10 górskich szlaków bez tłumów w święta Bożego Narodzenia – gdzie pojechać w góry w grudniu?

Gdzie spędzić święta Bożego Narodzenia w górach? Gdzie pojechać, żeby uniknąć tłumów i odpocząć na trasie? Zobacz nasze propozycje szlaków, na których w okresie świątecznym nie spotkasz zbyt wielu turystów. Znajdziesz tutaj trasę w: Bieszczadach, Górach Sanocko-Turczańskich, Beskidzie Niskim, Masywie Śnieżnika, Magurze Spiskiej, Beskidzie Wyspowym, Górach Kaczawskich, Górach Jastrzębich, Górach Kamiennych i Beskidzie Żywieckim. Wszystkie te wycieczki odbyliśmy z dzieckiem.

1. Suliła w Bieszczadach

Suliła to szczyt w Bieszczadach Zachodnich i mniej znane wzniesienie, tuż przy granicy z Beskidem Niskim. Znajduje się nad miejscowością Turzańsk – 30 minut na południe od Leska. Na szczyt można dostać się na kilka sposobów. Najłatwiej wejść z Przełęczy pod Suliłą. My jednak polecamy wycieczkę przez Wysoki Wierch 649 m n.p.m. Jest to bardzo widokowa trasa pętla o długości 9 kilometrów. Nie jest w większości oznaczona, ale opisaliśmy jej przejście w osobnym artykule.

2. Rzepedka w Beskidzie Niskim

Rzepedka to jeden z najbardziej widokowych szczytów w Beskidzie Niskim. Znajduje się nad miejscowością Szczawne i właśnie stamtąd najlepiej zaplanować wejście na szczyt. Prowadzi tam szlak śladami dobrego wojaka Szwejka. Długość trasy tam i z powrotem liczy 10 kilometrów. Z partii szczytowej można zobaczyć między innymi: Bieszczady, Góry Sanocko-Turczańskie, a nawet Tatry.

3. Skowronia Góra w Krowiarkach – Masyw Śnieżnika

Skowronia Góra znajduje się w Krowiarkach (Masyw Śnieżnika) niedaleko Bystrzycy Kłodzkiej i Stronia Śląskiego. Można tam dotrzeć z Przełęczy Romanowskiej – dłuższy wariant, albo z Białej Wody przez Marcinków – krótszy wariant. My szliśmy z Białej Wody od kapliczki świętej Anny, ale jeszcze po drodze zdobyliśmy Suchoń – szczyt do Diademu Polskich Gór. Trasa liczy około 8 kilometrów.

4. Pawlikowski Wierch na Magurze Spiskiej

Wycieczkę na Pawlikowski Wierch możemy polecić każdemu. To niezwykle widokowa trasa w pobliżu Białki Tatrzańskiej. Szlak prowadzi z Łapszy Wyżnych na Pawlikowski Wierch i Sarnowską Grapę. Później można wrócić tym samym szlakiem lub zrobić pętlę przez Kuśnierzów Wierch. Widoki są niesamowite. Można zobaczyć np. Pieniny, Beskid Sądecki, Beskid Żywiecki, Gorce czy Tatry. Te ostatnie wyglądają bardzo okazale.

5. Pieninki Skrzydlańskie w Beskidzie Wyspowym

Pieninki Skrzydlańskie położone są w Beskidzie Wyspowym. To kilka widokowych szczytów – raczej na uboczu tego pasma górskiego. Wycieczkę najlepiej rozpocząć w centrum Skrzydlnej i iść za czarnym szlakiem na Worecznik 560 m n.p.m. i Dalną Górę 606 m n.p.m. Tam można wrócić tym samym szlakiem lub iść dalej do Porąbki i zrobić pętlę czerwonym szlakiem.

przewodnik

6. Okole w Górach Kaczawskich

Okole to szczyt w Górach Kaczawskich w województwie dolnośląskim na północ od Jeleniej Góry. Na szczycie znajdują się skały oraz taras widokowy. Okole stanowi bardzo dobry punkt widokowy na Karkonosze na czele ze Śnieżką. Wejście z parkingu na Przełęczy pod Świerkami zajmuje około 40 minut. Wycieczkę można zaplanować jeszcze z innych stron, np. z Chrośnicy lub Janówka.

  • Zobacz opis szlaku na Okole.

7. Jański Wierch w Górach Jastrzębich

Jański Wierch znajduje się na południe od Lubawki i Kamiennej Góry. Mierzy 697 m n.p.m. i zaliczany jest czasem do Gór Kamiennych. Na górę można dostać się np. z Okrzeszyna, już w ciągu 60 minut. Szlak prowadzi przez las, ale później wychodzi się na punkty widokowe. Szlak prowadzi granicą z Czechami. To jeden z mało znanych szczytów i tak w ogóle, to mało kto wie o jego istnieniu.

8. Lesista Wielka w Górach Kamiennych

Lesista Wielka 851 m n.p.m. znajduje się w Górach Kamiennych niedaleko Wałbrzycha. Można zrobić pętlę, gdy wejdzie się jeszcze na Dzikowiec 836 m n.p.m. Tam pod szczytem znajduje się drewniana wieża widokowa. Cała trasa ma około 10 kilometrów. Na tym szlaku można poczuć prawdziwy klimat Gór Kamiennych. Jeśli szukasz spokojnego szlaku na święta Bożego Narodzenia w górach, to ten szlak będzie idealny.

9. Mosorny Groń w Beskidzie Żywieckim

Mosorny Groń to wzniesienie w Beskidzie Żywieckim nad Zawoją. Właśnie z tego miasteczka można dotrzeć na szczyt. Po drodze warto zobaczyć wodospad na Mosornym Potoku. Na szlakach nie spotkasz zbyt wielu ludzi, ale na samym szczycie jest stacja narciarska i wieża widokowa, więc tam ich może być więcej. Długość trasy to około 13 kilometrów i można zrobić pętlę. Wycieczkę warto przedłużyć o wejście na Policę.

10. Jaworzyna Kokuszczańska w Beskidzie Sądeckim

Jaworzyna Kokuszczańska jest szczytem Beskidu Sądeckiego. Znajduje się na Głównym Szlaku Beskidzkim między Rytrem a Halą Łabowską. Jest bardzo ciekawym i widokowym szczytem. Na górę można dotrzeć np. ze Złotnego i zrobić pętlę. Początkowo jednak trzeba iść drogą bez oznaczeń i potem szlakiem narciarskim. Na trasie zdobywa się między innymi Halę Pisaną. Z polan Jaworzyny Kokuszczańskiej rozciągają się widoki na Tatry.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.