Książka

„Broad Peak. Niebo i piekło” – patronat medialny

W lutym Wydawnictwo Poznańskie wznawia jedną z najpopularniejszych polskich książek o górach „Broad Peak. Niebo i piekło” autorstwa Bartka Dobrocha i Przemysława Wilczyńskiego. Jest to opowieść, która od lat cieszy się niegasnącą popularnością i znajduje się w kanonie reportażu górskiego. W lutym tuż przed piątą rocznicą tragicznej wyprawy, w ręce czytelników zostanie oddanie uzupełnione wydanie. Jako blogerzy objęliśmy patronatem medialnym książkę, a nasze logo można znaleźć na tylnej okładce. Jest to pierwsza książka, którą objęliśmy takim patronatem.

Książka Broad Peak – Bartosz Dobroch

Założenia były bardzo ambitne, a jego uczestnicy mieli kontynuować sukcesy polskich wspinaczy w czasach PRL-u. W ramach tej koncepcji himalaiści reprezentujący nasz kraj mieli zdobyć pięć ośmiotysięczników położonych w Karakorum i Zachodnich Himalajach, które zimą nie zostały jeszcze zdobyte. Na początku wszystko szło zgodnie z planem. W 2012 roku Polacy zdobyli Gasherbrum.

W 2013 przyszła pora na Broad Peak. Autorzy książki Broad Peak. Niebo i Piekło analizują najważniejsze wydarzenia z wyprawy na górę. Przeprowadzają dramatyczne rozmowy ze świadkami wydarzeń, przyjaciółmi tragicznie zmarłych i ich rodzinami. Dokonują wiwisekcji etyki polskiego himalaizmu. Piszą też o granicach pasji, zastanawiają się, czy wspinaczka jest hymnem wolności, czy też raczej najwyższe góry powinniśmy nazywać Himalajami egoizmu? 

O książce mówi Martyna Wojciechowska i Marek Kamiński

„Wierzę, że każdy z bohaterów tej książki zginął, robiąc to, co kochał najbardziej i nie nam, którzy zostali bezpiecznie na nizinach, to oceniać. Warto przeczytać Broad Peak. Niebo i piekło i szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka jest cena marzeń.” – Martyna Wojciechowska 

„Niezwykła książka pokazująca od kulis nie tylko przebieg tragedii na Broad Peaku. To także retrospekcja i spojrzenie na sprawę z dzisiejszej perspektywy. (…) Wydaje mi się, że ścieżka osądzania i szukania winnych jest łatwiejszą drogą. Dużo trudniejsza jest próba zrozumienia skomplikowanego życia ludzkiego, które jak w soczewce skupiło się na Broad Peaku 5 marca 2013 roku. Warto przerobić lekcję, która płynie z tej tragedii.” – Marek Kamiński

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Skomentuj post

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.