PTTK – Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze

Na terenie Polski, znajdują się liczne szlaki krajoznawcze oraz ścieżki edukacyjne, zlokalizowane w górach, jak i na wyżynach oraz nizinach. Różnorodność terenu, umożliwiła stworzenie przez PTTK malowniczych tras pieszych, narciarskich, konnych jak i rowerowych. Dzięki temu każdy aktywnie spędzający wolny czas turysta, może podziwiać najpiękniejsze, oraz najbardziej malownicze zakątki naszego kraju.

My przez kilka lat byliśmy jego członkami, zdobywaliśmy punkty oraz odznaki. Mamy 3 małe odznaki GOT-u oraz dużą złotą. Czym tak w ogóle jest PTTK? W jaki celu powstało, o co chodzi z odznakami, książeczkami i schroniskami?

logo pttk

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, czyli organizacja, zrzeszająca turystów z całej Polski. PTTK jest organizacją, która powstała w 1950 roku, na skutek połączenia Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego z Polskim Towarzystwem Tatrzańskim. Jej głównym zadaniem, jest dbanie o szlaki turystyczne oraz rowerowe, które zlokalizowane są na terenie całej Polski, dążenie do powstania nowych, równie atrakcyjnych oraz przede wszystkim bezpiecznych tras, biegnących przez nasz kraj.

Połączenie obu organizacji doprowadziło do rozwoju turystyki, stworzeniu wielu miejsc noclegowych, muzeów oraz bibliotek. Dzięki temu wiele osób ma możliwość zwiększenia wiedzy odnośnie znanych i lubianych tras turystycznych, oraz zdobyciu nowych odznaczeń, jak chociażby przewodnika turystycznego. PTTK organizuje wycieczki jednodniowe i wielodniowe po górach i całej Polsce.

pttk wycieczki jednodniowe

PTTK – legitymacja członkowska. Koszty i korzyści

Każdy turysta, który zechce być członkiem PTTK, może ubiegać się o specjalną legitymację członkowską. Została ona stworzona z myślą o osobach, które spędzają dużo czasu na pieszych lub rowerowych wycieczkach. Zyskują wtedy ubezpieczenie, oraz są uprawnieni do korzystania z wielu zniżek w miejscach noclegowych, oraz restauracjach, należących do PTTK. Należą do nich hostele, zajazdy, campingi, ośrodki oraz schroniska, które zlokalizowane są na terenie Polski. Jej koszt to około 65 złotych – skladka członkowska normalna i 40 złotych – składka członkowska ulgowa.

Szlak PTTK

Niektóre ze schronisk górskich należących do PTTK

Według Wikipedii pod szyldem PTTK w polskich górach stoi 77 schronisk, w których można się zatrzymać, zamówić coś do jedzenia, odpocząć czy spędzić noc. Ciekawsze ze schronisk to:

Schronisko nad Morskim Okiem

Książeczka oraz odznaki PTTK

Z PTTK związana jest specjalna książeczka oraz zdobywanie odznaczeń turystycznych. Każde kilometry, pokonywane na ścieżkach oznaczonych przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, umożliwiają zdobycie odznak turystycznych. Ich przyznanie, zależy od pokonanego dystansu, oraz podejść na szlaku. Trasa jest weryfikowana, a przed przyznaniem odznaki górskiej, trzeba odpowiednio wypełnić książeczkę. Niekiedy konieczne jest stanięcie przed specjalną komisją.

  • Książeczkę można nabyć w oddziałach PTTK, schroniskach górskich, a czasami nawet w księgarniach. Kosztuje do 5 złotych,
  • Do najpopularniejszych odznak możemy zaliczyć: Górską Odznakę Turystyczną, Odznakę Turystyki Pieszej, Krajoznawczą czy Kolarską Odznakę Turystyczną,
  • Więcej o odznakach, schroniskach i całym PTTK przeczytasz tutaj.

Oprócz tras górskich, prowadzących przez polskie wzniesienia, PTTK stworzyło również trasy kajakowe, narciarskie, jeździeckie oraz kolarskie. Zapobiega to zgubieniu się turystów na szlakach, oraz doprowadzenie ich do miejsc krajoznawczych. Dzięki oznaczeniom orientacyjnym łatwiej posługiwać się również mapą.

przewodnik

Oddziały PTTK w Polsce

Jak uzyskać informacje, odnośnie powstałych tras, oraz najciekawszych miejsc, które trzeba zobaczyć? Na potrzeby turystyki, PTTK, zdecydowało się na tworzenie specjalnych punktów informacyjnych. Mają one za zadanie, skupić najciekawsze szlaki turystyczne i informacje, odnośnie obiektów krajoznawczych oraz edukacyjnych.

W informacji turystycznych, prócz mapy, dostępne są również przewodniki turystyczne, informacje odnośnie noclegów, najważniejszych numerów alarmowych, obowiązujących na danym terenie, a nawet można zakupić pamiątki. Zlokalizowane są one w większych miastach. Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze zrzesza prawie 70 tysięcy członków w około 300 oddziałach. Jedne z najpopularniejszych to: PTTK Rzeszów, Sanok, Katowice, Krosno, Kielce, Jasło, Jaworzno, Chrzanów, Chorzów, Kraków czy Nowy Sącz.

Szlaki wytyczone przez PTTK

Zasługi dla Polskiego Ruchu Krajoznawczego

Podczas działalności Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego powstało wiele nowych szlaków oraz ścieżek, ale również, organizowane były liczne wydarzenia kulturalne. Miały one na celu, nie tylko zwiększenie zainteresowania aktywnym spędzaniem wolnego czasu, ale również edukacje, głównie tych najmłodszych turystów.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.