Obóz Powstańczy – ścieżka przyrodniczo-historyczna

Po przejściu ścieżki przyrodniczej Dąb Dominik udajemy się do miejscowości Lipniak i zatrzymujemy się na parkingu. Tego dnia mamy ambitny plan. Chcemy przespacerować się jeszcze ścieżką „Obóz Powstańczy” oraz „Perehod”. Nie jest to jakaś bardzo wyczynowa ścieżka. Spacer po niej to ponad 4 kilometry. Nam zajęło lekko ponad godzinkę.

przewodnik

Ścieżka Obóz Powstańczy w Poleskim Parku Narodowym – mapa, długość, czas przejścia

Długość trasy: 4 km, czas przejścia: 1,5 h – 2,0 h

Rozpoczynamy wycieczkę na dużym parkingu. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd na początek ścieżki na parking: 51.466042, 23.154836. Na samym początku możemy zapoznać się z tablicami informacyjnymi, ale pojawiają się one również podczas wędrówki i przedstawiają nam losy powstania styczniowego, a także jak funkcjonował obóz w tej miejscowości. Ruszamy przed siebie i w większości spacerujemy leśną drogą. Przez około dwa kilometry idziemy prosto.

Mapa Obóz Powstańczy

Warto zwrócić uwagę na „Dąb Powstańców„. Na tych terenach odbywały się potyczki z wojskami rosyjskimi. Najwięcej możemy się dowiedzieć ze źródeł, które zostawili dawni mieszkańcy czy też od powstańców. Jedna notatka pozostawiona przez porucznika Jana Rostworowskiego związana z tym miejscem jest następująca: 

„Podczas naszego pobytu na Lipniaku podsuwały się niejednokrotnie ku nam podjazdy nieprzyjacielskie, mianowicie kozackie. Na drodze z Lipniaka do Bud Wytyckich stał dąb z konarem, wyciągniętym nad dróżką, w miejscu, gdzie ona skręcała się raptownie, konar był tak nisko, że jeździec musiał się dobrze schylić, aby pod nim przejechać. Oddział kozaków chcąc wybadać, co robimy, podsunął się dróżką i natknął na naszą Pikietę, która dała ognia. Paru kozaków puściło się za nią, a jeden z nich padł na miejscu z roztrzaskaną o ten konar głową”.

Wieża obserwacyjna na ścieżce

Po przejściu tego odcinka docieramy do wieży widokowej, z której podobno można oglądać zwierzęta. My tej możliwości nie mamy, nie widzimy żadnych okazów. Dalej wędrując, będziemy musieli skorzystać z drewnianej kładki. W sumie bardzo nam się takie rozwiązanie podoba, jest przyjemne i nie szpeci tak bardzo natury. Idziemy przez las, ale mamy go po lewej stronie, a po prawej teren o nazwie Łąki Pociągi.

Blisko kładki znajduje się żeremie bobrowe, ale zwierzątkom nie przeszkadza tutaj obecność przechodzących turystów. Dalej kontynuując wycieczkę, jeszcze skręcamy w lewo i dochodzimy do drogi, którą już maszerowaliśmy tego dnia. Skręcamy w prawo i spokojnie dochodzimy do samochodu. Można tutaj zorganizować ognisko, a także odpocząć we wiacie turystycznej. 

Cennik i godziny otwarcia poboru opłat za wstęp na ścieżki w Poleskim Parku Narodowym

Turyści, którzy chcą skorzystać z atrakcji Poleskiego Parku Narodowego, jakimi są ścieżki przyrodnicze: „Spławy”, „Dąb Dominik” oraz „Perehod”, a także ścieżkę przyrodniczo-historyczną „Obóz Powstańczy” muszą uiścić opłatę za każdą z nich lub opłatę całodniową. Możemy to zrobić tylko w dwóch miejscach: Ośrodku Dydaktyczno-Administracyjnym w Urszulinie oraz w Ośrodku Dydaktyczno-Muzealnym w Starym Załuczu. W tym pierwszym można się zgłosić przez cały rok, w drugim tylko przez kilka miesięcy. 

Ośrodek Dydaktyczno-Administracyjny w Urszulinie, ul. Lubelska 3a:

  • od 1 kwietnia do 31 października otwarte codziennie w godzinach: 8:00-20:00
  • od 1 listopada do 31 marca otwarte (dni robocze) w godzinach: 7:00-15:00

Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny w Starym Załuczu:

w terminie: 1 kwietnia do 31 października:

  • od poniedziałku do piątku: 8:00-16:00
  • w soboty, niedziele i święta: 9:00-17:00

BILETY JEDNORAZOWE NA ŚCIEŻKI PRZYRODNICZE

Ścieżka „Dąb Dominik”, „Spławy”, „Perehod”, „Obóz Powstańczy” :

  • bilet normalny: 6,00 zł
  • bilet ulgowy: 3,00 zł

BILETY OKRESOWE I RODZINNE

  • bilet normalny jednodniowy: 12 zł
  • bilet ulgowy jednodniowy: 6 zł
  • bilet normalny trzydniowy: 16 zł
  • bilet ulgowy trzydniowy: 8 zł
  • bilet normalny tygodniowy: 20 zł
  • bilet ulgowy tygodniowy: 10 zł
  • bilet rodzinny jednorazowy (max 6 os.): 14 zł

BILETY DO MUZEUM

  • bilet normalny: 6 zł
  • bilet ulgowy: 3 zł
  • bilet rodzinny (max 6 os.): 14 zł
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.