Poradnik

Aplikacje na smartfona, które używamy w górach

Obecnie rynek jest zapchany smartfonami z każdej półki cenowej, różniącymi się między innymi wielkością ekranu, pamięcią telefonu, pojemnością baterii czy ilością megapikseli w aparacie. Teraz coraz częściej mapy online, które możemy pobrać i korzystać z nich na szlaku nawet bez dostępu do Internetu sprawiają, że po mapy papierowe sięgamy coraz rzadziej. 

Po co nam smartfon w górach?

Dla nas smartfon w życiu codziennym służy przede wszystkim do dzwonienia i wysyłania sms-ów, czyli tak jak do tej pory, gdy korzystaliśmy ze zwykłych telefonów komórkowych. Często też korzystamy z dostępu do Internetu, żeby wrzucić jakieś zdjęcie na portale społecznościowe – Facebook i Instagram, ponieważ mamy tam założone strony MyNaSzlaku. Zacznijmy od tego, że w góry zawsze bierzemy 3 telefony. Ja mam swój, Angelika ma swój i dodatkowy z dobrą baterią w razie potrzeby.

Endomondo do zapisywania trasy przejścia

Ten trzeci telefon służy nam też do korzystania z aplikacji Endomondo, którą używamy już bardzo długo i jest ona jedną z kilku, które wykorzystujemy. Pozwala nam ona zapisać trasę, jaką idziemy, pokazuje aktualny czas i przebyte kilometry.

Co najważniejsze wszystkie funkcje, które potrzebujemy, są darmowe. Wybieramy przeważnie dyscyplinę: wędrowanie, włączamy GPS-a na początku wycieczki i wrzucamy do plecaka. Dopiero pod koniec sprawdzamy wyniki i nie zatrzymujemy w międzyczasie podczas postojów, dlatego czasem wychodzi, że 1 kilometr idziemy nawet ponad godzinę.

Samsung Health – licznik kroków i dbanie o zdrowie

Druga aplikacja wykorzystywana przez nas na szlaku to Samsung Health, która służy nam do liczenia kroków, podsumowuje trasę, liczy spalone kalorie. Coś na podobieństwo Endomondo. Aplikacja Samsunga jest jednak rozbudowana bardziej pod względem zdrowia, ponieważ można tam ustawiać posiłki, kontrolować wagę itp.

Mapy.cz i Mapa turystyczna do wyznaczania tras w górach

Trzecia i czwarta aplikacja w góry, która siedzi zainstalowana na telefonie to Mapa Turystyczna i Mapy.cz. Używamy ich w nagłych wypadkach, chociaż nie ma w niej zaznaczonych ścieżek gminnych, przyrodniczych itp. i nie możemy wyznaczyć innej trasy niż ta, która prowadzi szlakami tradycyjnymi. Mimo to sprawdzają się bardzo dobrze, zwłaszcza gdy chcemy sprawdzić, w jakim miejscu jesteśmy i ile jeszcze mamy do końca trasy. Często ich również używamy podczas planowania trasy w domu.

Locus Map – agent do zadań specjalnych

Locus Map już nie raz ratował nam tyłki, jak chcieliśmy gdzieś przejść bez znakowanego szlaku turystycznego. Bez tej aplikacji nie wyobrażamy sobie wyjścia w góry. Zaznaczonych jest na niej bardzo dużo dróg leśnych, szlaków turystycznych, szczytów i parkingów. Często chodzimy poza szlakiem, dlatego w nagłym wypadku możemy z niej skorzystać.

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

12 komentarzy

 • jaro

  dla waszych potrzeb ciekawa propozycja to mapy.cz, czeska aplikacja dla turystów. po co płacić za „mapy turystyczne”, posk? apkę?

  • Mateusz Grzegorzek

   Korzystaliśmy kiedyś z map.cz.
   Za żadne aplikacje nie płacimy. Korzystamy z darmowych wersji, chociaż teraz już coraz mniej ich używamy. 🙂

 • piobiker

  Z ciekawych aplikacji na telefon warto zainteresować się np. traseo, locus, trekbuddy i seemap/kamap. Mapy działają w trybie offline. Można nawigować m.in. na podkładach map Compassu.

 • Marcin

  Ha!
  Mam ten sam model telefonu i wszyscy się z niego smieją do czasu wyjścia w góry. Bateria trzyma jak szalona nawet bez trybu samolotowego. Ostatnio 5h po Karkonoszach na aplikacji SportyPal i zeszlo 30% baterii. Kolega nie wierzył 🙂
  Pozdrawiam serdecznie

 • Daniel

  Fajną aplikacją jest photoephemeris.com -szczególnie przydatna dla łowców krajobrazów – pomaga ustalić jak będzie padać światło

 • Maciek

  Hej, oprócz tego, o czym piszecie, to mogę polecić OsmAnd’a 🙂 Działa z wykorzystaniem openstreetmap i nieźle sprawdza się do wyznaczania trasy (na mapie są też szlaki i nieznakowane ścieżki). Oczywiście można też rejestrować ślad i pobierać mapy offline.

  Z jakich prognoz pogody korzystacie? Ja często wchodzę przez przeglądarkę na m.meteo.pl – wiem, że są też dedykowane aplikacje do tego serwisu, ale nie testowałem.

  • Mateusz Grzegorzek

   Też sprawdzamy na meteo.pl chociaż czasem w ogóle się nie sprawdza i negatywnie jesteśmy do tej prognozy nastawieni. 🙂

 • Rafał

  Hej,

  a możecie podać jakiego modelu telefonu używacie do nagrywania śladu GPS? 10-15% baterii po 7 godzinach brzmi bardzo interesująco.

  A co do aplikacji – oprócz wspominanej Mapy Turystycznej ja wybrałem Locus Map. Poza nagrywaniem śladu GPS posiada dwie istotne dla mnie cechy: wyświetlenie innego śladu na mapie (można sobie podążać za wcześniej wyznaczoną ścieżką) oraz pobieranie map offline.

  • Mateusz Grzegorzek

   Alcatel One Touch Pop C5 🙂
   Odkąd działamy na trybie samolotowym to idzie mało co baterii. Wyszukiwanie sieci jak się zgubi zasięg w górach dużo baterii pożera.

   • Dlugi

    Dużo pożera, jeśli jest ustawione automatyczne wyszukiwanie sieci – wtedy po stracie zasięgu próbuje szukać non-stop. Proponuję ustawić ręczne wyszukiwanie i wyszukać sieci tylko wtedy, gdy jest konieczne.
    Na temat jakiego operatora wybrać – nie będę tu pisał, by nie robić reklamy. Ale jest taki jeden, którego w góry można polecić…

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *