Dolnośląskie,  Karkonosze

Co warto zwiedzić w Karpaczu i okolicy? 10 największych atrakcji

Karpacz to bardzo popularne miejsce wśród turystów z całej Polski znajdujące się w Karkonoszach. Karkonosze to pasmo górskie w Sudetach zlokalizowane na terenie Polski i Czech, ciągnące się od Przełęczy Lubawskiej na wschodzie do Przełęczy Szklarskiej na zachodzie. Zajmują powierzchnię około 650 km2, z czego do Polski należy tylko 185. Są to najwyższe czeskie góry, a Śnieżka jest ich narodowym szczytem. Dokładnie położone są w Sudetach Zachodnich i graniczą z Kotliną Jeleniogórską, Rudawami Janowickimi, Bramą Lubawską, Górami Kruczymi, Podgórzem Karkonoskim i Górami Izerskimi. 

Karkonosze to oprócz Tatr i Bieszczadów najpopularniejsze pasmo górskie w Polsce, w każdym roku odwiedzane przez rzeszę turystów. Ruch turystyczny od jakichś dwóch lat rozłożył się w miarę równomiernie pomiędzy wszystkie miesiące, nie licząc okresu wakacji i ferii szkolnych, gdzie jest on wtedy wzmożony i to nieważne czy nisko w podgórskich miejscowościach czy wyżej na górskich szlakach. W 2016 roku po Karkonoszach wędrowało prawie 2,5 mln turystów. Góry uzależniają i ludzie się o tym przekonują, dlatego w piękne miejsca powracają. 

My i Karkonosze

W Karkonoszach byliśmy kilka razy i nie ograniczaliśmy się tylko do ich najwyższego szczytu, czyli Śnieżki. Oprócz niej odwiedziliśmy wiele pięknych miejsc, które będziemy w tym wpisie chcieli Ci polecić. Będą one związane głównie z górami, ale to nie znaczy, że całkowicie opuścimy miasteczka usytuowane na początku górskich szlaków turystycznych. Będąc tam na urlopie, bo tak można nazwać każdy nasz wyjazd na Dolny Śląsk przeżyliśmy chyba każde warunki.

Byliśmy w Karkonoszach, gdy był śnieg, na wiosnę, w lecie i na jesieni. Śnieg utrzymywał się jeszcze w marcu, także udało się sprawdzić zimowe warunki, maszerując ze Śnieżki do Schroniska Odrodzenie. Ciężko powiedzieć, która pora roku jest najpiękniejsza dla turysty. Jakoś nie zwracamy na to uwagi, planując wyjazdy. Najważniejsze, by przekonać się o tym samemu. 

Świątynia Wang w Karpaczu

Perełka Karkonoszy Świątynia Wang, to zabytek architektury nordyckiej, który co roku przyciąga coraz więcej turystów. Już można określić ich liczbę, jest to blisko 100 tysięcy osób. Drewniana budowla zachwyca swoim wnętrzem, w której znajdują się piękne rzeźby i elementy łączone także ze sztuką romańską. Zadziwiającą ciekawostką jest to, że w konstrukcji zamiast gwoździ wykorzystano złącza ciesielskie.

Kilka razy zostały wykonywane prace, gdzie w XIX wieku dobudowano kamienną wieżę z dzwonem, a w drugiej połowie XX wieku odmalowano drewniane elementy. Odwiedzając to magiczne miejsce, będziemy mogli zakupić pamiątkę, zrobić sobie zdjęcie z Duchem Gór, ale także uczestniczyć we Mszy Świętej. Wiele osób odwiedza także cmentarz, na którym spoczywa wiele znanych osobistości. 

Samotnia – Karpacz

Jedno z ulubionych miejsc turystów, do którego dotrzemy od Kościółka Wang w ponad godzinę, wędrując niebieskim szlakiem. Schronisko Samotnia, które jest jednym z najstarszych takich obiektów w Polsce, przyciąga wędrownych wieloma pozytywami. Na pewno na pierwszym miejscu musimy tutaj napisać o jego genialnym usytuowaniu. Leży przy Małym Stawie w Kotle Małego Stawu, które robi piorunujące wrażenie niezależnie czy jest to zima, czy lato.

Na plus to oczywiście gościnność właścicieli, dbanie o pyszne jedzenie i miłą atmosferę oraz dobry nocleg w wygodnych pokojach. Oczywiście będąc tutaj turyści, nie będą mogli narzekać na nudę, dlatego że organizowane są w każdym roku konkursy, kursy i obozy. Właściciele udostępnili bogatą bibliotekę, ale także Internet. Na pewno każdy w tym miejscu znajdzie coś dla siebie i będzie mógł odpocząć od gonitwy życia codziennego.

Śnieżka 1603 m n.p.m. – najwyższy szczyt w Sudetach

Tego miejsca szczególnie nie trzeba opisywać. Chyba każdy o tym szczycie Śnieżka. A co jeśli nie? Wędrując dalej za niebieskimi znakami od Samotni, dotrzemy na najwyższy szczyt pasma Karkonoszy, ale trzeba być przygotowanym na wszystko. Jest to ‚matka’ Sudetów i bywa bardzo zmienna jeśli chodzi o pogodę. Sami się o tym przekonaliśmy i do niej trzeba mieć szacunek. Pogoda może się zmienić diametralnie. Przy dobrych warunkach wycieczka na pewno będzie należeć do udanych. Dużo łatwiej ją zdobyć latem niż w zimowych warunkach. Przy tych drugich trzeba się naprawdę dobrze przygotować.

Widoki z niej to jedne z najlepszych panoram oglądanych ze szczytów w Polsce. Obserwacje z tego miejsca mogą sięgać blisko 200 km w linii prostej. Na szczycie znajduje się obiekt, który przypomina ‚latające talerze’, a w środku do tej pory można było się ogrzać i zjeść coś ciepłego w bufecie i restauracji. Jednak w tym momencie obiekt jest zamknięty do odwołania. Pod stopami góry znajduje się Dom Śląski. Nocowaliśmy w tym miejscu i można powiedzieć, że było ok. Ale serwowana zupa pomidorowa była genialna.

Patelnia – formacja skalna

Miejsce rytualne Patelnia – taki karkonoski czakram, gdzie z dawien z dawną ludzie czcili siłę natury. Nazwa tego miejsca wzięła się od będącej tutaj płaskiej skały przypominającej patelnię. Dla ułatwienia wyjścia na nią wykuto kilka stopni. Oczywiście wszyscy po dotarciu do tego miejsca korzystają ze wspomnianych schodów i przesiadują na wierzchu. Odpoczywają po krótkich wędrówkach z pobliskich parkingów i upajają się widokami. 

Śnieżne Kotły – Karkonosze

Alpejski widok zapiera dech w piersiach każdego odwiedzającego Śnieżne Kotły, a to dlatego, że są tutaj dwa kotły polodowcowe, gdzie górna krawędź leży na wysokości 1490 m n.p.m. zaś dno na 1200 m n.p.m. Oczywiście warto też zwrócić uwagę na ciekawą roślinność, np. skalnicę śnieżną, która jest rzadkim gatunkiem występującą w Małym Śnieżnym Kotle.

Teren ten położony pomiędzy Wielkim Szyszakiem a Łabskim Szczytem i jest świetnym punktem widokowym. Nad Kotłami wzniesiony jest budynek, który jest telewizyjną stacją przekaźnikową. Z wielu miejsc jest rozpoznawalna i od tego obiektu wiele osób zaczyna określać szczyty, które widać na oglądanej panoramie. 

Słonecznik

Ciekawa formacja skalna Słonecznik, która składa się z kilku popękanych ostańców. Dwunastometrowy fantazyjny kształt góruje nad Karpaczem i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Karkonoszach. Swoim kształtem przypomina postać człowieka i z tym miejscem związane jest wiele legend. Podobno formacja miała być siedzibą Ducha Gór – Liczyrzepy. Można tutaj odpocząć na kamiennej ławie znajdującej się obok niezwykłego Słonecznika.

Zamek Chojnik

Zamek Chojnik został wybudowany przez księcia Bolka II w XIV wieku. W tym momencie są to ruiny znajdujące się na szczycie dużego wzniesienia Chojnik. Można dotrzeć tutaj rowerem, ale także piechotą za znakami czerwonymi, żółtymi i zielonymi. Docierając za tymi drugimi, poczujemy się jak w filmie ‚Władca Pierścieni’, zwłaszcza jeśli wyjściu po schodach będzie towarzyszyć mgła. Turyści, którzy tutaj przybędą, na pewno będą zadowoleni, dlatego że wysłuchają wielu legend m.in. o Kunegundzie, ale także zobaczą pręgierz i świetne widoki z wieży na panoramę Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej. 

Szrenica

Wyjazd w Karkonosze zawsze kojarzy się nam ze Szrenicą. Oczywiście sam szczyt jest bardzo atrakcyjny, a położone na nim schronisko dopełnia to, czego turyści oczekują, zwłaszcza Ci, co uwielbiają wschody i zachody słońca. W blasku złotych kolorów można podziwiać świat, jaki jest cudowny, a panoramy są niepowtarzalne w ciągu dnia. Bardzo znaną drogą dotarcia tutaj to kierowanie się za czerwonymi znakami od Wodospadu Kamieńczyka, ale można także wybrać się utwardzoną drogą ze Szklarskiej Poręby. Na samym szczycie znajduje się rumowisko skalne, które turyści wykorzystują do odpoczynku.

Punkt widokowy Krakonoš 

Inaczej można to miejsce nazwać jako Kozie Grzbiety. Jest to wyjątkowy zakątek w Karkonoszach, z którego możemy oglądać alpejski krajobraz. Piękne skalne granie porośnięte kosodrzewiną wyglądają bardzo niezwykle. Kiedyś można było nimi się przespacerować, a dziś udostępnione jest tylko jedno miejsce jako punkt widokowy do obserwacji tych terenów. Dotrzeć tutaj można za czerwonymi znakami od czeskiego Schroniska Luční Bouda znajdującego się nieopodal Śnieżki. 

Schronisko Pod Łabskim Szczytem

Miejsce idealne na odpoczynek dla turystów, którzy chcą odpoczywać w schronisku, a nie hotelu. To właśnie to miejsce przyciąga dobrym ciastem, darmowym wrzątkiem, ale też miłą atmosferą i oczywiście okolicą. Wiele osób docierając do tego miejsca, wybiera się dodatkowo w okolice Śnieżnych Kotłów, żeby zobaczyć te cuda. Tutaj nikt nie patrzy dziwnie na górskiego turystę z plecakiem. W zimie sprawdza się to miejsce jako dobra miejscówka i baza wypadkowa dla narciarzy. 

Skalny Stół 

Skalny Stół to idealne miejsce, żeby wyskoczyć na szybko na szlak i przy okazji zobaczyć ciekawe widoki. Z Przełęczy Okraj to przecież tylko kilkadziesiąt minut spacerkiem. Ze szczytu widoki głównie na Śnieżkę i Karpacz w dolinach. Można tam zobaczyć niewielkie skałki, które są usiane na całym wzniesieniu, a także tuż pod nim.  

Wodospad Kamieńczyka i Wodospad Szklarki

Oba robią ogromne wrażenie na wszystkich odwiedzających turystach. Nie ma się co dziwić, zwłaszcza że pierwszy Wodospad Kamieńczyka jest najwyższy po polskiej stronie Karkonoszy niedaleko Karpacza. Składa się z trzech kaskad, gdzie łączna ich wysokość to 27 metrów i wpada w piękny Wąwóz Kamieńczyka.

To miejsce spodobało się reżyserowi brytyjskiej produkcji ‚Opowieści z Narni: Książę Kaspian’, dlatego nakręcono tutaj sceny do ekranizacji. Nikt nie powinien się temu dziwić. Każdy będąc tutaj, stwierdzi, że jest to miejsce jak co najmniej z baśniowego królestwa. Wszystko to za sprawą wysokiego progu wodospadu, przez który powstaje szum spadającej wody. Dodatkowo za środkową kaskadą znajduje się sztucznie wykuta ‚Złota Jama’ posiadająca skupiska ametystów i pegmatytu. Nieopodal wodospadu znajduje się schronisko ‚Kamieńczyk’ i ‚Szałas Sielanka’.

Wodospad Szklarki jest przez połowę mniejszy, mierzy 13,3 metra wysokości i jest drugim co do wielkości w Karkonoskim Parku Narodowym po polskiej stronie. Znajduje się w Wąwozie Szklarka. Spadając kaskadą w dół, zwęża się, tworząc wygląd lejka i skręca spiralnie. Cud natury można oglądać z platformy widokowej, do której prowadzi ścieżka od samego parkingu. Do tego miejsca mogą dotrzeć osoby niepełnosprawne, nawet te poruszające się na wózkach. Nieopodal znajduje się Schronisko ‚Kochanówka’. Warto być tutaj w każdej porze roku i skorzystać z dolnego punktu widokowego, ale też z górnego tarasu.

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *