Małopolska – atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć? Ponad 20 ciekawych miejsc

Mówią, że Małopolska ma wszystko oprócz dostępu do Morza Bałtyckiego. Kraina usłana górami, wzgórzami, jeziorami, skałami, a nawet terenem pustynnym przyciąga turystów z całej Polski. Wiemy, co mówimy, ponieważ mieszkamy od urodzenia w Małopolsce niedaleko Krakowa. Atrakcje województwa małopolskiego i jego zwiedzanie może okazać się bardzo przyjemne, jeśli przed przyjazdem poznasz ciekawe miejsca, które warto w nim zobaczyć. Jest ich sporo, dlatego na poznanie ich wszystkich warto poświęcić wiele tygodni. Poniżej mała podpowiedź, na jakie miejsca zwrócić szczególną uwagę.

Kraków na weekend – zwiedzamy stolicę województwa małopolskiego

Zwiedzanie województwa małopolskiego warto rozpocząć od jego stolicy, czyli Krakowa. Będąc na miejscu można, przespacerować się Drogą Królewską (The Royal Route), która poprowadzi Cię po najważniejszych zabytkach Krakowa. W mieście można zobaczyć między innymi Zamek Królewski, Bazylikę Mariacką, Rynek Główny, Sukiennice, Barbakan, czy Bramę Floriańską. Sprawdź ponad 15 miejsc, które warto zobaczyć w Krakowie.

atrakcje malopolski krakow

Pustynia Błędowska

Na terenie gminy Klucze na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej znajduje się największa pustynia w Polsce. To Pustynia Błędowska, którą warto zobaczyć. Przez piaszczysty teren prowadzi żółty szlak turystyczny z Błędowa do Kluczy. Na terenie pustyni wytyczono 3 punkty widokowe: Czubatka, Dąbrówka i Róża Wiatrów (wybudowana w 2018 roku). Przy każdym z punktów znajdują się darmowe parkingi, a wejście jest bezpłatne.

atrakcje malopolski roza wiatrow

Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach

Skamieniałe Miasto znajduje się niedaleko Tarnowa i skrywa tajemnicę miasteczka oraz jego mieszkańców zamienionych w skały dawno, dawno temu. Przejście między fantazyjnymi formacjami skalnymi, wejście do Wąwozu Czarownic oraz spotkanie z czarownicą zapamięta się na długo. Poza sezonem jest to bardzo spokojne miejsce, które zwiedza się jednym tchem.

Cisowa Skała w Nowej Białej

Cisowa Skała to pojedyncza skała mierząca 685 m n.p.m. znajdująca się na Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej. Zlokalizowana jest pośród łąk i pól uprawnych tuż przy drodze Nowy Targ – Białka Tatrzańska.

W tym miejscu byliśmy pierwszy raz i na pewno nie żałujemy. Wyjście na szczyt nie stanowi żadnego problemu. Można tam spędzić kilka godzin, siedząc i gapiąc się na góry. Widać Tatry, Gorce, Pieniny, Beskid Żywiecki.

MYNASZLAKU GŁOSOWANIE
Cisowa Skała w Nowej Białej
przewodnik

Zamek Tropsztyn i zaginiony Skarb Inków

Między Nowym Sączem a Brzeskiem w miejscowości Wytrzyszczka znajduje się Zamek Tropsztyn, który skrywa w sobie tajemnicę Skarbu Inków. Okazała budowla górująca nad Jeziorem Czchowskim dobrze widoczna jest już z drogi numer 75. W pobliżu można jeszcze obejrzeć Zamek w Czchowie, kościół w Tropiu czy Iwkową.

Szlaki górskie w Pieninach: Wąwóz Homole, Sokolica, Trzy Korony

W południowej Małopolsce znajduje się Pieniński Park Narodowy i pasmo górskie Pieniny. Będąc na miejscu, warto wybrać się w góry na Sokolicę, Trzy Korony – wizytówkę Pienin i przez Wąwóz Homole na najwyższy szczyt Wysoką 1050 m n.p.m. Krajobrazy rozciągające się z pienińskich polan i szczytów należą do jednych z najpiękniejszych w całych polskich górach. W dolinach przy okazji można zwiedzić urokliwe miasteczka: Krościenko nad Dunajcem i Szczawnicę.

Spływ Dunajcem

Jeszcze będąc w Pieninach, warto pojechać do Kątów i przepłynąć się tratwą po rzece Dunajec. Spływ Dunajcem trwa mniej więcej 3 godziny, a podczas tego czasu mamy okazję podziwiać piękną pienińską przyrodę, widoczne szczyty Trzech Koron i Sokolicy oraz słuchać ciekawych opowieści czuwających nad bezpieczeństwem flisaków.

Ścieżka w koronach drzew w Krynicy-Zdroju

W Krynicy-Zdroju powstała pierwsza w Polsce ścieżka w koronach drzew. Jej zwieńczeniem jest wieża widokowa, z której można oglądać piękne widoki na Beskid Sądecki i Beskid Niski. Co najważniejsze ścieżka jest przystosowana dla osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz rodzin z dziećmi. Do ścieżki można dojechać kolejką.

Ojcowski Park Narodowy

Prawdziwa perełka województwa małopolskiego. Ojcowski Park Narodowy słynie z ciekawych formacji skalnych (Maczuga Herkulesa, Rękawica), zamków oraz licznych jaskiń, w tym najpopularniejszej Jaskini Łokietka. O każdej porze roku to miejsce wygląda magicznie. W parku można spędzić nawet kilka dni, poznając atrakcje i wędrując leśnymi ścieżkami. Przez Ojcowski Park Narodowy przebiega Szlak Orlich Gniazd.

Tatry

W najwyższych polskich górach, które znajdują się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, można spędzić wiele dni, wędrując i zdobywając szczyty. Z tych łatwiejszych szlaków można wymienić Dolinę Chochołowską, Morskie Oko, Wielki Kopieniec, Rusinową Polanę czy Kasprowy Wierch kolejką. Trudniejsze to Rysy, Świnica, Zawrat, Giewont i Szpiglasowy Wierch. Przed wyruszeniem w góry warto się do wycieczki odpowiednio przygotować.

Dolinki Podkrakowskie

Bardzo blisko Krakowa znajduje się kilka dolinek, które czekają na odwiedziny turystów. Są popularnymi miejscami wypoczynku i aktywności. Dolinki Podkrakowskie to jedna z głównych atrakcji na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Do dolinek należą między innymi: Dolina Będkowska, Dolina Bolechowicka, Dolina Kobylańska czy Dolina Kluczwody. Dowiedz się więcej o Dolinkach Podkrakowskich.

Nowy Sącz

Jadąc w kierunku Beskidu Sądeckiego czy granicy ze Słowacją warto zatrzymać się na kilka godzin w Nowym Sączu. Tyle czasu powinno wystarczyć, aby poznać większość atrakcji miasta. Czekają tam na Ciebie piękne widoki z Góry Zabełeckiej, Zamek Królewski z Basztą Kowalską czy Sądecki Park Etnograficzny. W sąsiedztwie jest również Stary Sącz, do którego warto zawitać przejazdem.

Babia Góra – najwyższy szczyt w Beskidach

Babia Góra to najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego i całych Beskidów. Mierzy 1725 m n.p.m. i jest świetnym miejscem na górską wycieczkę. Diablak jest bardzo chętnie odwiedzany, ponieważ przez większość szlaku z Przełęczy Krowiarki można oglądać wspaniałe widoki na Beskidy i Tatry. Babia Góra bywa również bardzo niebezpieczna zwłaszcza w porze zimowej. Przed wyruszeniem na szlak dowiedz się, co oznaczają kolory górskich szlaków.

Kopalnia Soli w Wieliczce i Bochni

Wieliczka słynie z kopalni soli i to właśnie dlatego warto do niej przyjechać. Miasto leży w sąsiedztwie Krakowa, dlatego dobra komunikacja ułatwia dotarcie na miejsce. A w kopalni na odwiedzających czeka sporo atrakcji i dwie trasy: turystyczna i górnicza. Również Bochnia, która jest położona niedaleko, może pochwalić się kopalnią. Może jest mniej znana od tej z Wieliczki, ale również warto się nią zainteresować.

Gliczarów Górny i Przełęcz nad Łapszanką

Dwa magiczne miejsca, które na początku niezbyt wiele zdradzają. Miejscowość Gliczarów Górny i Przełęcz nad Łapszanką to jedne z najpiękniejszych miejsc, aby obserwować Tatry o wschodzie i zachodzie słońca. Krajobrazy złotej godziny stają się kolorowe, a ogromnym plusem tych miejsc jest możliwość dojechania do nich samochodem.

Ogrody zmysłów w Muszynie

W Muszynie u podnóża Beskidu Sądeckiego znajdują się sensoryczne ogrody zmysłów. Jest to miejsce spokojne, w którym można odpocząć i się zrelaksować. Ogrody zaprojektowane są tak, aby intensywnie oddziaływać na bodźce pozawzrokowe. Z wieży widokowej, która się tam znajduje, można obejrzeć ciekawe widoki na okolicę. W małej odległości od ogrodów jest wiele szlaków turystycznych, dlatego warto udać się w ich kierunku.

Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie

W małej miejscowości Wygiełzów pod Krakowem znajduje się Park Etnograficzny, w którym możemy obejrzeć ponad 20 zabytkowych drewnianych budowli. Przy zakupie biletów otrzymuje się specjalną mapkę z opisanymi i zaznaczonymi miejscami, dlatego zwiedzanie jest jeszcze przyjemniejsze. Na końcu warto udać w kierunku Zamku Lipowiec, ponieważ znajduje się on kilka minut od parku.

Wieże widokowe w górach

W Małopolsce leży kilka pasm górskich. Między innymi: Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Niski czy Beskid Wyspowy. Na kilku szczytach znajdują się drewniane lub metalowe wieże widokowe, z których można wiele zobaczyć, a prawdziwa magia dzieje się o wschodzie lub zachodzie słońca. Jeśli będziesz w górach, to zwróć uwagę na szczyty z wieżami, a teraz sprawdź poniżej kilka z nich.

  • wieża widokowa na Lubaniu,
  • wieża widokowa na Koziarzu,
  • wieża widokowa na Gorcu,
  • wieża widokowa na Radziejowej,
  • wieża widokowa na Eliaszówce,
  • wieża widokowa na Mogielicy,
  • wieża widokowa na Szpilówce.

Velo Dunajec

Małopolska słynie z wielu pięknych szlaków rowerowych, dlatego zwiedzając województwie warto ruszyć na dwa kółka. Jednym z ciekawszych szlaków jest trasa prowadząca z Zakopanego do Wietrzychowic. Nazywa się Velo Dunajec i mierzy ponad 230 kilometrów. Wiedzie przez góry i pogórza ze wspaniałymi widokami.

Velo Dunajec

Leśne molo w Starym Sączu

Bardzo ciekawym miejscem jest ścieżka w koronach drzew w Starym Sączu, czyli leśne molo. Trasa poprowadzona jest pomiędzy drzewami, a na końcu czeka platforma widokowa.

Leśne molo w Starym Sączu

Rezerwat Bór na Czerwonem w Nowym Targu

W Nowym Targu znajduje się Rezerwat Bór na Czerwonem. To bardzo interesujące miejsce, do którego bez problemów można wybrać się z dzieckiem. Są drewniane platformy, jest płynący potok, wieża widokowa i widoki na Tatry.

Rezerwat Bór na Czerwonem w Nowym Targu

Widok na Tatry z miejscowości Wysokie – droga z Nowego Sącza na Limanową

Jadąc z Nowego Sącza w stronę Limanowej można trafić na wspaniałe widoki w miejscowości Wysokie. Niedawno powstał tam punkt wypoczynkowy, na którym można się zatrzymać podczas podróży. A jeśli mówimy o Limanowej, to warto pojechać na kolejny punkt widokowy – Jabłoniec.

Widok na Tatry z miejscowości Wysokie - droga z Nowego Sącza na Limanową

Co jeszcze warto zobaczyć w Małopolsce?

  • Muzeum Przyrodnicze w Ciężkowicach,
  • Park Lotników Polskich w Krakowie,
  • Punkt widokowy Koślowa Grapa,
  • Miasto Tuchów,
  • Lasek Falkowski w Nowym Sączu,
  • Punkt widokowy Litwinka,
  • Miejscowość Ząb, w której mieszka Kamil Stoch,
  • Muzeum Lachów Sądeckich w Podegrodziu,
  • Droga Pienińska w Szczawnicy,
  • Lasy Wierzchosławickie koło Tarnowa,
  • Park Geologiczny w Żegocinie,
  • Ostrysz nad Dzianiszem – szczyt blisko Zakopanego,
  • Dolina Suchej Wody w Tatrach,
  • Zatorland,
  • Pstrągi Przy Młynie w Żmiącej.

Mapa miejsc

Poniżej zamieszczamy jeszcze mapę z zaznaczonymi orientacyjnie miejscami, które wymieniliśmy powyżej. Jeśli polecasz miejsce, które nie zostało przez nas uwzględnione, to napisz w komentarzu.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.