31. Bateria Artylerii Stałej w Ustroniu Morskim i latarnia morska w Gąskach
Podróże z dzieckiem,  Zachodniopomorskie

31. Bateria Artylerii Stałej w Ustroniu Morskim i latarnia morska w Gąskach

16.05.2019 | Powoli żegnaliśmy się z Morzem Bałtyckim. W następnym dniu mieliśmy jechać już do Poznania na festiwal podróżniczy. Po nocnych opadach deszczu przez dzień pogoda była dobra. Rano byliśmy na plaży i nią poszliśmy do 31. Baterii Artylerii Stałej. Potem pojechaliśmy jeszcze do latarni morskiej w Gąskach, skąd mieliśmy piękne widoki.

Bateria Artylerii Stałej nad Morzem Bałtyckim 

W ostatni dzień chcieliśmy się pożegnać z wybrzeżem i podeszliśmy jeszcze na plażę, żeby prawdopodobnie być nad wybrzeżem ostatni raz w tym roku. Morze Bałtyckie wzburzone więcej niż przez te dni dało o sobie znać, bo zalewało nam buty. My przespacerowaliśmy się kawałek i skręciliśmy w kierunku 31. Baterii Artylerii Stałej, aby tam ją odnaleźć. Nie jest to miejsce zadbane. Możemy zobaczyć aż cztery schrony, ale musimy wytężyć wzrok, bo troszkę miejsce jest zarośnięte i nikt prawdopodobnie o to nie dba. Kilka lat temu zostało wyczyszczone z roślinności, ale będąc tutaj, możemy stwierdzić, że roślinki się dobrze mają.

Wybierając się tutaj, weź ze sobą kalosze i uzbrój się w cierpliwość, odkrywając śmieci w dolnych kondygnacjach. Jednak mimo wszystko polecamy to miejsce, bo jest po prostu magiczne, a dla tych, którzy choć troszkę interesują się historią to miejsce to taki mały skarb. Podczas spaceru zobaczysz cztery stanowiska ogniowe, a także wieżę kierowania ogniem. Trzeba wszędzie uważać, bo brakuje metalowego wyposażenia. A odnośnie wieży, która znajduje się na terenie wojskowym, to radzimy ją oglądnąć zza ogrodzenia. Najlepsze miejsce to wydma znajdująca się od północno-zachodniego narożnika ogrodzenia.

Ustronie Morskie plaża
31. Bateria Artylerii Stałej w Ustroniu Morskim
31. Bateria Artylerii Stałej w Ustroniu Morskim
31. Bateria Artylerii Stałej w Ustroniu Morskim

Najmniej schodów na latarnię w Gąskach

To jest to miejsce, gdzie mieliśmy najmniej schodów do pokonania, aby znaleźć się na tarasie widokowym, z którego są fantastyczne widoki dookolne. Dokładnie 190 kroków zrobiliśmy podczas wyjścia, ale co najlepsze to było, jak spotkałam wycieczkę szkolną na ostatnim już gwizdku. Cyrki zaczęły się dziać na drabinie, bo jedni, którzy wyszli wcześniej chcieli już schodzić, bo twierdzili, że stracą głowę od wiejącego wiatru, a ja będąc wraz z tą drugą grupą, która chce za wszelką cenę pokonać ostatnie 10 schodów, aby zjeść tę truskawkę z tortu. Dla mnie sekundy zamieniały się powoli w minuty, ale udało się.

Co ciekawe, docierając do latarni, nad naszym wybrzeżem nie mieliśmy zobaczyć Zespołu Latarni Morskiej. Chodzi mi dokładnie o to, że znajdują się tutaj też takie budynki jak dom latarnika, stodoła, budynek inwentarski. Wpisane są na listę rejestru zabytków wraz z ogrodzeniem i murem. Bilety kształtują się następująco: dorośli 8 zł, ulgowy (dla dzieci i młodzieży do 18 lat) 6 zł. Parking w sezonie jest płatny.

Latarnia morska w Gąskach
Latarnia morska w Gąskach
Latarnia morska w Gąskach
Latarnia morska w Gąskach
Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

2 komentarze

Skomentuj post

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.