kowal tutaj urodzil sie kazimierz wielki
Kujawsko-Pomorskie,  Podróże z dzieckiem

Byliśmy tam, gdzie urodził się Kazimierz Wielki

Podróżując po województwie kujawsko-pomorskim znaleźliśmy się w miejscu, w którym urodził się król Polski i ostatni władca Piastów Kazimierz Wielki. Całkiem niedawno zwiedzając województwo łódzkie, znaleźliśmy miejsce, w którym król spadł z konia, co po części przyczyniło się do jego późniejszej śmierci. To miejsce znajduje się w wiosce Żeleźnica na południu województwa.

Tym razem na naszej drodze stanęło bardziej radosne miejsce z życia władcy. Rozmawialiśmy z mieszkańcami Kowala i są bardzo dumni, że w ich mieście stanął pomnik, do którego przyjeżdżają turyści z różnych stron Polski. W celu ułatwienia eksploatacji tego miejsca, parking wyznaczono kilkanaście metrów od obiektu. Można tam bezpłatnie pozostawić samochód i ruszyć w kierunku poznawania historii Polski.

kowal pomnik kazimierza wielkiego

Rok i miejsce urodzenia Kazimierza Wielkiego

Król Kazimierz Wielki urodził się w Kowalu 30 kwietnia 1310 roku. Był on najmłodszym synem króla Władysława Łokietka i Jadwigi Bolesławówny, któremu nadano imię po dziadku Kazimierzu I Kujawskim. Kazimierz Wielki wychował się na Wawelu i uchodzi za jednego z najwybitniejszych władców Polski. Umocnił kraj i wzniósł bardzo wiele obronnych zamków. Większość z nich możemy oglądać w województwie śląskim na Szlaku Orlich Gniazd. Niestety Kazimierz Wielki nie doczekał się męskiego potomka.

W Telewizji Polskiej możemy oglądać serial historyczny Korona Królów, który w dwóch pierwszych sezonach przedstawiał losy dynastii Piastów. My w naszej podróży pojechaliśmy śladami serialu Korona Królów, o której mogłeś już przeczytać na blogu.

kazimierz wielki miejsce urodzenia
pomnik kazimierza wielkiego w kowalu
gdzie urodzil sie kazimierz wielki

Miasto Kowal w województwie kujawsko-pomorskim

Miasto Kowal, w którym urodził się ostatni władca dynastii Piastów, znajduje się w powiecie włocławskim w województwie kujawsko-pomorskim. Niegdyś miasto wchodziło w skład Korony Królestwa Polskiego i nazwane zostało od grodu warownego Kowale. Gród znajdował się w miejscu, które było chronione przez ukształtowanie terenu.

Pierwszą wzmiankę o mieście datuje się na 20.01.1185 r. Ziemie wraz z kościołem nadano kanonikom włocławskim. W Kowalu w pobliżu kościoła pod wezwaniem świętej Urszuli w 2010 odsłonięto pomnik Kazimierza Wielkiego mierzący ponad 7 metrów. Współrzędne: 52.534041, 19.149400.

kowal miasto w kujawsko pomorskim
Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

1 komentarz

  • Truskawka

    Z kazimierze to był podobno dość kochliwy facet, miał duzo kochanek i ogólnie rozwiązłe życie. A przynajmiej tak mówią źródła chistoryczne. szkoda że na chistori nie uczą wszystkiego co dotyczy postaci a tylko wybrane fragmenty odpowiednio złagodzone.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *