Centrum Pieniądza NBP w Warszawie imienia Sławomira Skrzypka
Mazowieckie,  Podróże z dzieckiem

Centrum Pieniądza NBP w Warszawie – bezpłatna atrakcja do zwiedzania z dzieckiem

Muzeum, a właściwie Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka w Warszawie, powstało z potrzeby poszerzenia ludzkiej wiedzy o historii pieniądza, narodzinach różnych metod płatności, teoriach ekonomicznych i prawach rządzących ekonomią. Kto nie zna choć jednego porzekadła związanego z pieniędzmi? Ot choćby o tym, że pieniądze szczęścia nie dają i nie wszystko można za nie kupić. Albo to, że pieniędzmi nie nasyci się ten, kto się w nich kocha. Jakiegokolwiek stosunku do banknotu i monety człowiek by nie miał, każdy przyzna, że gra on bardzo ważną rolę w codziennym życiu.

Centrum Pieniądza NBP Warszawa

Centrum Pieniądza w Warszawie – ciekawa atrakcja dla dzieci

 1. Muzeum Pieniądza im. Sławomira S. Skrzypka mieści się w siedzibie Narodowego Banku Polskiego w Warszawie – ulica Świętokrzyska 11/21.
 2. Dojazd z Rynku w Warszawie zajmuje 10, a spacer pieszy 17 minut obok Teatru Wielkiego i Grobu Nieznanego Żołnierza.
 3. Zwiedzanie jest możliwe we wtorki i środy oraz od piątku do niedzieli w godzinach 10 – 18. We czwartki muzeum czynne jest dłużej, tj. w godzinach 10 – 20.
 4. Dla grup powyżej 10 osób obowiązuje rezerwacja i istnieje możliwość zwiedzania z animatorem.
 5. Do środka nie wolno wnosić niebezpiecznych narzędzi. Na początku przechodzi się kontrolę.
 6. Plecaki i kurtki najlepiej zostawić w bezpłatnej szatni.
 7. Centrum Pieniądza w Warszawie to świetna atrakcja dla dzieci.
 8. Na sam koniec informacja najważniejsza dla osób, dla których liczy się każdy grosz – zwiedzanie Centrum Pieniądza jest całkowicie bezpłatne!
 9. Strona internetowa cpnbp.pl
Monety Muzeum NBP
Warszawa Muzeum Pieniądza

Kiedy i po co powstało Muzeum Pieniądza w Warszawie?

Centrum Pieniądza to interesująca propozycja edukacyjna, której pomysłodawcą był prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Stanisław Skrzypek.Zmarł tragicznie w katastrofie pod Smoleńskiem. Pierwsze koncepcje i pomysły o tym, jak stworzyć takie muzeum zaczęto zbierać już w 2008 roku, by 14 maja 2016 roku, podczas Nocy Muzeów, zaprosić po raz pierwszy szeroką publiczność.

Głównym celem i misją, jaka przyświeca tej placówce, jest szerzenie wiedzy i przybliżanie zwiedzającym wszelkich zagadnień związanych z pieniądzem. Należy podkreślić, że Centrum Pieniądza NBP realizuje tę misję na bardzo wysokim poziomie, używając nowoczesnych technologii, w tym prezentacji multimedialnych, które ubogacają ekspozycje i tradycyjny sposób przekazywania wiedzy.

Sztabka złota Centrum Pieniądza NBP
Muzeum Pieniądza NBP w Warszawie
Warszawa Centrum NBP

Zwiedzanie Centrum Pieniądza w Warszawie z dzieckiem

Centrum Pieniądza w Warszawie można zwiedzać samodzielnie. Do dyspozycji są interaktywne mapy dla rodzin oraz audioprzewodniki w języku polskim i angielskim. Średni czas zwiedzania to 1 – 1,5 godziny, a prezentowana treść jest odpowiednia dla dzieci powyżej 6 roku życia. Ofertę wzbogacają liczne propozycje edukacyjne takie jak indywidualne programy z animatorem, dedykowane na przykład dla osób niepełnosprawnych, dla szkół podstawowych czy dla seniorów.

Ponadto istnieje możliwość wzięcia udziału w różnorodnych warsztatach tematycznych. Duże emocje wzbudzają zajęcia podczas warsztatów Sprawdzam!, na których nauczymy się jak rozpoznać autentyczność banknotów.

Historia pieniądza w Muzeum NBP
Zwiedzanie Centrum NBP w Warszawie

Co można zobaczyć w Centrum Pieniądza NBP?

Powierzchnia Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka wynosi aż 2000 m2 i jest podzielona na 16 tematycznych ekspozycji. A co możemy zobaczyć na poszczególnych wystawach stałych? Wprowadzenie w tematykę ma miejsce w sali zatytułowanej „Spotkanie z pieniądzem”, i jest niezbędne po to, by idąc dalej przez „Antyk – Średniowiecze – Nowożytność” zgłębić historię pieniądza krok po kroku.

Następnie poznamy „Systemy pieniężne” i podnosząc miedzianą monetę płytową, sami poczujemy, ile to jest 20 kg. Na „Ulicy Bankowej” i później w sali „Bank Centralny” dowiemy się, jakie były początki bankowości polskiej od XIX wieku. Trzy kolejne wystawy to: „Gabinet numizmatyka”„Laboratorium autentyczności” i „Skarbiec”, każda kolejna jeszcze bardziej interesująca od poprzedniej! „Wojna” to ekspozycja, pokazująca co działo się z pieniądzem w czasie I i II wojny światowej, natomiast sala „PRL” stanowi wspomnienie czasów kartek na towary, bonów i książeczek oszczędnościowych.

Zwiedzanie Centrum Pieniądza w Warszawie
Pieniądze centrum Warszawa
Kasa fiskalna w Centrum NBP Warszawa - atrakcje dla dzieci

Dalsze pomieszczenia poprowadzą nas przez „Giełdę i rynki finansowe” – pozwalając przenieść się na słynną Wall Street w Nowym Jorku i pokażą „Nowoczesne systemy płatnicze” – dając wgląd do wnętrza bankomatu. Czego dotyczył Traktat z Maastricht i z czym wiązało się powstanie Unii Europejskiej, dowiemy się na ekspozycji dotyczącej „Unii walutowych i gospodarczych”. Wreszcie, w sali „Twórca i produkcja pieniądza? odkryjemy, że banknot w portfelu, to nie tylko kawałek papieru, ale małe dzieło sztuki. I to właśnie sztuka jest tematem przewodnim na przedostatniej ekspozycji „Pieniądz w sztuce”.

Na ostatniej ekspozycji w Centrum Pieniądza NBP dowiemy się, jak „Upadek komunizmu” wpłynął na gospodarkę, jak to było z denominacją i poznamy zarówno społeczne jak i ekonomiczne tło reform w Polsce. Bardzo fajną bezpłatną pamiątką, którą można zabrać z muzeum, jest imienny bilet pamiątkowy.

Będąc w Warszawie, warto jeszcze zobaczyć:

 1. Pałac w Wilanowie,
 2. Muzeum Powstania Warszawskiego,
 3. Łazienki Królewskie,
 4. Górka Szczęśliwicka – najwyższa w Warszawie,
 5. Górka Spotterska – z niej zobaczysz samoloty,
 6. Kampinoski Park Narodowy – niedaleko Warszawy,
 7. Weekendowy plan na zwiedzanie Warszawy.
Muzeum Pieniądza w Warszawie - atrakcje dla dzieci
Bilet pamiątkowy NBP Warszawa - atrakcje dla dzieci
Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

1 komentarz

 • Złoty Królik

  Jeśli nie chcecie stać Państwo w kolejce do Centrum Pieniądza (mają limity) to namawiam do zwiedzania z przewodnikiem (wtedy wchodzi się od razu). Wizytę zarezerwować można na konkretną godzinę, grupy liczą do 10 osób, a zwiedzanie jest bezpłatne!

  Jak to zrobić:
  – wejść na stronę cpnbp.pl
  – wybrać rezerwacje wizyty on-line
  – wybrać wydarzenia specjalne
  – zapisać się na Zwiedzanie rodzinne

  Polecam, to super miejsce!

Skomentuj post

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.