Centrum Pieniądza NBP w Warszawie imienia Sławomira Skrzypka
Mazowieckie,  Podróże z dzieckiem

Centrum Pieniądza NBP w Warszawie – bezpłatna atrakcja do zwiedzania z dzieckiem

Muzeum, a właściwie Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka w Warszawie, powstało z potrzeby poszerzenia ludzkiej wiedzy o historii pieniądza, narodzinach różnych metod płatności, teoriach ekonomicznych i prawach rządzących ekonomią. Kto nie zna choć jednego porzekadła związanego z pieniędzmi? Ot choćby o tym, że pieniądze szczęścia nie dają i nie wszystko można za nie kupić. Albo to, że pieniędzmi nie nasyci się ten, kto się w nich kocha. Jakiegokolwiek stosunku do banknotu i monety człowiek by nie miał, każdy przyzna, że gra on bardzo ważną rolę w codziennym życiu.

Centrum Pieniądza NBP Warszawa

Centrum Pieniądza w Warszawie – ciekawa atrakcja dla dzieci

 1. Muzeum Pieniądza im. Sławomira S. Skrzypka mieści się w siedzibie Narodowego Banku Polskiego w Warszawie – ulica Świętokrzyska 11/21.
 2. Dojazd z Rynku w Warszawie zajmuje 10, a spacer pieszy 17 minut obok Teatru Wielkiego i Grobu Nieznanego Żołnierza.
 3. Zwiedzanie jest możliwe we wtorki i środy oraz od piątku do niedzieli w godzinach 10 – 18. We czwartki muzeum czynne jest dłużej, tj. w godzinach 10 – 20.
 4. Dla grup powyżej 10 osób obowiązuje rezerwacja i istnieje możliwość zwiedzania z animatorem.
 5. Do środka nie wolno wnosić niebezpiecznych narzędzi. Na początku przechodzi się kontrolę.
 6. Plecaki i kurtki najlepiej zostawić w bezpłatnej szatni.
 7. Centrum Pieniądza w Warszawie to świetna atrakcja dla dzieci.
 8. Na sam koniec informacja najważniejsza dla osób, dla których liczy się każdy grosz – zwiedzanie Centrum Pieniądza jest całkowicie bezpłatne!
 9. Strona internetowa cpnbp.pl
Monety Muzeum NBP
Warszawa Muzeum Pieniądza

Kiedy i po co powstało Muzeum Pieniądza w Warszawie?

Centrum Pieniądza to interesująca propozycja edukacyjna, której pomysłodawcą był prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Stanisław Skrzypek.Zmarł tragicznie w katastrofie pod Smoleńskiem. Pierwsze koncepcje i pomysły o tym, jak stworzyć takie muzeum zaczęto zbierać już w 2008 roku, by 14 maja 2016 roku, podczas Nocy Muzeów, zaprosić po raz pierwszy szeroką publiczność.

Głównym celem i misją, jaka przyświeca tej placówce, jest szerzenie wiedzy i przybliżanie zwiedzającym wszelkich zagadnień związanych z pieniądzem. Należy podkreślić, że Centrum Pieniądza NBP realizuje tę misję na bardzo wysokim poziomie, używając nowoczesnych technologii, w tym prezentacji multimedialnych, które ubogacają ekspozycje i tradycyjny sposób przekazywania wiedzy.

Sztabka złota Centrum Pieniądza NBP
Muzeum Pieniądza NBP w Warszawie
Warszawa Centrum NBP

Zwiedzanie Centrum Pieniądza w Warszawie z dzieckiem

Centrum Pieniądza w Warszawie można zwiedzać samodzielnie. Do dyspozycji są interaktywne mapy dla rodzin oraz audioprzewodniki w języku polskim i angielskim. Średni czas zwiedzania to 1 – 1,5 godziny, a prezentowana treść jest odpowiednia dla dzieci powyżej 6 roku życia. Ofertę wzbogacają liczne propozycje edukacyjne takie jak indywidualne programy z animatorem, dedykowane na przykład dla osób niepełnosprawnych, dla szkół podstawowych czy dla seniorów.

Ponadto istnieje możliwość wzięcia udziału w różnorodnych warsztatach tematycznych. Duże emocje wzbudzają zajęcia podczas warsztatów Sprawdzam!, na których nauczymy się jak rozpoznać autentyczność banknotów.

Historia pieniądza w Muzeum NBP
Zwiedzanie Centrum NBP w Warszawie

Co można zobaczyć w Centrum Pieniądza NBP?

Powierzchnia Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka wynosi aż 2000 m2 i jest podzielona na 16 tematycznych ekspozycji. A co możemy zobaczyć na poszczególnych wystawach stałych? Wprowadzenie w tematykę ma miejsce w sali zatytułowanej „Spotkanie z pieniądzem”, i jest niezbędne po to, by idąc dalej przez „Antyk – Średniowiecze – Nowożytność” zgłębić historię pieniądza krok po kroku.

Następnie poznamy „Systemy pieniężne” i podnosząc miedzianą monetę płytową, sami poczujemy, ile to jest 20 kg. Na „Ulicy Bankowej” i później w sali „Bank Centralny” dowiemy się, jakie były początki bankowości polskiej od XIX wieku. Trzy kolejne wystawy to: „Gabinet numizmatyka”„Laboratorium autentyczności” i „Skarbiec”, każda kolejna jeszcze bardziej interesująca od poprzedniej! „Wojna” to ekspozycja, pokazująca co działo się z pieniądzem w czasie I i II wojny światowej, natomiast sala „PRL” stanowi wspomnienie czasów kartek na towary, bonów i książeczek oszczędnościowych.

Zwiedzanie Centrum Pieniądza w Warszawie
Pieniądze centrum Warszawa
Kasa fiskalna w Centrum NBP Warszawa - atrakcje dla dzieci

Dalsze pomieszczenia poprowadzą nas przez „Giełdę i rynki finansowe” – pozwalając przenieść się na słynną Wall Street w Nowym Jorku i pokażą „Nowoczesne systemy płatnicze” – dając wgląd do wnętrza bankomatu. Czego dotyczył Traktat z Maastricht i z czym wiązało się powstanie Unii Europejskiej, dowiemy się na ekspozycji dotyczącej „Unii walutowych i gospodarczych”. Wreszcie, w sali „Twórca i produkcja pieniądza? odkryjemy, że banknot w portfelu, to nie tylko kawałek papieru, ale małe dzieło sztuki. I to właśnie sztuka jest tematem przewodnim na przedostatniej ekspozycji „Pieniądz w sztuce”.

Na ostatniej ekspozycji w Centrum Pieniądza NBP dowiemy się, jak „Upadek komunizmu” wpłynął na gospodarkę, jak to było z denominacją i poznamy zarówno społeczne jak i ekonomiczne tło reform w Polsce. Bardzo fajną bezpłatną pamiątką, którą można zabrać z muzeum, jest imienny bilet pamiątkowy.

Będąc w Warszawie, warto jeszcze zobaczyć:

 1. Pałac w Wilanowie,
 2. Muzeum Powstania Warszawskiego,
 3. Łazienki Królewskie,
 4. Górka Szczęśliwicka – najwyższa w Warszawie,
 5. Górka Spotterska – z niej zobaczysz samoloty,
 6. Kampinoski Park Narodowy – niedaleko Warszawy,
 7. Weekendowy plan na zwiedzanie Warszawy.
Muzeum Pieniądza w Warszawie - atrakcje dla dzieci
Bilet pamiątkowy NBP Warszawa - atrakcje dla dzieci

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Skomentuj wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *