Kujawsko-Pomorskie,  Podróże z dzieckiem

Exploseum Bydgoszcz w DAG Fabrik Bromberg

W dawnej niemieckiej fabryce DAG Fabrik Bromberg w Bydgoszczy znajduje się muzeum, w którym w ciekawy sposób została zaprezentowana architektura przemysłowa III Rzeszy. Exploseum to jeden z oddziałów Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy Wszystko to zlokalizowane jest na terenie Puszczy Bydgoskiej, dlatego otoczenie fabryki tworzy niesamowity klimat.

Odwiedzając Exploseum, poznaliśmy historię fabryki, której założycielem był Alfred Nobel. Na ekspozycjach obejrzeliśmy wystawy o wojskowości, przymusowych pracach na terenie III Rzeszy oraz materiałach wybuchowych. Muzeum Exploseum to 8 przekształconych do zwiedzania budynków, w których kiedyś produkowano nitroglicerynę. Obiekty były ze sobą połączone tunelami, które obecnie służą ruchowi turystycznemu. Ciekawostką jest to, że teren muzeum to zaledwie 1 procent całej fabryki znajdującej się w sąsiedztwie Parku Przemysłowo-Technologicznym.

Exploseum Bydgoszcz
Exploseum Bydgoszcz
Exploseum Bydgoszcz
Exploseum Bydgoszcz
Exploseum Bydgoszcz
Exploseum Bydgoszcz

Exploseum w Bydgoszczy – adres, dojazd, cennik, godziny otwarcia

Adres: Alfreda Nobla, 85-001 Bydgoszcz. Telefon: 883 366 056. Adres e-mail: exploseum@muzeum.bydgoszcz.pl.

Dojazd: Exploseum znajduje się około 10 kilometrów od rynku w Bydgoszczy. Z drogi numer 10 trzeba skręcić na Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny. Dalej najłatwiej jechać za znakami przy drodze kierującymi do muzeum ulicą Eugeniusza Smolińskiego, a dalej Alfreda Nobla.

Parking: Przed wejściem do muzeum. Współrzędne: 53.070986, 18.073974.

Godziny otwarcia: Kwiecień – wrzesień | od 9:00 do 17:00. Październik – marze | od 9:00 do 16:00. W poniedziałki są nieczynne.

Cennik: Normalny bilet wstępu do Exploseum kosztuje 15 złotych, a ulgowy 12 złotych. Szczegółowy cennik możesz znaleźć na stronie internetowej muzeum.

Exploseum Bydgoszcz

Zwiedzanie Muzeum Exploseum w Bydgoszczy

Przyjechaliśmy na parking przed wejściem do Muzeum Exploseum w Bydgoszczy. Współrzędne: 53.070907, 18.073882. Ogólnie jest tak, że po wejściu do budynku z parkingu, zwiedza się cały obiekt i wychodzi nie w tym samym miejscu, tylko około 800 metrów dalej – w miejscu, które mijaliśmy po drodze. Tutaj na początku mamy wybór. Albo jedziemy pod wejście główne i po zwiedzaniu wracamy po samochód, albo zostawiamy samochód wcześniej – 53.072734, 18.075618 i przed zwiedzaniem podchodzimy na nogach do wejścia głównego.

Exploseum Bydgoszcz
Exploseum Bydgoszcz

My wybraliśmy pierwszą opcję, ponieważ nie wiedzieliśmy, że nie wraca się w to samo miejsce. Po zakupie biletów wstępu dostaliśmy instrukcję i kartę, która otwiera drzwi znajdujące się między pomieszczeniami i obiektami. Exploseum można zwiedzać z przewodnikiem lub indywidualnie. My szliśmy sami, a byliśmy w niedzielne popołudnie, dlatego turystów było więcej. Przechodziliśmy przez salę, nie mogąc nadziwić się, że taka fabryka tutaj kiedyś istniała.

Wyglądało to bardziej, jak wojenna gra komputerowa. Całość zwiedza się około 90 minut, dlatego warto przeznaczyć sobie na muzeum nieco więcej czasu. Ekspozycja nie jest przeznaczona dla mniejszych dzieci, ponieważ jest tam sporo do przejścia i trudny temat do zrozumienia. My wzięliśmy nosidełko, dlatego z Mają chodziło się bardzo przyjemnie. Natomiast zwiedzając z przewodnikiem, trafia się pod oko osoby przebranej za partyzanta, strażnika zakładu, pracownika przymusowego, angielskiego lotnika lub Alfreda Nobla.

Na początku zapoznaliśmy się z informacjami o założycielu firmy, czyli Alfredzie Noblu, a także z historią fabryki, broni i materiałów wybuchowych. Było także o pracach przymusowych w zakładach, Armii Czerwonej, konspiracji, sabotażu i produkcji materiałów wybuchowych. Miłośnicy techniki i wojskowości będą czuć się, jak u siebie w domu. Trasa turystyczna jest połączeniem tradycyjnego zwiedzania z nowoczesnymi rozwiązaniami – multimedia.

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

1 komentarz

  • Aga

    Przy szukaniu ciekawych atrakcji natrafiłam na Waszą stronkę. Mieszkamy w województwie kujawsko-pomorskim ok. pół godziny od Bydgoszczy a nie mieliśmy pojęcia o tym muzeum. Dzięki za info. Pozdrawiam

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *