodach. Po zejściu na podest ma się uczucie, że jest się bardzo małym człowiekiem. Pionowe ściany, które sięgają ponad 25 metrów wysokości robią piorunujące wrażenie. Po przejściu kolejnych metrów przygotowujemy się na piękności jakie nas czekają. Tutaj też jest magicznie. Nie dziwimy się, dlaczego to miejsce zostało wykorzystane do kliku scen w brytyjskiej produkcji „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”. Po dojściu do samego końca dostrzegamy ten ogromny, przepiękny wodospad, który jest największy po polskiej stronie Karkonoszy. Składa się z trzech kaskad, gdzie łączna ich wysokość to 27 metrów. Ta środkowa z początku tworzy jeden strumień jednak po półtora metra niżej rozszczepia się na półkach skalnych. Siła spadającego wodospadu tworzy u jego stóp pięciometrowy kocioł eworsyjny oczywiście wypełniony blokami skalnymi. Jak już kiedyś wspominałam, że za środkową kaskadą znajduje się pewna, sztucznie wykuta grota, która została nazwana Złotą Jamą. W niej przed kilkuset laty wydobywano ametyst i pegmaty.

Kaski przy zwiedzaniu – czemu zakładamy?

Dla bezpieczeństwa. Jesteśmy dość nisko w tym pięknym Wąwozie Kamieńczyka i nad nami górują ściany, które zakończone są siatką, aby zabezpieczyć teren od spadających kamieni. 

Jak dojść do Wodospadu Kamieńczyka?

Bardzo często turyści wybierają szlak czerwony w pobliżu parkingu przy DK3. Nie ma się co dziwić, przecież jest to najkrótsze i najszybsze dotarcie tym wariantem. Mierzy zaledwie 1 kilometr i 700 metrów, a przejdziemy ten odcinek w 30 minut. Można też wędrować z centrum Szklarskiej Poręby szlakiem koloru czarnego mierzącym 2 kilometry i 200 metrów, a przejdziemy ten odcinek w czterdzieści minut. Dodatkowo musimy zmienić szlak i przejść czerwonym 700 metrów przez około dwadzieścia minut.

Wodospad Kamieńczyka – godziny otwarcia

Kamieńczyk jest otwarty codziennie od godziny 9:00 do 17:00. Jego położenie można zobaczyć na poniższej mapie. 

Gdzie zaparkować pod Wodospadem Kamieńczyka?

Zaparkować najlepiej pod dolną stacją kolejki na Szrenicę lub niedaleko czerwonego szlaku idącego do wodospadu przy DK3 tak jak pokazuje poniższa mapa. 

Wsparcie bloga

Ciągłe rozwijanie strony wymaga sporo pracy i czasu, ale robimy to, żeby stworzyć blog górski, na którym będzie można znaleźć informacje górskie i podróżnicze potrzebne Ci „na już”. Dlatego zwracamy się z prośbą o wsparcie naszego podróżniczego szaleństwa. Można to zrobić na wiele sposobów. Jeśli uważasz, że poradzimy sobie bez Twoich złotówek to będzie nam przyjemnie jak napiszesz jakieś miłe słowo. 🙂 Jest to bardzo motywujące i zachęca do dalszej pracy. Jak wesprzeć bloga – kliknij w zdjęcie. 🙂

Dziękujemy, że jesteś z nami!!!

Zachęcamy Cię do odwiedzin naszych stron na FacebookuInstagramieTwitterze i Google+, śledzenia kanału na YouTubie, a także do powracania na www.mynaszlaku.pl. Komentuj i polecaj znajomym. Niech oni również dowiedzą się o naszym blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *