Beskid Wyspowy: Bez szlaku na Chełm

Chełm, o którym zaraz przeczytasz znajduje się w Beskidzie Wyspowym w Paśmie Łososińskim niedaleko Nowego Sącza. Jest to wzniesienie prawie całkowicie zalesione z małymi wyjątkami. Szczyt mierzy 793 m n.p.m. i nie prowadzi do niego żaden szlak turystyczny.

Dojście na Chełm można rozpocząć spod kościoła w Skrzętli-Rojówce i stamtąd najłatwiej będzie można dotrzeć na miejsce. Miejscowość położona jest w powiecie nowosądeckim w gminie Łososina Dolna i leży pod szczytem Babiej Góry. Przy kościele, który znajduje się przy szlaku można bezpiecznie zostawić samochód i wyruszyć w różnym kierunku. Krzyżują się tam szlaki niebieski i żółty. Pierwszy jest to długodystansowy szlak Tarnów – Wielki Rogacz i prowadzi tutaj w okolicach na Jaworz i dalej do Limanowej, natomiast żółty schodzi do Męciny. Zima wreszcie zawitała w góry na dobre. Śniegu jest kilkadziesiąt centymetrów, a temperatura spadła grubo poniżej zera.

Mimo tego, że brakuje oznaczenia na drzewach to drogą można łatwo trafić na Chełm. Zajmuje to jakieś 40 minut spacerem, ponieważ na trasie kilka razy się zatrzymujemy na miejscach widokowych. Wczoraj nie miałem okazji podziwiać widoków, jednak kiedyś jak byliśmy tutaj z Angeliką to było co oglądać. Pierwsze miejsce do obejrzenia krajobrazów jest już po kilku minutach. Podobno można zobaczyć Góry Świętokrzyskie. Dalej widoki przenoszą się bardziej na południe i widoki obejmują Jezioro Rożnowskie, Beskid Sądecki, a w oddali Beskid Niski. Tam też kończą się ostatnie gospodarstwa i wchodzimy do lasu zdobywając wysokość. Jak się trochę pomęczymy to wyjdziemy na polanę, z której zobaczymy Gorce, Beskid Sądecki, a przede wszystkim Tatry. 

Szczyt jest zalesiony i oznaczony kamiennym słupkiem. Niczym się nie wyróżnia. Idąc dalej można dotrzeć do przekaźnika widocznego z Kotliny Sądeckiej. Zawsze w nocy świeci na czerwono. Ostatnio Chełm zdobyliśmy w 2016 roku i możecie o tym przeczytać klikając poniżej.

Beskid Wyspowy: Ze Skrzętli na Chełm Łososiński

Dziękujemy, że jesteś z nami!!!

Zachęcamy Cię do odwiedzin naszych stron na FacebookuInstagramieTwitterze i Google+, śledzenia kanału na YouTubie, a także do powracania na www.mynaszlaku.pl. Komentuj i polecaj znajomym. Niech oni również dowiedzą się o naszym blogu.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *