Doliną Potoku Jaszcze zdobywamy Magurki w Gorcach

Magurki07.12.2015

Siódmego grudnia wyruszamy w Gorce, żeby odwiedzić do tej pory mało popularne wzniesienie Magurki i nowo powstałą tam wieżę widokową. Na szczyt nie prowadzi żaden typowy szlak turystyczny. Mamy tam tylko ścieżkę przyrodniczą zwaną „Doliną Potoku Jaszcze”. Serdecznie zapraszamy do wspólnej wędrówki.  

Rozpoczynamy od dojazdu na miejsce do przysiółku Jaszcze Duże. Dojechać tam można skręcając za kościołem pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP w Ochotnicy Górnej. Kierujemy się po wąskiej asfaltowej drodze przez jakieś 3 kilometry. Lepiej tam nikogo nie spotkać, bo trzeba się wymijać, a nie ma tam na to zbytnio miejsca i trzeba wjeżdżać na czyjeś posesje. Nam się jedzie źle, bo jest ślisko. Zatrzymujemy się gdzieś przy odejściu żółtej ścieżki w stronę szczytu Przysłop (1187 m n.p.m.). Po lewej stronie płynie sobie potok Jaszcze.

Potok Duże Jaszcze

Po prawej stronie widzimy domek i myślimy o tych co by chcieli zamieszkać gdzieś w górach. Takie miejsce jest do tego wręcz wymarzone. Jest tutaj pięknie, a do tego cicho i spokojnie.

Domek w górach
Ścieżka zielona „Dolina Potoku Jaszcze”

Kierujemy się za ścieżką zieloną wzdłuż samochodowych śladów. Na pewno by wyżej tam nie dojechał, bo jest strasznie ślisko. Pojawia nam się za chwilę znak informujący jaką ścieżką właśnie będziemy wędrować. Na niej znajduje się 13 przystanków tematycznych:

1.  Młaka kozłkowo-turzycowa
2.  Łąka ostrożeniowa
3.  Płazy
4.  Dolnoreglowy bór jodłowo-świerkowy
5.  Młaka śródleśna
6.  Buczyna Karpacka
7.  Miejsce katastrofy samolotu
8.  Kośne łąki
9.  Panorama Tatr
10. Łąka bliźniczkowa (psiara)
11. Historia osadnictwa
12. Sukcesja lasu na gruntach porolnych
13. Stare budownictwo drewniane – szałasy.

Dolina Potoku Jaszcze

Uchodzimy kilkaset metrów i docieramy do szlabanu. Tam też mamy informację, że znajdujemy się na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego. Przekraczamy potok Głęboki i szeroką drogą kierujemy się pod górę.

Gorczański Park Narodowy
Główne wejście 🙂

Idziemy po przyjemnej ścieżce, na której śniegu już nie znajdziemy. Mamy małe błoto, ale nie przeszkadza ono w wędrówce. Pogoda rozpieszcza nas od samego poranka. Promienie słońca przedzierają się przez wysokie drzewa. Uchodzimy mały kawałek i stajemy przed przystankiem oznaczonym numerem drugim. Nosi on nazwę „zbiorniki dla płazów” i znajduje się na Polanie Łonna.

Zbiorniki dla płazów

Teraz zaczyna się lekkie podejście. Zdobywamy szybko wysokość wędrując pomiędzy iglakami. Niczym szczególnym trasa się nie wyróżnia. Możemy spotkać bardzo fajne mostki i ułatwienia dla turystów. Tereny tutaj należą do podmokłych, a to za sprawą wąskich strumyków, które spływają z polany Średniak.

Na trasie

Docieramy do miejsca katastrofy bombowca. Dnia 18 grudnia 1944 roku o godzinie 12:45 pod przełęczą Pańska Przechybka rozbił się ciężki amerykański bombowiec typu B-24 J Liberator. Maszyna o numerze 42-51714 i imieniu własnym „California Rocket” należała do 757 Dywizjonu, 459 Grupy Bombowej, 304 Skrzydła, 15 Armii Powietrznej Stanów Zjednoczonych, operującej wówczas z terenu Włoch.

Miejsce katastrofy
Amerykański bombowiec
W środku
Wnętrze kabiny

Będąc przy tym miejscu zauważamy górę wieży widokowej na Magurkach. Prezentuje się ona bardzo ładnie i okazale. Ciekawe jakie będą z niej widoki.

Wieża na Magurkach

Idziemy dalej i wychodzimy na przełęczy o nazwie Pańska Przehybka, która słynie z ciekawych widoków. Można zauważyć przede wszystkim grzbiet sąsiedniego Lubania.

Przełęcz Pańska Przehybka
Na przełęczy
Lubań

Jesteśmy już prawie przed samym szczytem. Zaczyna się najpoważniejsze podejście, bo Magurki przecież coraz bliżej. Śniegu też jest coraz więcej. Widzimy już wieżę widokową. Małymi śladami dochodzimy pod schody. Szybko wychodzimy po kilkudziesięciu schodach na samą górę i podziwiamy okazałe widoki, które jednak ograniczają chmury.

Gorczański las
Wieża na Magurkach

Krajobrazy mamy na wszystkie strony. Z jednej jest to Podhale i górujące ponad nim Tatry, pasmo Lubania z wieżą widokową, wzniesienie Gorc, pasma w Beskidzie Sądeckim czy szczyty w pobliżu typu Przysłop i Jaworzyna Kamienicka. Tatry niestety zasłaniają chmury i widzimy tylko najwyższe wierzchołki.

Tatry
Widoki z wieży
Grzbiet Magurek
Widoczna wieża widokowa na Gorcu
Okolice Jaworzyny Kamienickiej
🙂
A tutaj zasłonięta Kiczora 🙂
Góry Beskidu Sądeckiego

Sam pomysł z wieżą widokową trafiony jak najbardziej. To miejsce stanie się popularne, wiele ludzie będzie tutaj przychodzić i podziwiać okolicę. Jednak ucierpiała na tym przyroda, bo jak widać straszna droga została tutaj zrobiona pod ciężkie sprzęty. Na wieży jest zamontowana kamerka, przez którą internauci mogą obserwować to co dzieje się na samej wieży jak i widoki, które się z niej rozciągają. Tutaj jest taki sam typ wieży jak na Koziarzu, Lubaniu i Gorcu.

Magurki

Zeszliśmy z wieży i udaliśmy się do drewnianego szałasu, który znajduje się kilkaset metrów dalej. Tam zjedliśmy śniadanie i chwilę odpoczęliśmy.

🙂
Wejście 🙂

Do samochodu wracaliśmy tą samą trasą. Na szlaku nie spotkaliśmy nikogo :). Góry były tego dnia tylko nasze. Więcej zdjęć znajdziecie w poniższej galerii. Serdecznie zachęcamy do odwiedzin naszych stron na Facebooku, Twitterze i Google+ i do powracania na www.mynaszlaku.pl

Trasa

Jaszcze Duże Szlak zielony(ścieżka) Magurki (1108 m n.p.m.) Szlak zielony Jaszcze Duże

Informacje

* Data wycieczki 07.12.2015
* Dystans 8 km
* Punkty GOT 11 punktów
* Czas trwania 3g:10m:11s
* Łącznie w górę 320 m
* Łącznie w dół 320 m

Do zobaczenia na szlaku !

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *