Florencja – atrakcje i zabytki. Co warto zobaczyć? Katedra Santa Maria del Fiore i co jeszcze?
Atrakcje we Florencji niezmiennie zachwycają turystów, szczególnie tych złaknionych sztuki na wysokim poziomie. Nie bez powodu miasto jest nazywane perłą renesansu – dominują w nim zabytkowe, kamienne budowle i dzieła wielkich mistrzów. Nie brakuje jednak także miejsca, gdzie można przez chwilę odetchnąć od zatłoczonych uliczek i spędzić trochę czasu blisko natury.
- Jeśli będziesz jechać do Włoch, to nie znajdziesz na tablicach drogowych słowa Florencja, tylko Firenze i tego musisz się trzymać.
- Pamiątki w mieście są bardzo drogie. Np. zabawka Pinokio w Pizie kosztowała 1 euro, a tutaj 4,50.
- Sprzedawcy korzystają na popularności miasta i podnoszą ceny – jeden mały donat w piekarki kosztował 3 euro (około 15 złotych).
- Podczas zwiedzania uważaj na kieszonkowców.
- ZOBACZ PONAD 40 ATRAKCJI WE WŁOSZECH.
Florencja (Firenze) – najważniejsze informacje
Florencja położona jest w środkowych Włoszech u stóp Apeninów, nad rzeką Arno. Jest stolicą Toskanii oraz prowincji Florencja, a w przeszłości była nawet stolicą całego kraju. Choć wcześniej w jej miejscu znajdowała się osada Etrusków, za datę powstania Florencji uznaje się 59 r. p.n.e., kiedy to z polecenia Juliusza Cezara utworzono kolonię karną Florentia. Pozostałością po tamtych zamierzchłych czasach jest szachownicowy układ ulic.
Historia Florencji była bardzo burzliwa, jednak miasto sukcesywnie się rozwijało. Już w XI w. było istotnym ośrodkiem handlu, a na przełomie XIII i XIV w. jednym z największych europejskich miast. Jego złoty czas w gospodarce i kulturze przypadł na okres istnienia Wielkiego Księstwa Toskanii. W mieście działali wówczas między innymi Leonardo da Vinci i Michał Anioł.
Mimo sporych zniszczeń w 1944 r. miasto nadal zachwyca zabytkami i zgromadzonymi w muzeach dziełami sztuki. Atrakcje we Florencji przyciągają wielu turystów, którzy do domów wracają zachwyceni perłą renesansu. Serce Toskanii zdecydowanie warto odwiedzić, nawet jeśli możemy na to przeznaczyć jedynie jeden czy dwa dni.
Strefa ZTL we Florencji
We Florencji, jak i wielu innych miastach we Włoszech obowiązuje strefa ZTL, czyli strefa z ograniczonym ruchem. Zona a traffico limitato obejmuje centrum miasta i za wjazd do strefy można otrzymać spory mandat. Przy wjeździe są kamery, które skanują tablice rejestracyjne. Przy wjeździe są znaki informujące o zakazie wjazdu. Tutaj masz wszystko zaznaczone na mapie – sprawdź.
Nasz parking na Piazzale Michelangelo był poza strefą. Zauważyliśmy, że nawigacja Google prowadzi poza strefą. Oprócz uważania na strefy, musisz bardzo uważać na kierowców, pieszych oraz motory i rowery. Mogą wyjechać z każdego zakamarka.
Gdzie zaparkować we Florencji? Parking, na którym się zatrzymaliśmy
My polecamy parking na Piazzale Michelangelo. Znajduje się poza ścisłym centrum miasta i dojazd do niego prowadzi „obrzeżami”. Nie doświadczyliśmy tam jakiegoś większego ruchu. Spokojnie dotarliśmy na miejsce. Postój był płatny – 2 euro za godzinę.
- Współrzędne parkingu we Florencji: 43.7626, 11.2650.
Co warto zobaczyć we Florencji? Najważniejsze atrakcje na mapie
Na zwiedzanie Florencji wybraliśmy się wczesnym rankiem, gdy na ulicach miasta nie było jeszcze zbyt wielu ludzi. Mogliśmy wtedy iść i podziwiać w spokoju ciekawe miejsca i zabytki. Poniżej mapa atrakcji.
Piazzale Michelangelo – punkt widokowy
Plac Michała Anioła zaprojektowany przez Giuseppe Poggiego znajduje się na wzgórzu w dzielnicy Oltrarno, na lewym brzegu Arno. Został zbudowany w 1869 r. jako taras, z którego rozciąga się wspaniały widok na miasto. Na placu można zobaczyć także odlane z brązu kopie dzieł Michała Anioła – Dawida oraz czterech alegorii z Kaplicy Medyceuszy przy bazylice San Lorenco (Zmierzchu i Jutrzenki oraz Nocy i Dnia).
Giardino delle Rose
Ogród Różany to wyjątkowa atrakcja Florencji pozwalająca nie tylko zachwycić się pięknem, lecz także naładować bateria przed kolejną porcją zwiedzania. Znajduje się tuż pod Piazzale Michelangelo w dzielnicy Oltrarno. Po raz pierwszy goście mogli go odwiedzić w 1895 r. z okazji Festiwalu Sztuki i Kwiatów. W 1998 r. ogród został wzbogacony o zakątek japoński, a w 2011 r. o dwanaście brązowych rzeźb autorstwa Jeana-Michela Folona. Na terenie Giardino delle Rose można podziwiać około 1200 roślin, spacerować prowadzącymi między nimi alejkami lub odpocząć na tarasowym trawniku.
Ponte alle Grazie
Ponte alle Grazie to most nad rzeką Arno. Jego dzisiejsza forma jest efektem odbudowy po II wojnie światowej. Projekt został wyłoniony w konkursie, a jego autorami była grupa architektów. Należeli do niej: Edoardo Said, Riccardo Gizdolich, Danilo Know, Giovanni Michelucci i Edoardo Detti. Pierwotny most w tym miejscu wzniesiono w 1227 r. Nazywany był wówczas Ponte di Rubaconte. Po przebudowie w XIV w. stał się najdłuższym mostem we Florencji.
Ponte Vecchio
Ponte Vecchio, czyli Most Złotników, a w dosłownym tłumaczeniu Stary Most. Jest to najstarszy spośród mostów we Florencji i jedyny, który przetrwał II wojnę światową. Powstawał w latach 1335-1345 w miejscu poprzedniej drewnianej konstrukcji. Autorami jego projektu byli Neri di Fioravante i Taddeo Gaddi. Już w XIII w. pojawiły się na nim pierwsze sklepy. Początkowo były to kramy z mięsem i rybami, a w XVI w. zastąpiły je warsztaty jubilerów i złotników. Nad nimi poprowadzono korytarz Vasariego łączący Palazzo Vecchio i Palazzo Pitti. Ponte Vecchio to jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji we Florencji.
Piazza della Signoria
Piazza della Signoria to plac w centru miasta. Powstawał od XII do XIV w. Specjalnie w tym celu musiały zostać wyburzone domy gibelinów (stronników władzy cesarskiej). Plac otoczony jest zabytkowymi pałacami – najważniejszym z nich jest Palazzo Vecchio po jego południowo-wschodnie stronie. Na placu znajduje się również szesnastowieczna fontanna Neptuna projektu Bartolomeo Ammannatiego, kopia Dawida Michała Anioła oraz rzeźba Bandinellego – Herkules i Kakus.
Palazzo Vecchio
Palazzo Vecchio projektu Arnolfo di Cambio powstawał w latach 1299-1310. Początkowo był siedzibą republiki florenckiej, a potem ratuszem. Dziś nadal jest siedzibą władz miasta, ale także kompleksem muzealnym.
Pałac często jest nazywany najpiękniejszym we Florencji. Jego elewację zdobią freski przedstawiające dziewięć herbów miasta, ale najbardziej charakterystycznym elementem jest wieża z tarasem widokowym wznosząca się na 94 m. W bogato zdobionych wnętrzach uwagę warto zwrócić na fresk Vasariego Oblężenie Florencji w Sali Klemensa VII czy rzeźbę Donatella Judyta w Sali Lilii. Bardzo interesująca jest również Sala Map.
Piazza della Repubblica
Piazza della Repubblica, czyli Plac Republiki, powstał w centrum Florencji w latach 80. XIX w. Wcześniej jego miejsce zajmowały: targ, getto żydowskie oraz slumsy. Część budynków, jak na przykład Loggia del Pesce, przeniesiono w inne miejsce. Na placu wznosi się kopia Kolumny Obfitości, która ma wyznaczać środek Florencji, natomiast po jego zachodniej stronie zobaczyć można Łuk Triumfalny przypominający o wyborze miasta na stolicę. Na Placu Republiki działa karuzela oraz organizowane są różne występy artystyczne.
Katedra Santa Maria del Fiore
Katedra Santa Maria del Fiore, czyli Matki Boskiej Kwietnej, zaprojektowana przez Arnolfa di Cambio przez miejscowych bywa nazywana II Duomo. Jeden z największych kościołów świata powstał w miejscu poprzedniego kościoła Santa Reparata z IV w. Jego budowa trwała od 1296 r. do początku XV w. Autorem projektu kopuły jest Filippo Brunelleschi, natomiast konkursu na fasadę nie zdołano rozstrzygnąć przez niemal 300 lat – dopiero w 1871 r. zaakceptowano projekt Emilia de Fabrisa.
Gotycka fasada katedry po przeróbkach w XIX w. nabrała neogotyckiego charakteru. Wykonano ją z różnokolorowych marmurów, które tworzą geometryczne wzory. Zdobią ją maryjne płaskorzeźby oraz figury Miłosierdzia i Wiary. Nad rzędem figur Apostołów i Marii z Jezusem znajduje się płaskorzeźba przedstawiające Ojca Wiekuistego.
Katedra zbudowana na planie krzyża łacińskiego dzieli się na trzy nawy. W miejscu transeptu znajduje się ośmiokątne prezbiterium z ołtarzem głównym. Wnętrze kościoła zdobią między innymi obrazy przedstawiające św.św. Kosmę i Damiana czy freski przedstawiające Dantego z Boską komedią, a także Niebo, Piekło i Czyściec. Wspaniałe freski zdobią również wnętrze kopuły, z której rozciąga się wspaniały widok na miasto.
Battistero di San Giovanni
Battistero di San Giovanni, czyli Baptysterium św. Jana Chrzciciela, znajduje się obok katedry Santa Maria del Fiore. Zostało zaprojektowane na planie ośmioboku. Pierwotny budek powstał w IV-VI w. Jego dzisiejszy wygląd zawdzięczamy przebudowie z XI-XIII w.
Do wnętrza prowadzi troje słynnych zdobionych drzwi. Południowe autorstwa Andrei Pisano zdobią sceny z życia św. Jana Chrzciciela oraz alegorie cnót. Północne projektu Lorenzo Ghibertiego pokrywają sceny z Nowego Testamentu, wizerunki Ewangelistów i czterech doktorów kościoła. Wschodnie będące dziełem tego samego artysty zdobią sceny ze Starego Testamentu oraz wizerunki postaci biblijnych i artystów współczesnych autorowi.
Palazzo del Bargello
Palazzo del Bargello to jedna z najstarszych atrakcji we Florencji. Powstało w 1255 r. według projektu Lapo Tedesco i początkowo pełniło rolę siedziby trybuna ludowego. Jego nazwa pochodzi od nazwiska prefekta policji, którego siedzibą było w XVI w. Dziś w pałacu znajduje się Muzeum Narodowe z bogatą kolekcją renesansowych rzeźb. Zobaczyć w nim można Dawida Michała Anioła, Ofiarę Izaaka Filippo Brunelleschiego, Madonnę ze świętymi Piotrem i Pawłem Tina di Camaino czy Dawida Donatella.