Beskid Wyspowy: Piękna Sądecczyzna i Zamczysko

Dzisiaj znalazłem się na szlaku prowadzącym do Zamczyska, znajdującym się w Beskidzie Wyspowym. Jest ono jednym z dwóch grzbietów Białowodzkiej Góry i zlokalizowane jest na terenie rezerwatu przyrody. Jest to najdalej wysunięty fragment Pasma Łososińskiego, niezbyt wysoki, zalesiony z platformą widokową w stronę Dunajca. 

Rozpocząłem w Chomranicach i żółtym szlakiem ruszyłem w stronę pięknej kaplicy, z której widoki sięgają od Pogórza Wiśnickiego przez Beskid Sądecki i Gorce, aż po Tatry. Żółty kolor po kilkudziesięciu minutach się kończy i pojawia się rozejście szlaków. Można nim iść dalej i dojdziemy wtedy do Marcinkowic koło Nowego Sącza lub wybieramy kolor zielony tak jak ja i zmierzamy w stronę Zamczyska. 

Przechodzę drogą przez łąkę i wchodzę do lasu. Z lewej strony jest jeszcze kapliczka, do której warto się obrócić. Trawersuję zbocza Zamczyska i schodzę lekko w dół w poszukiwaniu punktu widokowego. Podobno na Zamczysku znajdują się pozostałości późnołużyckiego grodziska, którym według podań ma być zamek Lemiesz, wzmiankowany w w XIV-wiecznym Żywocie św. Kingi. Zamek ten miał być elementem średniowiecznego systemu fortyfikacji ciągnących się wzdłuż Dunajca.

Na Zamczysku nieco na wschód na jego grzbiecie znajdują się coraz mniej widoczne ruiny kamiennych zabudowań. Do niedawna można było wejść do jednej z piwnic. Widoki z tarasu widokowego, do którego docieram skupiają się przede wszystkim na rzece Dunajec, a także paśmie Beskidu Sądeckiego. 

Pogoda jest wyśmienita. Mam na niebie i chmury i słońce, dlatego to zestawienie tworzy bardzo ciekawy spektakl. Na tym szlaku maszeruje się przede wszystkim lasem, jednak gdy wyjdzie się już na polany i miejsca widokowe to można się zauroczyć. Trasa w lesie okazała się bardzo błotnista i rozjeżdżona przez ciężkie sprzęty. 

Dziękujemy, że jesteś z nami!!!

Zachęcamy Cię do odwiedzin naszych stron na FacebookuInstagramieTwitterze i Google+, śledzenia kanału na YouTubie, a także do powracania na www.mynaszlaku.pl. Komentuj i polecaj znajomym. Niech oni również dowiedzą się o naszym blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *