beskid sądecki
Beskid Sądecki,  Małopolskie

5 najpiękniejszych szlaków w Beskidzie Sądeckim

Szlaki Beskidu Sądeckiego znamy dobrze w 95 procentach. Można powiedzieć, że byliśmy już chyba na każdym, dlatego postanowiliśmy stworzyć taki mały ranking dla osób, które nie znają tego pasma, dopiero się w nie wybierają i nie wiedzą, którymi trasami iść, żeby sporo zobaczyć. Mamy kilkadziesiąt wycieczek z Beskidu Sądeckiego opisanych tutaj na blogu, więc zachęcamy do zagłębienia się w lekturę i do obejrzenia naszego subiektywnego rankingu.   

1. Szczawnica – Dzwonkówka – Błyszcz – Koziarz – Łącko

To bez wątpienia numer 1 w Beskidzie Sądeckim. Przepiękne polanki, schronisko, drewniane domostwa, widoki na Tatry, Kotlinę Sądecką czy Gorce. To wszystko spotkamy na odcinku 20 kilometrów. Wszystko zaczyna się w pienińskiej Szczawnicy, gdzie żółty szlak idzie w stronę Schroniska pod Bereśnikiem, mijając po drodze krzyż na Bryjarce. Dalej wychodzi na szczyt Dzwonkówka i kieruje się w stronę ołtarza na Błyszczu, a później na nową wieżę widokową na Koziarzu. Na końcu czeka każdego przeprawa promowa małą drewnianą łódką do Łącka. 

beskid sądecki szlaki

2. Piwniczna-Zdrój – Hala Pisana – Jaworzyna Kokuszczańska – Wilcze Doły – Nawojowa

Numerem 2 wśród szlaków Beskidu Sądeckiego jest szlak żółty z Piwnicznej-Zdroju na Halę Pisaną, a potem na Jaworzynę Kokuszczańską i przez Wilcze Doły do Nawojowej. Na samym początku niemal przez cały czas obracając się za siebie, możemy oglądać Tatry. Pięknie prezentuje się sama Piwniczna. Najciekawsze widoki są jednak na Polanie Jesionowej obok Szałasów Jarzębackich. Dalej po wyjściu na Halę Pisaną skręcamy na czerwony szlak w stronę Jaworzyny. Mijamy kapliczkę i po dojściu do węzła szlaków skręcamy na zielony szlak na Wilcze Doły. Tam odbijamy w prawo na kolor niebieski i schodzimy do Nawojowej. 

beskid sądecki szczyty

3.  Jaworki – Przełęcz Obidza – Radziejowa – Przehyba – Rytro

Zaczynamy w Pieninach, a kończymy w Beskidzie Sądeckim. Z Jaworek szlakiem czerwonym zmierzamy na Przełęcz Obidza przez przyjemne polanki i szczyt Ruski Wierch należący do Korony Ziemi Sądeckiej. Powyżej przełęczy odbijamy w stronę najwyższego szczytu Beskidu Sądeckiego – Radziejowej. Zmieniamy szlak na niebieski i obserwując Tatry i Pieniny docieramy na Wielki Rogacz. Wracamy znowu na szlak czerwony i wychodzimy na Radziejową. Z niej kierujemy się na Przehybę. Od schroniska idziemy niebieskim szlakiem w stronę Rytra. Przed Polaną Paszkowa skręcamy na ścieżkę żółtą. Przechodzimy przez Połom i schodzimy do miejscowości. Na mapie poszliśmy do końca szlakiem niebieskim, bo niestety nie ma na niej oznaczonej ścieżki żółtej.

piwniczna szlaki turystyczne

4. Szczawnik – Wyżnie Młaki – Bacówka PTTK nad Wierchomlą – Runek – Jaworzyna Krynicka – Krynica-Zdrój

Numer 4 to szlak w Paśmie Jaworzyny Krynickiej. Startujemy w Szczawniku za Muszyną i żółtym szlakiem idziemy na Wyżnie Młaki, gdzie znajduje się kapliczka i cudowne widoki. Dalej szlakiem niebieskim mijamy jedno z przyjemniejszych schronisk w górach, czyli Bacówkę PTTK nad Wierchomlą, szczyt Runek i idziemy w stronę Jaworzyny Krynickiej, po drodze wchodząc na szlak czerwony. Szlakiem zielonym obok Schroniska na Jaworzynie Krynickiej docieramy do Przełęczy Krzyżowej. Następnie szlakiem żółtym przez wzniesienie Krzyżowa schodzimy do Krynicy-Zdroju.

piwniczna zdrój szlaki

5. Piwniczna-Zdrój – Niemcowa – Kordowiec – Rytro

Ostatnim ze szlaków Beskidu Sądeckiego jest trasa z Piwnicznej przez Niemcową i Kordowiec do Rytra. Najpierw szlakiem żółtym wychodzimy ponad Piwniczną-Zdrój i dochodzimy do klimatycznej chatki pod Niemcową. Nie spotkamy tam luksusów, jednak jest to chyba najbardziej magiczne miejsce w Beskidzie Sądeckim. Nad chatką jest polana, z której czerwonym szlakiem przejdziemy przez Kordowiec do Rytra.

szlaki beskid sądecki

Beskid Sądecki i jego szczyty: podsumowanie

To oczywiście nie wszystkie piękne szlaki w tym paśmie Zobaczcie na mapę turystyczną Beskidu Sądeckiego, jak wiele ich tam jest. Przeczytajcie także o Głównym Szlaku Beskidu Sądeckiego. Jak przejdziecie go całego, czyli 200 kilometrów to przekonacie się, jak cudowny jest nasz Beskid. A jakie są Wasze ulubione szlaki w tym paśmie? W ogóle bywacie tutaj czy wybieracie popularniejsze miejsca? A jeśli jesteśmy jeszcze przy temacie Beskidów, to zajrzyjcie jeszcze na najciekawsze szlaki w Beskidzie Śląskim oraz w Beskidzie Żywieckim.

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

21 komentarzy

 • Driada

  Trasa 1: Szczawnica – Łącko „Na końcu czeka każdego przeprawa promowa małą drewnianą łódką do Łącka” Przeprawa łódką przez Dunajec już nieaktualna ! Szlak poprowadzi, do nowej kladki pieszej, na Dunajcu.

 • Szymon

  Wszystkie polecane trasy znam i bardzo lubię.

  Jedna tylko uwaga: w opisie trasy nr 2 wkradł się błąd, bo żeby z Hali Pisanej zejść do Nawojowej przez Wilcze Doły, to z Hali Pisanej trzeba pójść w kierunku Rytra, a nie Jaworzyny, i kawałek przed Cyrlą na węźle szlaków skręcić na zielony.

  • Mateusz Grzegorzek

   Jest dobrze 🙂 W kierunku Jaworzyny Kokuszczańskiej, która jest na trasie Hala Pisana – Cyrla – Rytro. 🙂 Tobie chyba chodziło o Jaworzynę Krynicką, na której jest wyciąg narciarski. 🙂

 • Jacek

  Ej, super podsumowanie 🙂 z tego zestawienia robiłem nr 3 do Radziejowej, ze szczytu szedłem przez schronisko do Dzwonkówki i zszedłem do Krościenka – genialna wyrypa 🙂 W tym roku mam w planach VeloDunajec na rowerze, ale chyba zostanę w Szczawnicy przynajmniej dzień dłużej, żeby któryś z tych szlaków jeszcze przejść – świetna inspiracja!

 • Szczepan Soboń

  Hej!
  2.04.2019 przeszedłem wyceniany na numer 5, przez Państwa szlak.
  Szlak na Niemcową zrobił na mnie ogromne wrażenie, jest naprawdę super!
  Jeśli ktoś chce zacząć od strony Rytra, powinien mieć wyrobioną dobrą kondycje, z drugiej strony szlak łagodniej zdobywa wysokość. Aż dziw bierze iż mieszkam niemal za górą, a jestem na Niemcowej – dopiero pierwszy raz.

  Bardzo przydatny artykuł dla gościnnych, albo początkowych adeptów turystyki.
  Oczywiście zaprasza też niejako do dyskusji nad najpiękniejszymi, w własnej opinii szlakami.

  Kawał dobrej roboty!

 • Edyta

  Czy mozecie polecic jakies szlaki w Beskidzie Sadeckim dla kobiety w ciazy? Na pewno Wierchomla ze Szczawnika (tu mieszkamy). Co jeszcze nie nazbyt forsownego? Trasa do maks 15 20 km? (bez polskich znakow, z gory przepraszam). Pozdrawiam.

  • Angelika Grzegorzek

   Jeśli chodzi o szlaki w Beskidzie Sądeckim to ja wybrałabym się na każdy, bo nie są zbyt trudne. Trzeba pamiętać, że nic na siłę. Jeśli zaczyna się tracić siły to należy zmienić go na krótszy wariant. Polecam więcej odpoczynku podczas wędrówek, brak pośpiechu i mniej przemęczania się noszeniem plecaka. Najlepiej z niego zrezygnować jeśli idzie się w towarzystwie. Przed wybraniem się na trasę ważne, abyś była zorientowana czy z ciążą jest ok i nie ma przeszkód do wędrówek.

 • Piotr

  Ja to bym chcial jakies kolko na 3-4 dni 'od schroniska – do schroniska’. Tzn., przyjezdzam, zostawiam samochod, robie takie koleczko i wracam do samochodu po 4 dniach (oprocz odcinkow GSB bo go juz robilem). Bede czytal te opisy tych waszych tras, ale mielibyscie cos do zaproponowania? Dzieki.

 • Graża

  Jak wygląda komunikacja publiczna w rejonie Beskidu Sądeckiego? Pytam, bo żadna z Waszych propozycji nie jest pętlą, więc jakoś do miejsca startu lub pozostawienia auta trzeba powrócić.

  • Mateusz Grzegorzek

   Nowy Sącz – Piwniczna-Zdrój
   Nowy Sącz – Wierchomla
   Nowy Sącz – Krynica-Zdrój
   Nowy Sącz – Muszyna
   Co kilkanaście minut. Tutaj nie ma żadnego problemu.
   Gorzej na trasie Nowy Sącz – Szczawnica.

 • damon

  5. Obidza – Eliaszówka – Chata Na Magórach – Piwniczna
  4. Moszczenica – Prehyba – Radziejowa – Rogacze – Obidza
  3. Wielka Roztoka – Wietrzne Dziury – Prehyba – Wdsp. Zaskalnik
  2. Wierchomla Mała – Bacówka Nad Wierchomlą – Runek – Hala Łabowska – Cyrla – Rytro
  nr 1 i koniec:
  Łomnica Zdrój – Piekiełko – Szlak 77 zakrętów – Hala Stokarska – Hala Łabowska

  zapasowo:
  – Jaworki – Skałka Bazaltowa – Ruski Wierch – Obidza
  – Wielka Roztoka – Skałka – Przełęcz Żłobki
  – Wierchomla Wlk. – Dolinia Potaszni – Hala Łabowska

 • Krzysztof

  Wędrowałem kilkukrotnie szlakiem nr 1 tylko w odwrotnym kierunku i muszę przyznać, że to mój ulubiony szlak i to nie tylko w Beskidzie Sądeckim.

 • matylda

  Mnie tam przekonywać nie trzeba, ale miałaym duży problem, gdybym chciała wybrać najpiękniejszy, czy najciekawszy szlak. Chyba wszystkie przedreptałam i to wielokrotnie, ale mimo, że wciąż staram się poznawać nowe miejsca, lubię wracać do tych dobrze znanych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *