Książka

„Broad Peak. Niebo i piekło” – patronat medialny

W lutym Wydawnictwo Poznańskie wznawia jedną z najpopularniejszych polskich książek o górach „Broad Peak. Niebo i piekło” autorstwa Bartka Dobrocha i Przemysława Wilczyńskiego. Jest to opowieść, która od lat cieszy się niegasnącą popularnością i znajduje się w kanonie reportażu górskiego. W lutym tuż przed piątą rocznicą tragicznej wyprawy, w ręce czytelników zostanie oddanie uzupełnione wydanie. Jako blogerzy objęliśmy patronatem medialnym książkę, a nasze logo można znaleźć na tylnej okładce. Jest to pierwsza książka, którą objęliśmy takim patronatem.

Książka Broad Peak – Bartosz Dobroch

Założenia były bardzo ambitne, a jego uczestnicy mieli kontynuować sukcesy polskich wspinaczy w czasach PRL-u. W ramach tej koncepcji himalaiści reprezentujący nasz kraj mieli zdobyć pięć ośmiotysięczników położonych w Karakorum i Zachodnich Himalajach, które zimą nie zostały jeszcze zdobyte. Na początku wszystko szło zgodnie z planem. W 2012 roku Polacy zdobyli Gasherbrum.

W 2013 przyszła pora na Broad Peak. Autorzy książki Broad Peak. Niebo i Piekło analizują najważniejsze wydarzenia z wyprawy na górę. Przeprowadzają dramatyczne rozmowy ze świadkami wydarzeń, przyjaciółmi tragicznie zmarłych i ich rodzinami. Dokonują wiwisekcji etyki polskiego himalaizmu. Piszą też o granicach pasji, zastanawiają się, czy wspinaczka jest hymnem wolności, czy też raczej najwyższe góry powinniśmy nazywać Himalajami egoizmu? 

O książce mówi Martyna Wojciechowska i Marek Kamiński

„Wierzę, że każdy z bohaterów tej książki zginął, robiąc to, co kochał najbardziej i nie nam, którzy zostali bezpiecznie na nizinach, to oceniać. Warto przeczytać Broad Peak. Niebo i piekło i szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka jest cena marzeń.” – Martyna Wojciechowska 

„Niezwykła książka pokazująca od kulis nie tylko przebieg tragedii na Broad Peaku. To także retrospekcja i spojrzenie na sprawę z dzisiejszej perspektywy. (…) Wydaje mi się, że ścieżka osądzania i szukania winnych jest łatwiejszą drogą. Dużo trudniejsza jest próba zrozumienia skomplikowanego życia ludzkiego, które jak w soczewce skupiło się na Broad Peaku 5 marca 2013 roku. Warto przerobić lekcję, która płynie z tej tragedii.” – Marek Kamiński

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Skomentuj wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *