X Koncert „W górach jest wszystko, co kocham…”. Dom o Zielonych Progach w roli głównej

Dom o Zielonych Progach

W minioną sobotę w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu odbył się X Koncert „W górach jest wszystko, co kocham…”, na którym wystąpił Dom o Zielonych Progach. Na naszym blogu mogliście przeczytać zapowiedź tego wydarzenia. Utworów wykonywanych przez jeden z najpopularniejszych zespołów słuchała cała sala miłośników poezji śpiewanej. Była nowe piosenki, ale nie zapomniano również o tych starszych, które są bardziej znane w środowisku turystycznym.

Wszystko zaczęło się o godzinie 18, chociaż już około 17:30 zaczęli gromadzić się wszyscy zainteresowani. Na salę nie można było jednak wejść, ponieważ trwała próba generalna, także musieliśmy chwilę poczekać. Gdy już zostały otwarte drzwi sali koncertowej to zasiedliśmy w pierwszym rzędzie, by jak najlepiej słyszeć i widzieć bohaterów całego zamieszania, ale także by robić zdjęcia i nagrywać filmiki, byście mogli oglądając je, poczuć chociaż przez chwilę klimat tamtego wieczoru.

Koncertowanie rozpoczął Bartosz Pelton Zalewski utworem „Kiedy deszcz”, dedykowanym tak jak na każdym koncercie swojej żonie. W kolejnym wykonie dołączyło pianino i Józef Rusinowski, a piosenka nabrała religijnego wyrazu.

Bartosz Pelton Zalewski

Po trzeciej solowej piosence o tytule „Nie możesz”, do zespołu dołączył filar grupy Wojtek Szymański, skrzypek Marcin Skaba i razem zaprezentowali nam utwory „O życiu” i „Przed drogą”. Od piosenki „Rozmowy” mieliśmy okazję słuchać całego Domu o Zielonych Progach, ponieważ na scenę wyszła Basia Mendyk i od razu zrobiło się przyjemniej – przynajmniej dla męskiej części widowni :).

Basia Mendyk

Ona zaprezentowała nam swój głos w dwóch kolejnych melodiach „Mogę dać Ci…” i „Życie”. Później zrobiło się bardziej nostalgicznie, za sprawą Wojtka śpiewającego „Modlitwę”.

Wojciech Szymański
Wojtek Szymański i Bartek Pelton Zalewski

Następnie usłyszeliśmy „Nic byś nie zyskał”, „Jam”, tytułowe „W górach jest wszystko co kocham” i „Pieśń XXIX”.

Marcin Skaba
Dom o Zielonych Progach

Nie mogło obyć się bez melodii rodem z Podhala „Dla” i „Chudobnom” i duetu Basi z Wojtkiem w piosence „Tak to Ty” i „Łemata”. „Daleko w góry” śpiewali już wszyscy, a „Góry i ludzie” po raz kolejny wykonał sam Wojtek Szymański.

Józef Rusinowski

Na zakończenie, po ponad 100 minutowym spektaklu zaśpiewaliśmy „Zostanie tyle Gór”, czym zespół pożegnał się ze zgromadzonymi słuchaczami, jednak gromkie brawa spowodowały powrót grupy na scenę. Na bis zostały chyba jedne z najpiękniejszych górskich melodii „Gór mi mało” i „Sielanka o domu”.

„Zostanie tyle gór ile udźwignąłem na plecach. Zostanie tyle drzew ile narysowało pióro”

Gór mi mało i trzeba mi więcej
Żeby przetrwać od zimy do zimy
Ktoś mnie skazał na wieczną wędrówkę
Po śladach, które sam zostawiłem

Góry, góry i ciągle mi nie dość
Skazanemu na gór dożywocie
Świat na dobre mi zbieszczadział
Szczyty wolnym mijają mnie krokiem

Po zakończeniu byliśmy zachwyceni koncertem. Idąc do samochodu śpiewaliśmy sobie, że gór nam mało, a przez drogę do domu leciała w radiu piosenka „Zostanie tyle gór”. Dla tych, którzy chcą poczuć klimat tego wydarzenia przygotowaliśmy specjalny film w jakości HD, z krótkimi fragmentami każdej z piosenek – > FILM.

Do zobaczenia w przyszłym roku !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *