Chustowanie noworodka - jak nosić, karmić i przewijać dziecko w górach?
Podróże z dzieckiem,  Poradnik

Wycieczka w góry z niemowlakiem – karmienie i przewijanie w górach

Noszenie dziecka w chuście w górach

Dlaczego zabieramy dziecko w góry? Maja ma 11 tygodni, mierzy 63 cm i waży 5 kg. W miarę możliwości staramy się ją zabierać na górskie wycieczki. Najpierw chodziliśmy z wózkiem, jednak z tym wiązały się spore ograniczenia, dlatego po kilku takich wyjściach zamieniliśmy wózek na chustę. Towarzyszy nam ona od kilku wycieczek. Byliśmy na Piekarskiej Górze na Pogórzu Wiśnickim, Mogielicy w Beskidzie Wyspowym i Radziejowej w Beskidzie Sądeckim.

Na konsultacji w Nowym Sączu u Pani Edyty – specjalistki od motania, nauczyliśmy się wiązania o nazwie kieszonka, które jest odpowiednie na górski szlak. Początki zawsze są trudne, zwłaszcza że nasza Maja jest taka mała i jeszcze czasem boimy się, żeby jej czegoś nie zrobić. Na szczęście przy motaniu i w chuście jest spokojna, śpi przez 95 procent trasy i zawsze budzi się, gdy dochodzimy na szczyt. 

Chustowanie noworodka - jak zacząć? Czy sprawdzi się w górach?

Możesz zadać pytanie, czemu bierzemy dziecko w góry, skoro według niektórych i tak ono nic z tego nie ma? Tak myślą osoby, które przeważnie nie mają dzieci, są nieszczęśliwe, nic im się nie podoba, mają wiecznie o wszystko problemy do świata i krytykują wszystko i wszystkich, byleby sprawić komuś przykrość. Aaaa! i po przeczytaniu tego powiedzą, że one są po prostu odpowiedzialne.

Oto nasze powody, dla których warto zabierać dziecko w góry

1: zamiast siedzieć z dzieckiem w domu, wolimy zabrać je na spacer. 

2: zamiast spacerować koło domu po drodze asfaltowej, wolimy pojechać w góry.

3: jesteśmy szczęśliwi, że możemy dzielić swoją pasję z naszą pociechą. 

4: zabieramy dziecko na wycieczki i przyzwyczajamy je do obcowania z przyrodą, co przyniesie korzyści w przyszłych miesiącach i latach jego życia.

5: jesteśmy zdrowsi i tak samo zdrowsze będzie nasze dziecko, ponieważ dostarczamy płucom większą ilość świeżego powietrza. 

6: chcemy zachęcić innych do rodzinnego wędrowania. 

7: chcemy pokazać niedowiarkom, że wędrowanie z dzieckiem to nie przykry obowiązek, tylko piękny czas spędzony razem.

Wędrówki z dzieckiem, zwłaszcza z takim małym powinieneś dobrze przemyśleć i rozważyć, bo każdy maluch jest inny i inaczej będzie na wszystko reagował. Jeśli chodzi o wybór tras, to u nas nie było problemów, ponieważ i tak głównie wędrujemy po Beskidach ścieżkami leśnymi, na których trudności są zerowe. Żadnych skał, ekspozycji, a jedyne co może okazać się problemem to pogoda, którą trzeba 3 razy sprawdzić, zwłaszcza że jest pora wiosenna i zbliża się okres burzowy.

Wycieczka z niemowlakiem w chuście w góry

Jak wygląda wycieczka z niemowlakiem w chuście?

1: Dojazd na parking. Jak krótszy to bez postoju jak dłuższy to postój na karmienie i ewentualne przebieranie. 

2: Karmienie, przewijanie i przygotowanie do wycieczki.

3: Bierzemy pieluchy, krem, chusteczki nawilżające, wodę w termosie, ubrania na zmianę, jedzenie dla dziecka, żeby w razie czego zrobić butelkę i dodatkowo nasze rzeczy. 

4: Motamy dziecko w chustę. Jeśli jest niespokojne to lepiej, żeby sobie trochę przysnęło. A więc chustowanie, następnie przechodzimy kilkanaście minut, aż dziecko się uspokoi, poprawiamy jego pozycję i dociągamy chustę. 

5: Dojście na szczyt zajmuje nam do 3 godzin, czyli akurat na samej górze możemy ‚rozbić obóz’ i przygotować dziecko do jedzenia i przebierania. Jeśli jest bezwietrznie i ciepło można zrobić to na kocyku, a jak jest nawet mały wiatr, to warto pomóc sobie za pomocą chusty. 

6: Angelika karmi piersią, dlatego na wiatr musi uważać. Warto się wtedy dokładnie osłonić. Jeśli jest gorsza pogoda, to korzystamy z butelki. 

7: Przebieranie koniecznie w bezwietrznym miejscu lub przy osłonięciu się chustą, kocykiem lub ubraniem. 

8: Nasza trasa przy podejściu i zejściu nie różni się czasowo od tych, które pokonywaliśmy sami, chyba że trzeba zrobić postój w trakcie, ale wybieramy takie trasy, że Maja spokojnie przesypia wędrówkę. 

9: Najlepsza jest trasa ze schroniskiem, wtedy nie musimy się martwić o warunki do karmienia i przewijania. 

10: Nie tracimy niczego z tego, jakbyśmy wędrowali sami! 

Chustowanie noworodka może być proste!

Ten wpis to nie poradnik co robić i jak czegoś nie robić, bo nie możemy nic nikomu radzić, skoro dopiero zaczynamy chodzić z dzieckiem. Są to nasze odczucia, którymi się dzielimy z osobami „zielonymi” takimi jak my. Wędrówki z dzieckiem to piękny czas, który bez ustanku uczy nas czegoś nowego i zbliża do siebie z każdą przychodzącą chwilą. Chustowanie bardzo je ułatwia. Jeśli nie wiecie jak zacząć – napiszcie komentarz! 

3 komentarze

  • P

    Podziwiam i zazdroszczę. Ciekawi mnie, skąd bierzecie siłę, aby po nieprzespanej nocy jeszcze dawać sobie radę z wysiłkiem fizycznym? Macie to szczęście, że dziecko przesypia noce?

  • Agata

    Rozumiem Was doskonale! Właśnie szykujemy się na wyjazd w Tatry z naszą trójką dzieci (3.5, 6, 8 lat) Jeździmy w góry z dziećmi odkąd pamiętam. Co prawda najwcześniej zabraliśmy dziecko 8 miesięczne, ale karmienia, przebierania i chustę też przerobiliśmy i znamy doskonale. I wiecie co? Namęczyliśmy się nieludzko ( zwłaszcza już z trzema) ale zawsze mamy jeden cel- góry! To nic, że trzeba zabrać 3x tyle wody, ubrań i jedzenia- ta satysfakcja na szczycie jest bezcenna.
    Przed zakończeniem roku szkolnego nauczycielka pytała dzieci gdzie jadą na wakacje i wszyscy chórem krzyknęli ” nad morze!” Wszyscy za wyjątkiem jednego:) mój syn na to „jak można jeździć nad morze? Przecież tam nie ma co robić. W górach jest najlepiej”. Mało tego- mieliśmy z mężem pomysł, by w tym roku pojechać za granicę- Chorwacja, Hiszpania. Jak pokazaliśmy dzieciom gdzie chcemy pojechać- to prawie się popłakali że oni nie chcą, bo chcą w nasze góry 🙂 Więc na pytanie co daje jeżdżenie z dzieckiem w góry? Odpowiem, że daje bliskość, uczy cierpliwości, pokory, miłości do natury. Uczy, że aby coś osiągnąć trzeba się trochę namęczyć. Tworzy wspólną pasję, która zbliża i zacieśnia więzy, która uzależnia 🙂
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *