Z Cisnej przez Hon, Osinę, Berest i Sasów na Wołosań

Z Cisnej przez Hon, Osinę, Berest i Sasów na Wołosań

DSC_0998 (2)

Nadszedł drugi dzień naszego długiego pobytu w Bieszczadach. Po wycieczce na Rawki udaliśmy się z Cisnej przez Hon, Osinę, Berest, Sasów na Wołosań. Pogoda się lekko pogorszyła, ale nie padało. Nie spotkaliśmy na naszym szlaku nikogo. Nie wiemy czy powodem był dzień tygodnia czy te obszary Bieszczadów nie są tak często odwiedzane jak wschodnia część pasma.

Rozpoczęliśmy kilkaset metrów poniżej Bacówki pod Honem, tutaj gdzie kończy się droga asfaltowa. Jest tam taki mały parking. Można również podjechać pod samo schronisko. My nie robiliśmy tego bo było tam straszne błoto. Szlak, którym szliśmy biegnie z Cisnej, jest on koloru czerwonego i jest to Główny Szlak Beskidzki.

Początek szlaku

Po kilku minutach doszliśmy pod budynek. Bacówka pod Honem to tętniąca życiem chatka znajdująca się w pasmie Wysokiego Działu na północno-wschodnim stoku góry Hon. Niektórzy twierdzą, że Hon to druid, który po wypiciu tajemniczych naparów zagubił się w Bieszczadach. Po wielu dniach włóczęgi spotkał Biesa i Czada, którzy owe napary kolportowali i postanowił z Nimi pozostać ;). Bacówka jest obiektem całorocznym. Do wyboru gości są pokoje 2,3,4,8-osobowe, gleba, oraz pole namiotowe. W schronisku istnieje również możliwość skorzystania z sauny.

Bacówka pod Honem
Przed schroniskiem
W środku

Stąd ruszyliśmy czerwonym szlakiem na Wołosań. To był nasz główny cel tej wyprawy. Na początku czekało nas dość strome podejście wzdłuż wyciągu. Zaraz odbiliśmy w prawo i kierowaliśmy się przez las na szczyt Osina. Po lewej stronie zostawiliśmy górną stację kolejki i zaczęliśmy się wspinać na Hon. Szybko tam dotarliśmy i to chyba było tutaj.

Hon (820 m n.p.m.)

Jeśli to nie tutaj to prosimy kogoś znającego te tereny o komentarz. Tych kopczyków z kamieni trochę było, dlatego do końca nie byliśmy pewni. Dalej szliśmy już na Osinę. Szczyt, który jest również zalesiony i pozbawiony widoków. Minęliśmy ciężki sprzęt, który rozjeżdżał górski szlak i byliśmy już na miejscu. Tutaj już wiedzieliśmy gdzie jesteśmy dzięki tabliczkom.

🙂
😉
Szałas na szczycie

Po drodze natknęliśmy się na oznaki wiosny.

Piękne 🙂
🙂

Szliśmy prawie cały czas przez las, czasem tylko gdzieniegdzie przechodząc przez miejsca widokowe. Jednym z nich jest okolica szczytu Berest. Zasięg obejmuje południową część pasma.

Na Bieszczady
Bieszczadzki las

Szło się szybko bo nareszcie nie było śniegu. Nasza radość trwała jednak chwilę, bo później znów pokazał się śnieg i na dodatek mokry.

Już na Wołosań

Jeszcze przed dojściem na Wołosań mamy okazję oglądać zachodnią część Bieszczadów i Beskid Niski daleko w tle.

Polana pod Wołosaniem

Wołosań znajduje się na obszarze Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego. Tereny są przepiękne i wielką przyjemnością jest nimi wędrować. Trasa od Osiny na Wołosań jest dość płaska. Są wzniesienia i spadki. Wreszcie dotarliśmy do celu :).

Wołosań (1071 m n.p.m.)

Później wracaliśmy tym samym szlakiem, a pod koniec wyszło piękne słońce i zrobiło się przyjemniej.

🙂

Zatrzymaliśmy się jeszcze pod schroniskiem, żeby podbić pieczątki i poznać je bliżej.

Jeszcze pod schroniskiem

Wróciliśmy na parking, a potem po zakupach w sklepie w Cisnej pojechaliśmy do naszej kwatery.

Trasa

Bacówka pod Honem Szlak czerwony Hon (820 m n.p.m.) Szlak czerwony Wołosań (1071 m n.p.m.) Szlak czerwony Hon (820 m n.p.m.) Szlak czerwony Bacówka pod Honem

Punkty do książeczki GOT PTTK – 17 punktów

* Bacówka pod Honem – Wołosań 10 punktów
* Wołosań – Bacówka pod Honem 7 punktów

Informacje

* Data wycieczki 27.03.2015
* Dystans 15 km
* Czas trwania 5g:31m:33s
* Średnia prędkość 3.2 km/h
* Łącznie w górę 650 m
* Łącznie w dół 650 m

Do zobaczenia na szlaku !

One thought on “Z Cisnej przez Hon, Osinę, Berest i Sasów na Wołosań

  1. Mam pytanie dotyczące Wołosania… Jakie panuje tam zalesienie, jeśli mowa o drzewach iglastych? Mam na myśli konkretne gatunki drzew. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Cześć! Na MyNaSzlaku.pl witają Cię Angelika i Mateusz
Dołącz do grona naszych czytelników i wybierz się z nami w niezwykłą podróż. Pamiętaj! Robisz to na własną odpowiedzialność. :) Zapisz się i otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach.